Kompletný postup krok za krokom: Staviame záhradný domček pre deti

Kto by v detstve netúžil po skrýši? Detský domček môže byť splneným snom nielen pre deti, ale aj pre rodičov.

Staviame záhradný domček pre deti

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • drevené hranoly
  • foršne
  • neohobľované dosky
  • tatranský profil
  • strešná krytina
  • spojovací materiál
  • lazúra na drevo
  • debniace tvárnice
  • stojky
  • betónová zmes

Náradie:

  • klince
  • kladivo
  • motorová píla
  • vŕtačka
  • AKU skrutkovač
  • štetec
  • rýľ
  • pokosová píla
  • vodováha
  • rebrík

Náročnosť: ***
Čas: 12 hodín
Ľudia: 3
Obdobie: jar, leto, jeseň

Pracovný postup

1. NAREZANIE DREVA

Rezanie dreva

Vymeriame si a narežeme obvodové hranoly a foršne, najlepšie v dielni alebo na mieste s pevným podkladom. Rezy očistíme a zahraníme hoblíkom.

2. PRVÁ PÄTKA

Prvá pätka

Podľa výšky osadenia prvej pätky osádzame zvyšné tri. Až po jej vytuhnutí sa pustime do prípravy jám a osadenia debniacich tvárnic na ostatné pätky.

3. POSLEDNÁ PÄTKA

Posledná pätka

Osádzame ju čo najcitlivejšie, akákoľvek odchýlka spôsobí nerovnosť celej stavby. Jej vodorovnosť kontrolujeme s treťou a s prvou pätkou.

4. KONŠTRUKČNÝ RÁM

Konštrukčný rám

Konštrukčný rám vytvárame ukladaním jednotlivých hranolov do kotvenia, kde ich prichytávame dlhými skrutkami o jednotlivé pätky.

5. FIXÁCIA

Fixácia

Fixovanie hranolov do kotvenia a do seba výrazne zvýši stabilitu konštrukcie. Fixujeme samoreznými skrutkami s dvojnásobnou dĺžkou, ako je hrúbka hranolov.

6. OBVODOVÝ RÁM

Obvodový rám

Spevníme ním celú konštrukciu a zároveň vytvoríme prvé podlažie domčeka. Jeho výška by mala byť cca v polovici výšky domčeka.

7. SPEVNENIE

Spevnenie

Obvodový rám zafixujeme skrutkami do hranolov, ktoré sú priečne uložené v tej istej úrovni. Takto stiahneme a spevníme celú konštrukciu.

8. PRVÉ PODLAŽIE

Prvé podlažie

Obvodový rám osadíme foršňami, ktoré ukladáme kolmo na fixačné hranoly. Každú dosku prichytávame do každého hranola skrutkami na dvoch miestach.

9. ZÁKLAD STRECHY

Základ strechy

Na vrch obvodových hranolov osadíme základné strešné hranoly. Tie fixujeme do hranolov skrutkami zhora a s malým presahom kvôli streche.

10. STREŠNÝ RÁM

Strešný rám

Zhotovíme ho osadením a fixovaním obvodových strešných hranolov, ktoré fixujeme skrutkami zboku. Naň budeme opierať strešnú konštrukciu.

11. SPEVNENIE STRECHY

Spevnenie strechy

Na zvýšenie pevnosti konštrukcie použijeme L-profily. Toto odporúčame hlavne pri streche domčeka, kde dochádza k šikmým tlakom.

12. STREŠNÉ STOJKY

Strešné stojky

Strešné stojky nám určia konečnú výšku strechy. Miesto, kde ich umiestnime, určí aj tvar strechy. My dávame stojky do stredu vo výške 0,5 m.

13. ZAVETRANIE

Zavetranie

Celú konštrukciu spevníme šikmými hranolmi v rohoch spojov obvodových a konštrukčných hranolov, v mieste obvodového rámu a pod strešným rámom.

