Orchidea – lišajovec (Phalaenopsis) je často milým darčekom pre našich blízkych. Bez starostlivosti však po čase stráca svoje čaro. Ak jej doprajeme nový, vzdušný substrát a trochu pozornosti, odmení sa nám novou záplavou kvetov.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na orchidey
- vnútorný a vonkajší črepník
Náradie:
- lopatka
- záhradnícke nožnice
- krhlička
Pracovný postup
1. PRÍPRAVA
Pred presádzaním si zadovážime špeciálny substrát na orchidey. Dostaneme ho kúpiť v predajniach so záhradnými potrebami alebo v záhradkárskych centrách.
2. VRCHNÝ ČREPNÍK
Vnútornú nádobu opatrne vyberieme z vrchnej ozdobnej. Tá by mala mať spodnú časť zúženú, aby orchidea nestála priamo vo vode.
3. VYBERANIE
Lišajovec môžeme vysádzať do pôvodného črepníka. Pri vyberaní koreňov však musíme byť opatrní, aby sme nepoškodili zdravé korene rastliny.
4. STRIASANIE SUBSTRÁTU
Starú zeminu v podobe kôrovej drviny dôkladne odstránime z koreňovej sústavy. Na presádzanie použijeme vždy čerstvý substrát na orchidey.
5. PREMÝVANIE
Korene je lepšie ešte premyť pod tečúcou vodou, tak sa zbavíme posledných zvyškov nielen zeminy ale aj iných nečistôt.
6. ČISTENIE
Z rastliny zostriháme čistými dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami všetky nahnité časti, korene a listy. Orchideu potom môžeme bezpečne presadiť.
7. VKLADANIE
Na spodok priesvitnej plastovej nádoby nasypeme trochu substrátu, ktorý je základom pre tvorbu nových koreňov a príjem živín.
8. NÁDOBA
V koreňoch lišajovca prebieha látková výmena v podobe fotosyntézy, preto volíme priesvitné vnútorné nádoby, ale aj vonkajšie okrasné črepníky.
9. PRESÁDZANIE
Korene opatrne vložíme do črepníka a postupne obsypávame drobnou kôrou, ktorá zabezpečí dostatočný prístup vzduchu aj vzdušnej vlhkosti.
10. POLIEVANIE
Po výsadbe nezabudneme čerstvo vysadenú rastlinu zaliať. Prebytočnú vodu z nádoby však vylejeme, aby sme predišli vyhnívaniu koreňov.
11. ÚPRAVA
Na listy nastriekame lesk určený na izbové rastliny. Okrem žiarivého vzhľadu dodá rastline aj rýchlo dostupné živiny, ktoré bude teraz potrebovať.
Dobré rady
Umiestnenie
Lišajovce majú dlhé, v dolnej časti rozkonárené súkvetie. Môžete ich umiestniť na stôl do obývačky či jedálne, aby boli stále na očiach a mohli ich obdivovať. V zimnom období im doprajeme svetlé miesto na okennom parapete a počas letných páľav ich umiestnime mimo priamych slnečných lúčov, aby nedošlo k spáleniu listov.
Starostlivosť
Dekoračné vlastnosti a nenáročnosť pestovania určite ocenia aj menej zdatní pestovatelia izbových rastlín. Orchidey naozaj nevyžadujú až tak veľa pozornosti. Substrát udržiavame po celý rok rovnomerne vlhký, nikdy ho nenecháme celkom vyschnúť. Nepolievame ani priamo do ružice, ale na substrát a v neposlednom rade používame len mäkkú, odstátu vodu. Raz za 14 dní rastliny prihnojíme hnojivom určeným na orchidey.
Po odkvitnutí
Stonky odkvitajúceho lišajovca nezostrihávame, pretože na tej istej stonke sa môžu vytvoriť nové kvetné puky aj trikrát. Skrátime ju na dve očká (zhrubnutie na kvitnúcej stonke), čím podporíme rast nových púčikov. Zakladanie kvetov naštartujú chladnejšie noci s teplotou okolo 16 ˚C.
Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: Lucia F. Valkovičová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím. Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Na listoch mojej orchidejky mám…