Okrem toho, že nás paletový mobiliár takmer nič nestojí, môže byť veľmi štýlový a pri pravidelnej údržbe aj trvanlivý.
Načo teda vyhadzovať veľké peniaze za drahé sedacie zostavy do záhrady? Stačí jedno sobotné dopoludnie a trocha zručnosti. Ak nám s montážou pomôže ešte jeden pár šikovných rúk, práca pôjde rýchlo a bude doslova potešením. Podmienkou však je dostatok paliet s rovnakými rozmermi a ich kvalita. Mali by byť zo zdravého dreva, žiaden odpad. Ak zvolíme jeden typ palety, vo veľkej miere sa vyhneme nerovnostiam, odskokom, medzerám, rozdielnemu latovaniu aj rôznorodej farebnosti dreva. Netreba ani toľko dobrusovať. Nábytok v konečnom dôsledku pôsobí uhladenejšie, harmonickejšie a po natretí aj luxusnejšie.
Nie je paleta ako paleta
Palety sú univerzálny stavebný prvok, nie sú však úplne presne a precízne vyrobené. Na ich primárny účel to ani nie je potrebné. Ak palety používame sekundárne alebo ich recyklujeme, je potrebná ich ďalšia úprava – ochrana pred UV žiarením a pred poveternostnými podmienkami. Je to nevyhnutné hlavne v exteriéri, aby sa zachovala čo najdlhšia životnosť. Na záhradný nábytok použijeme prednostne nové palety, ktoré majú vyššiu kvalitu a nie sú ešte znehodnotené alebo poškodené. Ak majú latovanie príliš nariedko, vieme ho „dorobiť“. Druhou voľbou sú takzvané europalety, ale tie môžu byť drahšie a sú aj oveľa ťažšie ako bežné, preto sa s nimi zložitejšie manipuluje. Sedenie z takýchto paliet by bolo dosť ťažké na presúvanie.
Ako drevu predĺžiť životnosť?
Drevené konštrukcie príjemne zapadnú do každej záhrady. Nevýhodou býva ich postupná degradácia, rozkladanie sa, odhnívanie. Preto sa zameriame na predĺženie životnosti. Jednak sa snažíme kotviť drevené prvky na stojky, respektíve do drenážnych povrchov, prípadne si pomôžeme gumoasfaltom, a jednak drevo brúsime a ošetrujeme vhodným náterom. Tým dosiahneme predĺženie funkčnosti a podporíme aj estetickú stránku. Výhoda je, že dnes sa už dajú použiť mnohé farebne ladené konzervačné nátery, lazúry, farby a oleje.
Ako sa starať o drevo v exteriéri
Pred každým náterom, ktorý vykonávane zväčša raz ročne, drevo dôkladne očistíme, prebrúsime, prehladíme. Ťahavým pohybom štetca alebo malým valčekom nanášame jemnú vrstvu náteru. Nevraciame sa a neopravujeme nezaschnutý náter. Počkáme, kým vyschne, a až vtedy robíme korektúry. Na začiatku každej sezóny umiestnime na sedenie vankúše alebo matrace, ktoré na jej konci vždy uložíme dovnútra na suché a teplé miesto.
Pracovný postup
Materiál:
- palety
- hranoly, 3 × 5 cm
- kovové L- profily
- kovové spojky
- samorezné skrutky, 80 mm
- samorezné skrutky, 120 mm
Náradie:
- kotúčová píla
- vŕtačka
- skrutkovač
- predlžovací elektrický kábel
- uhlová brúska s brúsnym kotúčom
Náročnosť **
Čas: 4 hodiny
Ľudia: 2
Obdobie: jar, leto, jeseň
1. NASUCHO
Najskôr si len poukladáme palety do tvaru sedenia, aby sme zistili, koľko budeme potrebovať materiálu (vrátane kovových plátov a skrutiek).
2. PRÍPRAVA
Začneme „telom“ sedenia. Naukladáme palety na tri poschodia a skrátime ich na zadnej strane tak, že rezom odstránime jedno latovanie aj s pätkou.
3. SPÁJANIE
Všetky palety vo vodorovnej línii pospájame skrutkami a kovovými plátmi navzájom o seba. Rovnako o seba zafixujeme aj všetky poschodia.
4. OPERADLO
Operadlo vytvoríme z dvoch celých kusov paliet. Tie šikmo priložíme k sedeniu a podložíme drevenými hranolmi, aby čo najlepšie zapasovali.
5. PLÁTOVANIE
Operadlo prepojíme zafixovaním pomocou kovových plátov do pätiek paliet a vytvoríme jeden kompaktný a pevný kus ako súčasť sedenia.
6. FIXOVANIE
Operadlo zafixujeme skrutkami o konštrukciu sedenia do pätiek paliet alebo do pomocných hranolov, vďaka ktorým sme vytvorili šikminu na opieranie.
7. OPIERKY NA RUKY
Zrežeme opierku na ruky, ktorá je kolmá na sedenie tak, že paletu režeme tesne za stredovou pätkou, a doložíme jednu úroveň latovania.
8. ODMERANIE
Zrkadlovo si primeriame druhú stranu opierky na ruky, zrežeme zo zvyšku palety z prvej opierky a doložíme jednu úroveň latovania.
9. PRILOŽENIE
Opierku na ruky priložíme kolmo na sedenie a zalícujeme na prednú hranu sedenia. Musí sa opierať aj o operadlo na chrbát a malo by na seba nadväzovať latovanie.
10. UCHYTENIE
Opierku na ruky prichytávame o pätky paliet, ale aj o chrbtové operadlo samoreznými skrutkami na viacerých miestach, aby bola naozaj pevná.
11. POVRCH
Až po prebrúsení povrchu drsnej palety zistíme, aké je drevo príjemné na dotyk. Ideálne je povrch ošetriť náterom proti UV žiareniu.
12. KONTROLA PEVNOSTI A PRUŽNOSTI
Pred použitím pripravíme pod sedenie rovný a stabilný podklad, aby sa nedeformovalo a neskôr nerozpadávalo.
Text: František Laššák, Martin Čurda
Realizácia: Ľudovít „Štúr“ Kunovič, František Laššák
Foto: Boris „Bobčo“ Laššák, isifa/Shutterstock, Pixabay.com
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujem Asiminu, drobné kiwi, figy, čučoriedky, a ešte nejaké drobnosti, mám ne…