Spoznajte tajomstvo izboviek, ktoré kvitnú práve na Štedrý večer

Kúpu izboviek typických pre vianočné obdobie si môžeme naplánovať, aby sme si to najkrajšie z nich, čiže krásne kvety, vychutnali v pravý čas.

iStock 118595836

Zornica

Neprehliadnuteľné zornice vnesú do interiéru závan slávnostnosti a až okázalej elegancie. Rustikálnou „výzdobou“, napr. ako v našom postupe, ich „okázalosť“ zmiernime, ale ak k nim pridáme svetielka a lesklé vianočné ozdoby, tak ju, naopak, podporíme. Po výsadbe cibule do kvetináča môže do vykvitnutia ubehnúť 6 až 8 týždňov, a to v závislosti od odrody a tepla v miestnosti, takže presné načasovanie by bolo náročné. Kúpou už pučiacej rastliny, prípadne v štádiu pred rozkvitnutím, vieme jej kvitnutie naplánovať presnejšie.

Ako ju pripraviť na sviatky

1. Rozkvitnuté kvety zornice sú pomerne ťažké, preto zvolíme nádobu, ktorá sa neprevrhne. Naplníme ju do polovice substrátom pre izbové rastliny a zalejeme.

2. Rastlinu vyberieme z plastového kvetináča, vložíme do nádoby presne do stredu a obsypeme substrátom, ktorý mierne utlačíme.

3. Na povrch substrátu poukladáme mach a šišky. Umiestnime na svetlé a teplé miesto (cca 21 °C). Zalievame opatrne, aby sme substrát nepremokrili. Nahýnaniu kvetnej stonky za svetlom predídeme otáčaním kvetináča.

Spoznajte tajomstvo izboviek, ktoré kvitnú práve na Štedrý večer

Ďalší vianoční obľúbenci

Aj s týmito druhmi izbových rastlín vieme vyčarovať sviatočnú atmosféru.

Azalka

Azalku kupujeme, keď má ešte nerozkvitnuté puky, potom by mala kvitnúť aj zopár týždňov. Na prenos ju necháme dobre zabaliť. Situujeme ju na svetlé miesto blízko studeného okna či v chladnejšej miestnosti. Substrát udržiavame vlhký.

Hyacint

Keď si kúpime mladé rastliny s listami a stonkou s kvetnými pukmi, mali by vykvitnúť približne o dva týždne. Termín kvitnutia vieme ovplyvniť i doma: chladné a tmavé miesto rast spomaľuje, teplé a svetlé urýchľuje.

Hyacint

Cyklámen

Zaujímavé jemné kvety a listy tvaru srdca doplnia akýkoľvek vianočný interiér. Kupujeme v puku a doma dáme na svetlé a chladné miesto (ideál cca 15 °C). Substrát udržiavame vlhký, nie premočený.

Orchidea

Sviatočné vyznenie orchidey docielime zmenou nádoby. Napríklad ju môžeme z kvetináča presadiť do jednoduchej sklenej vázy. Raz za týždeň zalejeme asi 0,5 dl vody, orchidea neznáša premokrenie.

Orchidea

Biely narcis ʻPaperwhiteʼ

Preparované cibule týchto nežných narcisov kvitnú asi až za 4 až 6 týždňov po vysadení. Krátko pred Vianocami preto v obchode siahneme už po rastlinách s pukmi.

Vianočná hviezda

Tento symbol Vianoc si necháme v predajni dobre zabaliť, je citlivý na prechladnutie. Reaguje naň opadaním okrasných listeňov. Vnútri ho umiestnime na svetlé miesto a zalievame, keď povrch substrátu preschne.

Vianočná hviezda

Odpočítavanie do Vianoc

Časová línia napovie, kedy si rastliny obstarať a ako sa o ne postarať, aby sme z ich kvetov mali čo najväčší úžitok.

4 týždne do Vianoc: Kúpa

  • Uprednostníme rastliny, ktoré ešte nekvitnú a ich puky sú ukryté v rastúcich listoch.
  • Drevité rastliny, ako je vianočná hviezda a azalka, majú mať svieže zdravé listy, a to aj celkom od spodu rastliny. Rastlinu si preto pred kúpou prezrieme i z viacerých uhlov.
  • Už kvitnúca rastlina je síce silné lákadlo, ale ak chceme, aby kvety vydržali až do Vianoc, siahneme radšej po nerozkvitnutom kuse.

3 týždne do Vianoc: Presadenie

  • Je vhodný čas na presadenie rastliny do krajšieho kvetináča či obalu, ako je ten plastový z kvetinárstva. Využiť môžeme rôzne košíky, debničky, sklenené alebo keramické vázy, džbány, dózy a iné nádoby. Alternatívou je rastlinu aj s plastovým kvetináčom vložiť do okrasného obalu na kvetináč, ideálne v rovnakej farbe a štýle ako prevládajúca vianočná výzdoba.
  • Ak rastlinu presadíme do nádoby bez odtokového otvoru, sme pri zálievke obzvlášť opatrní, aby sme ju nepreliali, keďže voda nemá kam odtiecť. Rastlina by mohla začať odhnívať.
  • Pri presádzaní azaliek a orchideí dáme pozor na použitý substrát. Azalky vyžadujú kyslý substrát rovnako ako rododendrony, orchidey zase špeciálnu vzdušnú zmes.

Vianočná hviezda

2 týždne do Vianoc: Ovplyvnenie rastu

  • Rast rastlín môžeme spomaliť alebo zrýchliť podľa ich momentálnej zrelosti tak, aby boli na Vianoce čo najkrajšie.
  • Na urýchlenie vývoja pukov rastlinu prenesieme na teplejšie miesto (svetlo je tiež podmienka). Vyhneme sa ale stanovišťu blízko radiátorov či iných výhrevných telies, to by už na ne bolo príliš.
  • Na spomalenie rastu a rozkvitania pukov dva až tri týždne pred Štedrým večerom rastliny prenesieme na chladnejšie a svetlé miesto, no nie studenšie ako 15 °C. Dáme pozor, aby neostali na okennom parapete so zatiahnutými závesmi na noc, kde by mohla teplota do rána klesnúť výraznejšie. Nevhodné sú i tmavé pivnice a suterény.

1 týždeň do Vianoc: Dekorovanie

  • Kým ešte nie sme v najväčšom vianočnom strese, rastliny ozdobíme. Začneme dekoratívnym štrkom, ktorým môžeme posypať substrát, alebo ho zakryjeme machom, lišajníkmi či šiškami. Tie vieme nazbierať v záhrade, pri prechádzke vonku alebo si ich zakúpime v kvetinárstve či záhradnom a hobby centre.
  • Výzdobu kvetináča prispôsobíme výzdobe miestnosti alebo stromčeka, a to čo sa týka farebnosti i použitého materiálu.
  • Zapojíme aj deti, táto kreatívna činnosť by sa im mohla veľmi páčiť. Môžu napríklad niečo vianočné nakresliť, potom to vystrihneme, prilepíme na špajľu a zapichneme do substrátu.
  • Pri cibuľovinách vrátane zornice sa nám zídu i vetvičky zo záhrady, pretože po ich zapichnutí do substrátu môžu nenápadne podržať ťažké kvety. Môžeme ich nechať v prírodnej farbe alebo ich nasprejujeme napríklad bielou farbou alebo umelým snehom.

Text: redakcia
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku