Spoznajte pozoruhodný pôvod čarovníkov. Viete, ako tieto superhusté dreviny vznikajú?

Medzi okrasnými ihličnanmi nájdeme rôzne typy rastlín, ktoré sa líšia aj spôsobom rastu. Dnes vám predstavíme pomerne špecifickú skupinu ihličnanov – trpasličie formy.

Zakrpatený ihličnan
Foto: Shutterstock

Okrem toho, že je táto skupina vzhľadovo veľmi atraktívna, nemenej zaujímavý je aj ich pôvod. Vznikajú totiž ako genetická mutácia na inak normálne rastúcich ihličnanoch, kedy sa v korune daného stromu spontánne vytvorí hustý zhluk zhustených, kompaktne rastúcich vetvičiek, časom tvoriacich obvykle guľovitý útvar. Tieto guľovité útvary nazývame čarovníky.

Medzi kultivary s týmto pôvodom patria ihličnany ako jedľa biela ’Compacta’, jedľa biela ’Pyramidalis’, jedľa kórejská ’Tundra’, smrek obyčajný Little Gem, smrek biely ’Alberta Blue’, borovica limbová ’Blue Mound’, borovica lesná ’Albyns’ a mnoho ďalších.

Zakrpatené ihličnany
Foto: Shutterstock

Pozoruhodný vznik čarovníka

Najčastejšie môžeme tento jav pozorovať na smrekoch, jedliach, boroviciach a podobných druhoch ihličnanov. Samotné trpasličie druhy ihličnanov sa získavajú navrúbľovaním týchto konárikov do podpníka primeraného druhu. Takto získaná rastlina potom rastie v rámci týchto neštandardných znakov a „pravidel rastu“.

Vznikajú tak obľúbené superhusté, guľovité trpasličie ihličnany, ktoré sú vhodné aj do skaliek, predzáhradiek, na hroby či balkóny.

Často bývajú odolnejšie, ako ich pôvodná prirodzená forma, a tým, že majú ako navrúbľované malý vzrast, tak aj menšie nároky na objem pôdy pre korene.

Čarovník
Foto: Shutterstock

Čarovníky sa objavujú nielen na ihličnatých, ale i listnatých drevinách. Často sú prejavom hubového ochorenia. Tieto anomálie však môžu spôsobiť aj iní pôvodcovia nákaz, napríklad roztoče. Na ihličnanoch sa zvyčajne vyskytuje len jeden čarovník, u listnatých drevín bežne objavíme viac a rôznej veľkosti.

Tieto pozoruhodné výrastky stromy priamo nezabijú, významne však odčerpávajú výživné látky, čo môže spôsobiť spomalenie rastu a oslabenie rastliny. Oslabená rastlina môže následne vplyvom ďalších chorôb a škodcov odumrieť.

Keď sa „prebudí“ pôvodný charakter

Pri pestovaní takejto rastliny sa však môžete stretnúť aj s ďalšou zaujímavosťou – niekedy, pomerne zriedkavo, nastane opačná situácia, kedy si časť trpasličieho kultivaru ihličnanu „spomenie“ na svoj geneticky prirodzený, pôvodný charakter. Vtedy začnú z hustej malej rastliny vyrastať rozšafné, veľkorysejšie rastúce konáre podľa pôvodného druhu.

Čarovník na strome
Foto: Shutterstock

V záhradníckej kultúre sa odporúča takéto konáriky v zárodku odstraňovať, pretože by pomerne rýchlo prevládla práve táto „divá“ forma rastu a drevina by stratila svoj atraktívny vzhľad. Ak by sme tieto konáre neodstránili, dočkali by sme sa ich bujného rastu, čo nie je estetické. Súčasne nám takýto rast nemusí vyhovovať z pohľadu umiestnenia pôvodne zamýšľanej, malej rastliny.

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku