Spoznajte najkrajšie kultivary levandule. Ktorú z nich by ste uvítali v záhrade?

Obľubujete vôňu levandule? Potom by ste sa s touto rastlinou, jej druhmi a najkrajšími kultivarmi mali zoznámiť dôkladnejšie.

Levanduľa
Foto: Shutterstock

 

Levanduľa (Lavandula) je starou liečivou a okrasnou rastlinou, presnejšie nízkou drevinou, so zaujímavými účinkami na ľudský organizmus. Do záhrad vnáša atmosféru slnečného Stredomoria.

Po zakorenení výborne toleruje extrémne podmienky, sucho a teplo, ktoré u nás v posledných letách prevládajú. Rastie kompaktne, má striebristé, na dotyk príjemné olistenie, ktoré ju robí zaujímavou aj mimo obdobia kvitnutia. Najkrajšie sú súkvetia, modrasté, fialové, ale aj biele či ružové. Celá rastlina je presiaknutá silicami a príjemne vonia.

V závislosti od konkrétneho druhu a kultivaru sú levandule rôzne vysoké a ich súkvetia kratšie alebo dlhšie, s menšími či väčšími jednotlivými kvetmi. Uplatnia sa v moderných aj tradičných záhradách, na okrajoch kvetinových záhonov, pri chodníkoch, v predzáhradkách, do suchých múrikov, do bylinkových výsadieb, niektoré môžeme pestovať v črepníkoch. Osvedčenou kombináciou je ich výsadba s ružami.

Kytica levandule na starej drevenej stoličke, levanduľové pole v pozadí

Ako pestovať levanduľu

Najkrajšie kvitne na slnečnom, teplom a chránenom mieste s priepustnou, mierne zásaditou pôdou. Znesie aj úpal. Nevadí jej suchá ani štrkovitá pôda. Vynikne vtedy, keď je v skupine vysadených viacero kusov.

Rastliny vysádzame s kompaktným koreňovým balom, najlepšie na jar alebo v lete. Najmenej vhodná je neskorá jesenná výsadba, pretože sa nemusia zakoreniť. Ak vysádzame do skupiny alebo do radu, sadenice by mali byť od seba vzdialené aspoň jeden meter. Po výsadbe levanduľu zalievame, neskôr po zakorenení si už vystačí s dažďovými zrážkami. Chúlostivejšie druhy vysádzame vždy do črepníkov a pred zimou ich premiestnime na chladné a svetlé miesto.

Starostlivosť o levanduľu je jednoduchá. Pred prvou zimou ju chránime ihličnatými chvojkami alebo hrubšou nástielkou zo slamy. V ďalších rokoch to už nie je potrebné. Odolné druhy naše zimy znášajú dobre. Najdôležitejší je rez, vďaka nemu sú rastliny kompaktné a bohato kvitnú. Režeme dvakrát ročne. Skoro na jar všetky výhonky skracujeme radikálnejšie, asi o polovicu. Druhýkrát, po odkvitnutí, odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so stopkami.

5 najkrajších kultivarov

Lavandula stoechas

Lavandula stoechas

Hovorí sa jej francúzska levanduľa. Je veľmi atraktívna, ale chúlostivejšia. Rastlina prenikavejšie vonia. Je vhodná na pestovanie v nádobách, prezimuje vnútri.
v. × š.: 45 × 50 cm

Lavandula ‚Hidcote Blue‘

Lavandula 'Hidcote Blue'

Nádherne a veľmi bohato kvitnúci kultivar s tmavofialovými súkvetiami. Uplatní sa v záhonoch vo forme nízkych živých plôtikov aj na sušenie.
v. × š.: 50 × 50 cm

Lavandula dentata

Lavandula dentata

Menej pestovaný exotickejší druh, bohato a dlho kvitnúci. Zaujímavé sú okrem súkvetí aj zúbkaté listy. Hodí sa na pestovanie v nádobách, je chúlostivejšia.
v. × š.: 80 × 60 cm

Lavandula ‚Alba‘

Lavandula 'Alba'

Kultivar s bielymi, elegantne pôsobiacimi kvetmi. Veľmi bohato a často opätovne kvitne. Môže byť zvláštnosťou záhrady.
v. × š.: 50 × 50 cm

Lavandula ‚Rosea‘

Lavandula 'Rosea'

Netradične ružovo kvitnúca levanduľa. Je nižšia, kvitne o niečo slabšie než tá, ktorá má fialové súkvetia, ale zaujímavo dopĺňa napríklad záhony s ružami.
v. × š.: 30 × 45 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku