Staré kvetináče nevyhadzujte! Dajte im druhú šancu, aby vyzerali podľa vašich predstáv

Pri veľkom upratovaní často krát natrafíte na veci o ktorých by sa mohlo zdať, že už doslúžili. Nie je to však pravidlom. Skrášlite si staré hlinené kvetináče, veľké či malé, pomocou farieb a obľúbených pestrofarebných servítok.

Kvetináče zdobené servítkovou technikou

Výsledkom bude milo prekvapený každý, kto ich uvidí. Zo starých, na oko nepotrebných kvetináčov, sa dá vyrobiť naozaj kadečo. Ukážeme vám, ako si aj vy doma môžete ozdobiť starý hlinený kvetináč.

Ak už kvetináče nepoužijete klasicky v záhrade alebo doma na bylinky, môžu sa použiť ako odkladací priestor na drobné veci, dajú sa z nich použiť malé odpadnuté kúsky, ktoré poslúžia namiesto spodnej drenážnej vrstvy v nových kvetináčoch, alebo sa z nich dajú vytvoriť skladaním na seba rôzne kreatívne domčeky a postavičky, tak ako sme sa už inšpirovali v článku Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky.

Staré hlinené kvetináče

Servítková technika

Dnes si staré zabudnuté hlinené kvetináče obnovíme pomocou farieb a vzorovaných servítok. Technika decoupage je veľmi obľúbená a hodí sa takmer na všetko drevené, hlinené alebo kovové.

Budeme potrebovať:

  • hlinené kvetináče rôznych druhov a veľkostí
  • akrylové farby alebo farby určené na exteriér
  • rôzne druhy servítok
  • lepidlo na papier typu Herkules
  • štetce
  • nožnice
  • malý kúsok špongie
  • priesvitný lak

Staré kvetináče, servítky, štetec a farby na stole

Postup

Pripravíme si staré hlinené kvetináče, ktoré najskôr dôkladne vyčistíme kefkou a vodou. Zbavíme sa tým nechceného prachu a všetkých nečistôt. Necháme poriadne vysušiť.

Umytý starý hlinený kvetináč

Kvetináč celý namaľujeme farbou pomocou štetca alebo pomocou odtlačiek špongie, tzv. tupovaním. Toto zvládnu určite aj vaše deti, kľudne ich do tohto kreatívneho procesu zapojte. Namaľované kvetináče necháme opäť zaschnúť.

Maľovanie kvetináča

Maľovanie kvetináča

Zo servítok si vystrihneme vzory, ktoré chceme použiť. Jednotlivé vzory a tvary nemusíme vystrihovať úplne presne na hranici okrajov daného obrázka. Stačí ich vystrihnúť úplne nahrubo, okolo kontúr.

Vystrihnuté vzory zo servítok

Vystrihnuté motívy si najskôr priložíme skúšobne na kvetináč, aby sme zistili, čo sa k čomu hodí a na aké miesto daný obrázok potom prilepíme.

Prirovnanie vystrihnutých motívov zo servítiek na kvetináče

Dôležité je odlepiť z vystrihnutej servítky všetky spodné vrstvy, zvyčajne bývajú tri, a nechať si iba tú najvrchnejšiu, na ktorej je vytlačený obrázok.

Oddelenie hornej časti servítky

Jednotlivé obrázky potom lepíme na kvetináče obyčajným lepidlom na papier, typu Hercules, pomocou malej špongie. Najskôr nanesieme lepidlo na kvetináč, priložíme konkrétny motív a jemne pritláčame špongiou namočenou v lepidle. Pracujeme opatrne, aby sa nám jemná vrstva servítok nepretrhla ani nepokrčila. Inak by sme obrázok mohli zdeformovať a nevyzeral by už dobre.

Lepenie servítky na kvetináč

Po nalepení všetkých motívov na kvetináč ho necháme poriadne zaschnúť a nakoniec prelakujeme priesvitným lakom.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Diskusie na tému článku