Starostlivosť o trávnik pred letom - vieme, ako to nepokaziť

Jún je mesiac s najdlhším dňom v roku. Váš trávnik tak dostane najviac slnečného svetla a vďaka tomu rastie rýchlejšie. To však znamená intenzívnejšie kosenie, výdatné zavlažovanie a hlavne dostatok živín.

Starostlivosť o trávnik pred letom

Váš trávnik bude mať v nasledujúcich dňoch obrovský apetít. Aby ste ho uspokojili, premyslite si, akým hnojivom ho budete hnojiť. Táto voľba sa totiž odvíja aj od toho, v akej oblasti máte záhradu. V južnejších častiach, na nížinách a v stredných polohách môžete svojmu trávniku ešte stále dopriať pomaly rozpustné hnojivo s účinkom až tri mesiace. Vo vyšších polohách už hnojte viaczložkovým rýchlorozpustným hnojivom s plným obsahom dusíka, a to až do konca leta. Minimálne dva až tri týždne bude z tejto dávky ťažiť a potom ho už môžete začať pripravovať na prichádzajúci koniec vegetačného obdobia. Na začiatku septembra by už mala nasledovať dávka hnojiva s celkom iným pomerom prvkov.

Granulované hnojivo
Dlhodobá účinnosť granulovaných hnojív je zabezpečená systémom obaľovaného jadra. Vďaka tomu hnojivo trávnik nespáli.

Pozor!
Hnojiť dlhopôsobiacimi hnojivami sa už od polovice leta veľmi neoplatí. Kvalitné značky totiž zaručujú zásobu živín, ktorá sa uvoľňuje osem až dvanásť týždňov. To znamená, že váš trávnik by dostával výživu aj v čase, keď by ju už nevyužil. 

Zakladanie trávnika

Ak máte v úmysle opraviť poškodený trávnik mačinou, prípadne založiť novú trávnatú plochu, teraz je na to vhodný čas. Na začiatku leta ešte nepanujú výrazné horúčavy a najrýchlejší spôsob opravy aj založenia je kladenie trávnej mačiny. Vždy si treba dôsledne pripraviť plochu – vyrovnať ju a zbaviť kameňov. Na mierne vlhký povrch ukladajte pásy mačiny podobne, ako keď murujete stenu z tehál. Na záver dôsledne povalcujte a výdatne zavlažte. Nový trávnik by mal byť aspoň týždeň taký vlhký ako ryžové pole. Po dvoch týždňoch od kladenia by ste ho už nemali odtrhnúť od povrchu.

Valcovanie trávnika
Po uložení trávnu mačinu povalcujte, aby sa vytvorila jednoliata plocha, a výdatne ju zavlažte.

Prvky a ich význam

Dusík je základný stavebný prvok, ktorý je potrebný na rast trávnika. Hnojíme ním len do konca leta.
Fosfor je dôležitá živina na tvorbu koreňového systému. Mal by byť k dispozícii vo väčšej miere v čase klíčenia až po zakoreňovanie alebo pri dosievaní, prípadne zakladaní trávnika z trávnej mačiny.
Draslík je prvok, ktorý posilňuje bunkové steny, a preto podporuje odolnosť trávových listov voči suchu, vymŕzaniu a chorobám. Aplikujte ho pred koncom vegetačného obdobia alebo počas nedostatku vlahy.
Horčík je veľmi dôležitý na tvorbu zeleného farbiva, bez ktorého by nemohla prebiehať fotosyntéza.
Síra je v prípade zaťažovaného trávnika veľmi potrebná, pretože je stavebným kameňom bielkovín. Spotreba síry je totiž často vyššia ako jej dopĺňanie, takže chýba.

 

Text a foto: Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku