Stĺpovité jablone sú fenoménom posledných rokov. Ich nenáročnosť na priestor ich predurčuje na pestovanie aj v tých najmenších záhradách. Predstavíme vám preto niekoľko atraktívnych odrôd.
Stĺpovité odrody majú rovnaké nároky ako klasické jablone. Len rastú prirodzene kompaktne a tento stĺpovitý spôsob rastu zvýrazňujeme rezom. To nám umožňuje pestovať ich v intenzívnejšom spone, v radoch ich vysádzame na vzdialenosť približne 50 cm. Napriek úzkemu sponu nie sú na pestovanie stĺpovitých odrôd vhodné slabo rastúce podpníky, ktoré vytvárajú potrebu budovania oporných konštrukcií. Vhodné sú stredne silno rastúce podpníky (MM106, M26 a iné), ktoré stromy pevne kotvia v zemi a lepšie tiež dokážu využívať pôdnu vlahu.
Rez stĺpových jabloní
Nakoľko sa stĺpovité odrody predávajú vo forme špičiaka, po vysadení necháme stromčeky bez rezu. Rez v nasledujúcich rokoch obmedzíme výhradne na oslobodzovanie terminálnej osi od akéhokoľvek konkurenčného výhonu. Tieto odstraňujeme rezom na krátky čapík. V prípade, že sa na danom mieste nachádza dostatok plodonosných výhonov, zrežeme ich rezom na konárový krúžok. Rezom na čapík odstraňujeme tiež prestarnuté a vyrodené výhony, čím docielime ich zladenie.
Tvarovanie
Pri tvarovaní máme na výber z dvoch možností. Buď vysadíme stĺpovité odrody do širšieho sponu, ponecháme niekoľko výhonov a následne ich pestujeme svietnikovitým spôsobom, alebo zvolíme užší spon, ponecháme iba jeden dominantný terminál a pestujeme úrodu výhradne na ňom. I keď je to z hľadiska vstupných nákladov náročnejšie a relatívne úrody z jednotlivých stromov sú nižšie, väčšina ľudí volí druhý opísaný spôsob. Dôvod je úplne prozaický – takto tvarované stromy pôsobia oveľa efektnejšie. Sú tiež veľmi úzke, vďaka čomu sa zmestia aj do tej najužšej záhrady. Možno ich dokonca pestovať aj v nádobách na balkónoch či terasách.
Prebierka
Veľmi významným agrotechnickým opatrením, ktoré rozhodne nemožno u stĺpovitých odrôd zanedbať, je prebierka plodov. Väčšina stĺpovitých odrôd má totiž sklon k preplodzovaniu, čo vedie k zvýšenej produkcii etylénu, ktorý je hlavným brzdiacim faktorom tvorby kvetných púčikov zabezpečujúcich úrodu v nasledujúcom roku. Aby sme predišli tejto striedavej plodnosti, je potrebné vykonávať prebierku nielen každoročne, ale tiež dostatočne razantne a vo veľmi skorom termíne.
Sortiment odrôd
V ponuke je niekoľko radov odrôd pochádzajúcich z viacerých šľachtiteľských staníc vrátane susednej Českej republiky. My sme pre vás vybrali, možno trošku netradične, sortiment odrôd pochádzajúci zo šľachtenia bývalých sovietskych krajín. Spoločným menovateľom týchto odrôd je najmä ich vysoká mrazuvzdornosť, vďaka ktorej možno tieto odrody pestovať vo všetkých pestovateľských oblastiach.
GATIS
Litovská zimná stĺpovitá odroda, silno rastúca a stredne sa rozkonárujúca. Kvitne stredne skoro, aj do plodnosti vstupuje skoro a vďaka vysokým úrodám je náchylná na striedavú plodnosť. Plody dozrievajú koncom septembra, skladovateľnosť je do februára. Odroda je stredne odolná proti chrastavitosti, múčnatke a hnilobe plodov a je vysoko mrazuvzdorná.
INESE
Veľmi hodnotná lotyšská stĺpovitá, neskoro jesenná odroda, odolná proti chrastavitosti. Plody sú stredne veľké, povrch šupky je jasno červený. Plody začínajú dozrievať začiatkom septembra, konzumovateľné sú prakticky okamžite. Skladovanie je možné do februára. Stromy sú slabo rastúce, veľmi skoro vstupujú do plodnosti. Odroda je spoľahlivo odolná proti mrazom.
KORAL
Stromy tejto odrody rastú kompaktne a silno, je veľmi nenáročná na pestovanie. Odroda plodí veľké plody tmavočervenej farby. Chuťovo sú stredne šťavnaté, lahodnej chuti pripomínajúcej odrodu Jonagold. Plody vydržia na strome dlhý čas bez opadu. Odroda je vysoko odolná proti mrazom a hubovým chorobám. Vyhovujú jej najmä stredne silno rastúce podpníky ako M26 či MM106.
MOSKOVSKOJE OŽERELJE
Veľmi perspektívna, atraktívna neskoro jesenná až zimná ruská stĺpovitá odroda. Plody sú veľké (až 150 – 170 g), tmavočervené, veľmi dobrej šťavnatej chuti. Odroda má vysokú rodivosť a odolnosť proti chrastavitosti. Stromy sú slabo rastúce, vďaka čomu veľmi skoro vstupujú do plodnosti, ktorá je vysoká. Zrelé plody zostávajú dlho na strome.
NATALIUŠKA
Skorá zimná ruská odroda. Je to slabo rastúca odroda odolná proti zimným mrazom i hubovým chorobám. Plodí veľké guľaté plody žltej farby, s jemným ružovkastým rumencom na slnečnej strane. Dozrievajú v septembri a sú okamžite pripravené na konzumáciu. Odroda vyniká vynikajúcou chuťou plodov. Skladovať ich možno približne do Vianoc.
OSTANKINO
Ruská odroda vyšľachtená, rovnako ako množstvo iných odrôd, pánom Kičinom. Odroda je slabo rastúca, s kompaktným rastom. Vykazuje spoľahlivú odolnosť proti mrazom i hubovým chorobám. Plody dozrievajú v septembri a možno ich skladovať do decembra. Sú veľké, dosahujú priemernú hmotnosť 150 gramov a viac. Dužina je šťavnatá, sladko-kyslej chuti.
PREZIDENT
droda bola vyšľachtená známym šľachtiteľom Kičinom. Odroda je stredne silno rastúca, vyniká svojou odolnosťou proti mrazom. Proti hubovým chorobám je stredne odolná. Plodí veľké plody svetlozelenej farby. Tie dozrievajú na prelome augusta a septembra a sú okamžite konzumovateľné. Dužina plodov je pevná, veľmi dobrej chuti.
VALIUTA
Neskoro jesenná až skoro zimná ruská odroda. Plody dlho vydržia na konároch, na konzum sú vhodné od septembra do januára. Odroda je odolná proti chrastavitosti, mrazuvzdorná a celkovo odolná proti chorobám. Stromy sú stredne silno rastúce, netvoria veľa konárov. Do plodnosti vstupujú skoro, plodia bohato a pravidelne.
ZANE
Lotyšská neskoro letná stĺpovitá odroda jablone. Stromy rastú stredne silno, slabo rozkonárujú, vynikajú atraktívnymi dlhými listami. Kvitne stredne skoro aj do plodnosti vstupuje skoro. Plodnosť je vysoká, ako väčšina stĺpovitých odrôd má však tendenciu k striedavej plodnosti. Stromy sú stredne odolné proti chrastavitosti i múčnatke a vykazujú tiež dobrú odolnosť proti jarným mrazom.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…