14. STREŠNÝ NOSNÍK

Strešný nosník

Osádzame ho na strešné stojky, uchytávame aj L-profilmi. Aj tu kontrolujeme vodorovnosť. Presah musí byť rovnaký ako pri strešnom ráme.

15. OLATOVANIE

Olatovanie

Celú konštrukciu olatujeme presne narezanými ohobľovanými doskami. Otvory necháme v mieste vchodu zo schodov, pri šmykľavke a na okno.

16. STREŠNÁ KRYTINA

Strešná krytina

Pribíjame ju na olatovanú strechu, pričom laty môžu byť aj neohobľované dosky. Strešná krytina sa ukladá tak, že sa prekladajú výrezy s jazykmi.

17. SEDENIE POD DOMČEKOM

Sedenie pod domčekom

Aby mali deti ďalší úkryt, zhotovíme aj sedenie pod domčekom. Uchytené je o konštrukčné hranoly tesne nad kotvením do pätiek.

18. KOŠTRUKČNÉ DETAILY

Konštrukčné detaily

V oblasti vchodu do domčeka, ale aj pri okne a pri šmykľavke pozakrývame latami vzniknuté medzery a podopĺňame skrutky, kde treba.

19. PRICHYTENIE SCHODOV

Prichytenie schodov

Na záver prichytíme napevno schody, ktoré fixujeme priamo do obvodového rámu skrutkami a aj zboku pomocou drevených lát.

Dobré rady

Plánovanie

Detský domček je dobré si naplánovať. Nedá sa zhotoviť za chodu, mohlo by to byť nebezpečné. O domčeku musíme vedieť, či to bude samostatná konštrukcia alebo bude o niečo fixovaný (stena, dom, múr…), alebo bude na niečom “položený”, napr. na strome. Je dobré si pripraviť aj zjednodušenú vizualizáciu. Ako prvé plánujeme kotvenie, stabilitu a pevnosť nosnej konštrukcie. V niektorých prípadoch je lepšie, ak sa k téme vyjadrí aj statik alebo stavebník, architekt, prípadne remeselník. Vždy je dôležité vedieť, že drevená stavba nie je na 30 rokov. Je to stavba krátkodobého alebo strednodobého charakteru, životnosť sa dá výrazne predĺžiť aj ochranou dreva, resp. natieraním ochrannými prostriedkami.

Ochrana dreva

Drevené prvky si pred osadením ošetríme základovou lazúrou alebo farbou. Ako prvý môžeme použiť aj fungicídny prípravok proti prípadným červotočom alebo iným drevokazcom. Následne drevo pretrieme aspoň dva razy krycou lazúrou alebo farbou, určite aspoň z vonkajšej strany, kde je v kontakte s vonkajšími vplyvmi. Každoročne ho natrieme aspoň raz a zvýšime tým životnosť celej stavby aj o 5 – 10 rokov.

Materiál

Konštrukčné hranoly a spevňujúce rámy musia byť čo najsilnejšie, najhrubšie a najodolnejšie. Preto volíme často hranoly s hrúbkou 10 cm × 10 cm. Na olatovanie podlahy môžeme použiť rôzne drevo, v zásade by však malo byť aspoň ohobľované a hrubé aspoň 28 mm. Na olatovanie vonkajšieho plášťa konštrukcie môžeme použiť drevo s hrúbkou 14 – 28 mm. Tenšie laty sa zvyknú ešte aj zatepliť. Najčastejšie sa používa tatranský profil, a to hlavne pre jednoduchosť montáže a príjemný dizajn. Na strechu môžeme opäť použiť neohobľované drevo hrubé minimálne 28 mm. Okrem stavebného dreva môžeme použiť aj OSB dosky, cementotrieskové dosky alebo rezivové foršne.

 

 

Realizácia: Emil Fejtl, Boris Laššák, František Laššák
Foto: Martin Čurda
Text: František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku