V týchto dňoch dostáva vaša zelená plocha najviac slnečného svetla a tepla. Vďaka tomu rastie rýchlejšie, čo znamená, že má aj vyšší apetít. Základom starostlivosti je preto pravidelné kosenie, zalievanie a hnojenie.
Na začiatku leta je teda hnojenie trávnika úplne namieste. Čím a ako hnojiť, to sa v tomto období líši aj podľa toho, v akej oblasti máte záhradu. V južnejších častiach, v nížinách a stredných polohách ešte stále môžete svojmu trávniku dopriať dostatok dusíka. Hnojte teda viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom s plným obsahom dusíka, a to až do konca mesiaca. Minimálne dva až tri týždne bude z tejto dávky ťažiť a potom ho ešte môžete naštartovať ďalšou dávkou uprostred leta a ďalšou na jeho konci. Vo vyšších polohách či v severnejších oblastiach svoj trávnik výdatne nakŕmte len do konca augusta. V polovici septembra by už mala prísť dávka hnojiva s celkom iným pomerom prvkov.
Pravidelné kosenie
Trávnik dostáva dostatok živín, vlahy aj slnka, takže rastie „ako z vody“. Bežne ho koste raz do týždňa na výšku dva až tri centimetre. Ak je jeho rast prirýchly, v najteplejších mesiacoch roka – v júli a auguste – bude možno treba niekoľkokrát vytiahnuť kosačku aj uprostred týždňa, hlavne v južných oblastiach Slovenska. Pravidelné kosenie je dôležité pre kondíciu trávnika. Priebežne totiž obnovujete zelenú plochu, ktorú neustále celá rodina využíva a zaťažuje ju.
Nová šanca pre starší trávnik
Jarnú štartovaciu kúru už má síce váš trávnik za sebou, no ak máte zelenú plochu, ktorá má už svoj vek, alebo trávnik rastie na ťažkom ílovitom podloží alebo je príliš zaťažovaný, aj v tomto období môžete ešte zopakovať niektoré jarné úkony. Aby sa trávniku lepšie „dýchalo“, prerežeme trávnu mačinu vertikutátorom. Trávnik na hutnej pôde zasa prevzdušníme aerifikátorom a dosypeme pieskom. Ten môžeme zmiešať s hnojivom a rozmetať ho tak po celej ploche trávnika. Hnojivo tak rovnomernejšie rozprestriete po celej ploche.
Po prevzdušňovaní trávnika môžete s novovysievaným semenom aplikovať aj mykorízne huby tak, že ich opäť zmiešate so semenom. Takouto zmesou potom môžete dosiať holiny a poškodené miesta v trávniku, ktoré sa čoskoro zacelia.
Ošetrenie trávnika hubami
Ak trávnik ešte len zakladáte podsypte ho mykoríznymi hubami, ktoré sú určené na trávnik. Pri vysievaní alebo pred položením trávneho koberca ich jednoducho zapracujte do vrchnej vrstvy pôdy. Mykorízne huby sa napoja na korene a predĺžia ich, čo umožní trávniku prijať viac vlahy a živín aj zo vzdialenejších miest. Obsahom mykoríznych prípravkov je okrem pôdnych húb aj hnojivová časť a zadržiavač vlahy, ktoré sú kompatibilné s hubami. Trávnik dostane ich aplikáciou všetko potrebné.
Pri staršom trávniku preto narežte miesto, ktoré chcete ošetriť, mierne ho dvihnite a nasypte prípravok. Zopakujte to vo vzdialenosti cca 15 – 20 cm tak, aby ste ošetrili celú potrebnú plochu. Huby sa svojím podhubím postupne rozrastú pod celou plochou trávnika.
Dobrá rada
Ak plánujete dosievať holé miesta, mali by ste vedieť, že holiny veľké ako ľudská dlaň ešte zdravý trávnik dokáže po čase zarásť aj sám. Väčšie plôšky sú už však nad jeho sily, preto je pravidelné dosievanie, najmä miest vypálených močom rodinného miláčika, pravidelnou súčasťou starostlivosti o zelenú plochu.
Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
V apríli sme vysiali trávnik, krásne vzišiel, všetko bolo ok. V priebehu troch d…