Odporúčaní, ako šetriť energiami, nájdeme na internete stovky. Počet prístrojov a spotrebičov, ktoré nám uľahčujú život v našich domácnostiach, sa každým rokom rozrastá. S ich počtom však stúpa aj spotreba energií a zvyšujú sa nám náklady. Je to skutočne nevyhnutná „daň“ za naše pohodlie alebo existujú reálne spôsoby, ako ušetriť?
Peter Kučera, riaditeľ sekcie predaja hromadný trh spoločnosti SPP, je presvedčený, že moderná domácnosť znamená úsporná domácnosť. SPP totiž už sedem rokov nie je „len“ spoľahlivým dodávateľom plynu, ale aj elektriny a zároveň svojim zákazníkom pomáha reálne šetriť energiami, časom a peniazmi.
Mať domov vo väčšine vyvoláva predstavu luxusu. Ako je to naozaj?
Poviem to takto, múdri ľudia dnes majú smart domácnosti. Práve moderné technológie využívajú na to, aby šetrili doma energiami. Poďakovanie nájdu nielen v úspore peňazí, ale aj v dobrom pocite, že prispievajú k ochrane životného prostredia. Dnes je všetko s označením „eko“ veľkou témou. Povedzme si ale úprimne, v realite trochu vzdialenou. A pritom byť energeticky efektívny môže byť každý z nás, otázne je len to, či skutočne chceme.
Čo si teda máme predstaviť pod „smart“ úspornou domácnosťou?
V rámci SPP SMARTHOME budujeme tzv. inteligentné domácnosti, vďaka ktorým môžeme regulovať teplotu, osvetlenie či kamerový systém, a to aj na diaľku. Navyše nás vďaka detektorom dymu a plynu dokážu ochrániť aj pred prípadnými pohromami. Nejde pritom dnes už o žiaden nedostupný luxus. V súčasnosti ľahko dostupný internet cez Wi-Fi pripojenie umožňuje premeniť akúkoľvek domácnosť na inteligentnú, bez obávaných hrubých stavebných úprav. Čo je nemenej dôležité, SPP SMARTHOME si môžeme budovať postupne a rozložiť si tak náklady na dlhšie obdobie. Sú to jednoznačne riešenia, ktoré sa oplatia.
Takže inteligentnú domácnosť môžeme mať, aj keď nebývame v novostavbe?
Áno. Tak, ako som už spomenul, bezdrôtové riešenia dokážu plne nahradiť komplikovanú zabudovanú drôtovú inštaláciu. Stačí doslova jedna malá krabička a spomínané Wi-Fi pripojenie. Ak odhliadneme od týchto technologických záležitostí, účinných spôsobov, ako šetriť energiami, je hneď niekoľko, či už o kúpe svojho vysnívaného domova uvažujeme, alebo v ňom reálne bývame.
Skúsme si to rozdeliť. Na čo si dávať pozor, keď si hľadáme bývanie?
Už samotný technický stav kupovanej nehnuteľnosti výrazne ovplyvní naše dlhodobé náklady na údržbu a celkový chod domácnosti v nadväznosti na spotrebu energií. Dôležité sú detaily, ako je statika, stav izolácií či tepelné mosty. SPP preto nielen svojim zákazníkom ponúka službu Inšpekcia budov alebo Termovízne meranie, v rámci ktorej detailne preveríme celkový technický stav ich nehnuteľnosti. V prípade firiem realizujeme tzv. energetický audit s cieľom zadefinovať možnosti šetrenia energiami. My nechceme učiť teóriu, ale pomáhať našim zákazníkom reálne šetriť energiami, časom aj peniazmi.
Rozumiem. A čo v prípade, ak už nejaký ten rok bývame?
V SPP pomôžeme napríklad s nastavením správnej distribučnej sadzby. To znamená okamžitú úsporu na poplatkoch. V spolupráci s partnermi ponúkame tiež rôzne „šetriace“ produkty, napríklad tzv. Crystal LED žiarovky, ktoré sú schopné ušetriť až 90 % energie pri svietivosti 40-tisíc hodín. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť, je výber vhodného produktu. V ponuke máme aktuálne produkt Elektrina bez viazanosti, s ktorým môžete získať každý rok vyššiu zľavu na elektrinu, a to až do výšky 11 %. Nezáleží pritom, či využívate len elektrinu alebo aj plyn. Zorientovať sa v ponuke služieb SPP každému pomôžeme, či už osobne, prostredníctvom e-mailu, alebo telefonicky. Informácie sú tiež k dispozícii na stránke www.spp.sk.
Zdroj: SPP, a.s.
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?