Spoznajte jednoduchý spôsob, ako získať krásne ľalie

Ľalie patria k obľúbeným cibuľovinám. Vybrať si môžeme z množstva krásnych druhov a kultivarov. Ak si chceme rozšíriť počet týchto efektných rastlín, môžeme si nakúpiť nové cibule alebo si ich svojpomocne rozmnožiť: vysiať si môžeme nazbierané pacibuľky alebo použiť šupiny z cibúľ.

Spoznajte jednoduchý spôsob, ako získať krásne ľalie

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • cibule ľalií
  • substrát na výsevy a rozmnožovanie rastlín
  • perlit
  • stimulátor – ideálne práškový
  • plastová miska

Náradie:

  • ostrý nôž
  • záhradnícke nožnice
  • krhla s vodou
  • pracovné rukavice

Náročnosť: ***
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: leto

Postup

1. VÝBER

Cibuľky ľalií

Ak sa rozhodneme získať nové ľalie zo šupín, musíme na to vybrať dostatočne veľké cibule – tie buď kúpime v záhradníctve, alebo ak chceme zachrániť konkrétnu rastlinu, vykopeme ich v záhrade.

2. ODDELENIE

Cibuľky ľalií

Cibule musia byť zdravé, nepoškodené, bez známok chorôb. Ideálne na získanie nových rastlín sú vonkajšie šupiny. Tie opatrne od cibule pooddeľujeme.

3. STIMULÁTOR

Stimulátor rastu

Oddelené šupiny môžeme, ale aj nemusíme ošetriť práškovým stimulátorom. Ošetrujeme vždy len dolné konce šupín. Zvyšky stimulátora jemne oklepeme.

4. SUBSTRÁT

Substrát na ľalie

Pripravíme si substrát, v ktorom sa budú šupiny zakoreňovať. Ideálne je použiť substrát určený na rozmnožovanie rastlín, ktorý môžeme prevzdušniť perlitom.

5. UTLAČENIE

Substrát na ľalie

Jemne vlhký substrát bez hrudiek nasypaný v plastovej miske urovnáme a utlačíme.

6. ZAPICHOVANIE

Rozmnožovanie ľalií

Pripravené šupiny ľalií opatrne zapichneme dolným koncom do substrátu. Postupujme opatrne a dávame pozor, aby sme nezotreli práškový stimulátor.

7. DO RADU

Rozmnožovanie ľalií

Jednotlivé šupiny zapichujeme v dostatočnej vzdialenosti od seba. Ak rozmnožujeme viac druhov, nezabudnime si miesto označiť. Budeme tak vedieť, o aký druh ide.

8. VÝŠKA

Rozmnožovanie ľalií

Šupiny zapichneme do substrátu asi do polovice, určite nie plytšie.

9. ZÁLIEVKA

Rozmnožovanie ľalií

Nakoniec šupiny v rozmnožovacom substráte opatrne zalejeme. Rovnomerné vlhko treba zabezpečiť počas celého trvania zakoreňovania. Zakorenenie trvá od 1 – 3 mesiacov.

10. ZAKRYTIE

Rozmnožovanie ľalií

Optimálnu mikroklímu docielime, ak misku so šupinami zakryjeme. Ideálnym miestom na zakoreňovanie je vyhrievaný parapet alebo skleník.

Dobré rady

Záhon plný ľalií

Ľaliám sa bude dariť na slnečnom mieste alebo v polotieni. Dôležitá je priepustná pôda. Ak je pôda zmáčaná, treba ju upraviť a pripraviť na pestovanie týchto cibuľovín. Pôvodnú zeminu treba vybrať do hĺbky asi 50 cm, na dno dáme drenážnu trúbku a zasypeme ju hrubším štrkom alebo drvenou tehlou. Následne treba na hrubšiu vrstvu pridať jemnejšiu a opäť drobnejší štrk. Nakoniec zasypeme substrátom.

Ľalie

Ľaliám vyhovuje piesočnato-hlinitá pôda, do ktorej sa vyplatí zapracovať vyzretý kompost, prípadne rohovinovú múčku. Cibule ľalií je vhodné vysádzať do menších či väčších skupín, vždy však v dostatočných rozstupoch. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby sa na záhone nezadržiavala voda. Vhodným riešením môže byť vyspádovanie záhona. Ideálny čas na výsadbu cibúľ ľalií je začiatok septembra. V tomto období je aj ponuka v predajniach najpestrejšia.

Odborník radí:

Ľalie si môžeme rozmnožiť stonkovými pacibuľkami, semenami, delením alebo pomocou šupín.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku