V predvianočnom období patrí medzi najpredávanejšie izbové rastliny prýštec najkrajší. V sortimente prýštcov však nájdeme veľa ďalších, zaujímavých a aj dlhovekých druhov, ktoré svojou vizážou nenaznačujú, že ide o príbuzných.
Vianočná hviezda, čiže prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), je obľúbená a reprezentatívne pôsobiaca rastlina. Pomenovanie prýštec (Euphorbia) však nesie veľa rastlín. Tento pomerne rozsiahly rod zahŕňa takmer 2 000 druhov bylín, krov a polokrov.
Obdivuhodná je navyše aj rozmanitosť rastových foriem. Zastúpené sú sukulentné druhy, jedince s ozdobnými listami i tie, ktoré charakterizujú pekné kvety a pomerne dlhé obdobie kvitnutia. Pre väčšinu je typická biela tekutina, ktorá vyteká po poranení alebo aj po odtrhnutí listu. Prýštce, ktoré u nás pestujeme v interiéri, pochádzajú z Mexika a Madagaskaru. Na pestovanie väčšinu nie sú náročné a aj pri minimálnej starostlivosti sa dožijú veľa rokov.
Prýštec Euphorbia lactea
Zaujímavá rastlina s atraktívnymi stonkami, ktorá v staršom veku pripomína stromy austrálskej či africkej buše. Je to pestovateľsky nenáročný druh do moderných bytov. Niekedy sa predávajú navrúbľované farebné konce stoniek v podnožiach iného druhu prýštca.
Kvitne: vzácne
v. × š.: 100 × 100 cm
Vianočná hviezda
Medzi najznámejších zástupcov patrí už spomínaný prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima). V pôvodnej domovine vytvára kry až menšie stromy. Má širšie listy. Výhony sú zakončené farebnými listeňmi, uprostred ktorých sa ukrývajú drobné žlté kvety.
Sortiment prýštcov je mimoriadne rozsiahly, a to aj preto, že táto rastlina sa stala predmetom intenzívneho šľachtenia. Každoročne sú tak na trh uvádzané zaujímavé novinky. V období adventu sa môžeme stretnúť s jedincami, ktoré majú nielen červené listene, ale aj biele, lososové, oranžové, fialové, ružové, skučeravené alebo dokonca dvojfarebné. V ponuke bývajú miniatúrne formy, kríkové aj stromčekové. Atraktívne sú aj formy s panašovanými listami.
Prýštec najkrajší sa u nás pestuje najmä ako sezónna rastlina určená na dekorovanie interiérov v období Vianoc a novoročných sviatkov. Napriek tomu je jej pestovanie možné aj po sviatkoch. Počítať však musíme s tým, že docielenie opätovného vyfarbenia listeňov vyžaduje špeciálne postupy, a tak výsledok nemusí byť taký, aký by sme očakávali. Za vyskúšanie to však rozhodne stojí.
Prýštec najkrajší – Euphorbia pulcherrima
Obľúbená sezónna kvitnúca izbová rastlina dostupná v adventnom období. Má veľa kultivarov a foriem. Potrebuje dostatok svetla, teplo a vyššiu vlhkosť vzduchu.
Kvitne: XI – I
v. × š.: 300 × 150 cm (v pôvodnej domovine)
S vizážou sukuletov
V sortimente prýštcov nájdeme aj ďalších zástupcov. Dlhým obdobím kvitnutia vyniká prýštec ohnivý (Euphorbia milii). Drobné žlté kvety podopierajú farebné listene – červené, ružové, oranžové alebo žlté. Ide o pomaly rastúci druh, pre ktorý sú typické zhrubnuté stonky posiate tŕňmi. V subtropických oblastiach sa z tejto rastliny vytvárajú živé ploty, u nás patrí k najmenej náročným a veľmi vďačným izbovkám.
Zaujímavé sú aj druhy, ktoré sú príťažlivé celkovým rastovým tvarom alebo netradičnými stonkami. K takýmto patrí prýštec trojhranný (Euphorbia trigona) a ďalšie, ako sú Euphorbia leuconeura či Euphorbia tirucalli.
Prýštec trojhranný – Euphorbia trigona
Vďačný sukulentný druh, ktorý upúta rastovým tvarom. Má nápadné trojhranné stonky a sviežozelené lopatkovité listy, ktoré vyrastajú kolmo na stonku. Vyžaduje veľa svetla.
Kvitne: vzácne
v. × š.: 100 × 50 cm
Ako pestovať prýštec?
Keď prýštcom doprajeme, čo potrebujú, sú to nenáročné izbové rastliny. Väčšina druhov toleruje aj sucho a občasné zanedbanie starostlivosti, vďaka čomu sú ideálnou voľbou aj pre zaneprázdnenejších ľudí. Menšie exempláre sa dajú pestovať na okenných parapetoch. Druhy ozdobné listami a zaujímavým celkovým rastovým tvarom nájdu uplatnenie v moderných svetlých interiéroch. Vhodné je vyhradiť im dostatok miesta, pretože keď sa rozrastú, ich estetická hodnota je vyššia. Prýštec sa nehodí do interiérov s menšími deťmi, patrí totiž medzi jedovaté rastliny (nebezpečná je mliečna šťava) a hrozbou môžu byť aj tŕne.
Prýštec najkrajší – vianočná hviezda – poslúži na dekorovanie sviatočných stolov, na ozdobenie obývacích izieb, jedální, zimných záhrad či vstupných hál. Umiestnime ho na dobre viditeľné miesto, kde nebude hroziť poškodenie listov, napríklad pri prechádzaní. Menšie jedince môžeme v rámci jednej pestovateľskej nádoby kombinovať aj s inými izbovými rastlinami a tie väčšie pestujeme radšej samostatne. Tento druh je náročnejší na pozornosť, myslieť treba na zálievku a pravidelné čistenie od suchých listov.
Prýštec ohnivý – Euphorbia milii
Veľmi vytrvalo kvitnúca izbová rastlina, ktorá je nápadná aj väčšími tŕňmi. Dobre sa pestuje a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Hodí sa do svetlých a teplejších bytov.
Kvitne: I – V
v. × š.: 100 × 100 cm (v pôvodnej domovine)
Rozmnožovanie a tvarovanie
Prýštec si môžeme jednoducho rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov, najlepšie na jar alebo v lete. Najskôr však musíme zastaviť vytekanie mliečnej tekutiny, a to tak, že koniec odrezka vložíme na hodinu do teplej vody. Potom konce odrezkov necháme zaschnúť.
Odrezky zakorenia vo vlhkom substráte, ktorý je určený na rozmnožovanie, na teplom a svetlom mieste. Vhodné sú na to izbové miniskleníky. Najrýchlejšie zakoreňujú sukulentné druhy. Čo sa týka tvarovania, prýštec najkrajší striháme po odkvitnutí a tiež na jar po presadení. U ostatných druhov môžeme zaštipovať dlhé výhony, aby sme docielili rozkonárenie rastlín.
Prýštec Euphorbia punicea
Atraktívny a veľmi málo pestovaný druh. Je husto olistený, vždyzelený. Listy sú kopijovité. Rastlina je najkrajšia v období kvitnutia, jej ozdobou sú vtedy farebne nápadné listene.
Kvitne: V – VII
v. × š.: 100 × 50 cm
Kúpa rastlín
Prýštec si zadovážime v dobre zásobenom kvetinárstve alebo hobby markete, najlepšie počas slnečných dní, keď nemrzne. Na prenos domov (ideálne autom) si tieto rastliny nechajme vždy dobre zabaliť. Dôležité je to najmä pri kúpe prýštca najkrajšieho, teda vianočnej ruže. Po prenesení domov necháme rastlinu ešte aspoň hodinu zabalenú a až potom ju umiestnime na vybrané miesto. Nevhodné je nakupovať tieto rastliny počas zimy na trhoviskách, pretože tu ľahko nachladnú a doma nám postupne zahynú.
Prýštec Euphorbia tirucalli
Atraktívny a moderne pôsobiaci sukulentný druh. Na sýtozelených okrúhlych stonkách má drobné, opadavé lístky. Rýchlo rastie, je nenáročný a veľmi vhodný do moderných, svetlých a priestrannejších interiérov.
Kvitne: vzácne
v. × š.: 400 × 100 cm
Dobré rady
- Náročnejší na starostlivosť je prýštec najkrajší. Vyberieme preň teplejšie miesto bez prievanu. Citlivo reaguje na suchý vzduch, prudké striedanie teplôt a studený substrát. Počas kvitnutia vyžaduje dostatok svetla, v období zakladania kvetov, čo je začiatkom jesene, potrebuje na pár hodín tmu. Zároveň má tento druh vyššie požiadavky na vzdušnú vlhkosť.
- Sukulentné druhy prýštcov potrebujú dostatok svetla a teplo. Vyhovuje im suchší vzduch a prekúrený priestor.
- Intenzívnejšiu zálievku vyžaduje prýštec najkrajší, ostatným druhom stačí slabšia zálievka a neprekáža im ani dlhšie preschnutejší substrát.
Prýštec Euphorbia cooperi
Zaujímavý sukulentný a stromovito rastúci druh. Hodí sa do väčších a svetlejších priestorov. Okamžite upúta rastovým tvarom a zaujímavým usporiadaním žltkastých kvetov.
Kvitne: IX – X
v. × š.: 400 × 100 cm
- Prínosné je prihnojovanie, a to najmä v hlavnom vegetačnom období, na jar a začiatkom leta. Použiť môžeme hnojivo na kaktusy a sukulenty. Prýštec najkrajší možno prihnojiť aj hnojivom pre kvitnúce izbové rastliny.
- Raz za dva až tri roky by sme na jar mali prýštce presadiť do väčších kvetináčov a do čerstvého substrátu.
- Prýštce dobre reagujú aj na letnenie, kvetináče s rastlinami môžeme koncom mája zapustiť do pôdy na mieste s rozptýleným svetlom. Dovnútra ich prenesieme v septembri.
Rastliny treba pravidelne prezerať a pri výskyte chorôb a škodcov zasiahnuť ihneď po zistení prvých príznakov, najskôr nechemickým prípravkom.
Prýštec Euphorbia leuconeura
Netradične pôsobiaca a nenáročná izbovka s nápadne zhrubnutými stonkami a dekoratívnymi pruhovanými listami. Najkrajšie sú mladšie jedince. Vyhovuje jej polotieň, ľahko sa rozmnožuje.
Kvitne: I – VI.
v. × š.: 100 × 100 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…