Ako si dopestovať ananás a iné subtropické ovocie v domácich podmienkach? Dôležité je dodržať tieto kroky

Ananás je počas sviatkov súčasťou slávnostne prestretého stola. Ak si pri kúpe dáme záležať na vzhľade plodu a vyberieme taký, ktorý má na vrchole zdravú a sviežu listovú ružicu, môžeme si pomocou nej vypestovať vlastný ananás. 

Ananás v črepníku

 

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • čistá rašelina
  • agroperlit
  • substrát určený na rozmnožovanie
  • ananás
  • plastový alebo hlinený črepník
  • práškový stimulátor
  • plastové vrecko

Náradie:

  • nôž
  • doska na krájanie
  • pracovné rukavice
  • krhlička s vodou

Náročnosť: **
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Postup

1. VÝBER

Výber ananásu

Pri nákupe vyberáme zdravý a dobre vyvinutý plod bez známok hniloby. Listová ružica na vrchole plodu musí byť svieža, zelená a pevná.

2. ODREZANIE

Odrezanie listového vrcholu ananásu

Z plodu odrežeme listový vrchol aj s časťou dužiny. Dávame pritom pozor, aby sme príliš netlačili na listové srdiečko. Ľahko by sa poškodilo.

3. PRÍPRAVA

Príprava odrezku

Opatrne odrežeme aj zvyšnú dužinu a precízne upravíme koniec odrezka. Odrezok by mal mať na konci len trochu dužiny, inak môže zahnívať.

4. KONEČNÁ ÚPRAVA

Konečná úprava odrezku

Z konca odrezka odstránime aj spodné listy a upravený odrezok necháme zaschnúť v pohári bez vody alebo na doske na suchom mieste.

5. PODPORA ZAKORENENIA

Koniec odrezka namočený v stimulátore

Koniec zaschnutého odrezka namočíme do práškového stimulátora. Podporíme tak zakorenenie a tvorbu zdravých silných korienkov.

6. PRÍPRAVA SUBSTRÁTU

Príprava substrátu

Namiešame ho z čistej rašeliny a prevzdušňujúceho agroperlitu. Použiť však môžeme aj hotový substrát určený na rozmnožovanie.

7. NAPLNENIE NÁDOB

Plnenie nádob

Pripraveným substrátom naplníme črepník, ktorý nemusí byť príliš veľký. Na spodok dáme drenážnu vrstvu, aby sa substrát nepremáčal.

8. ZAPICHNUTIE

Umiestnenie odrezku v kvetináči

Vopred si pripravíme v strede jamku, aby sme zapichovaním nezotreli stimulátor, a pripravený odrezok vložíme dnu.

9. ÚPRAVA

Úprava substrátu

Substrát okolo odrezka dôkladne utlačíme, ak treba, dosypeme ďalší. Odrezok musí byť v nádobe a substráte pevne ukotvený.

10. ZÁLIEVKA

Zalievanie ananásu

Substrát dôkladne zalejme a počas nasledujúcich týždňov ho udržiavame stále mierne vlhký, nikdy však črepník nestavajme do misky s vodou.

11. VRECKO

Prikrytie igelitovým vreckom

Nádobu s ananásovým odrezkom prikryjeme igelitovým vreckom. Vo vnútri vznikne priaznivá mikroklíma na zakoreňovanie.

Dobré rady

Výber plodu

Ananás vhodný na rozmnoženie pomocou listových odrezkov by nemal byť kupovaný v zime vo vonkajšom prostredí. Tu totiž hrozí, že plod bude namrznutý a listová ružica poškodená. Vždy vyberáme najkrajšie plody s peknými zdravými listami.

Zakoreňovanie

Odrezok sa zakorení vo svetlom a teplom prostredí, ideálna teplota je 25 – 28 °C. Substrát by mal byť stále mierne vlhký, nie premáčaný. Zakorenenie trvá asi jeden až dva mesiace v závislosti od podmienok.

Po zakorenení

Nasledujúcu jar zakorenený odrezok presadíme do humózneho substrátu. Ananás sa najlepšie pestuje vo vyhrievanom skleníku alebo v teplej a svetlej miestnosti. Rovnako dobre sa mu darí aj v zimnej záhrade. Koncom mája môžeme rastlinu preniesť von, na slnečné miesto v záhrade, prípadne ho zapustíme aj s nádobou do záhona. Na pestovanie je vhodná južná strana. Pravidelne zavlažujeme a hnojíme viaczložkovým hnojivom až do septembra. Potom rastlinu prenesieme dnu. Neuškodí je však krátkodobý mierny pokles teploty (napríklad na nulu).

12. CITRÓN

Citrón

Počas sviatkov môžeme zo semien citrónov alebo pomarančov začať pestovať podpník a ten neskôr navrúbľovať výhonkom z rodiacej rastliny.

13. SEMIENKA

Semienka citróna

Z prerezaných plodov povyberáme najväčšie semená. Pomôcť si môžeme kávovou lyžičkou, semená bývajú často ukryté hlboko v dužine.

14. PREBIERKA

Prebierka semienok

Vyberieme si najväčšie a nepoškodené semená. Budeme mať istotu, že získame kvalitné a životaschopné sadenice.

15. PRESCHNUTIE

Preschnutie

Semená opláchneme vo vode a uložíme na kúsok papiera. V blízkosti tepelného zdroja ich necháme obschnúť. Pozor však, aby sa nevysušili úplne.

16. NÁDOBA

Nádoba

Substrát, ktorý sme použili pri ananáse, môžeme použiť aj na výsev citrusových semien. Naplníme ním tégliky alebo menšie črepníky.

17. VÝSEV

Výsev

Semená vysievame asi 2-3 cm hlboko, maximálne tri kusy do jedného črepníka. Určite nie hlbšie, rovnako nie je vhodný ani plytký výsev.

18. ZALIEVANIE

Zalievanie

Substrát v črepníku utlačíme a zalejeme slabým prúdom vody. Dávame pozor, aby sme semená nevyplavili. Výsevy označíme menovkami.

19. IGELIT

Igelit

Nakoniec črepník zakryme igelitovým vreckom, aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky na klíčenie. Necháme zakryté až do vyklíčenia.

Dobré rady

Podmienky

Črepníky so semenami citrusov umiestnime na teplé a svetlé miesto, napríklad na parapetné dosky. Dávame pozor na to, aby substrát príliš nepresychal. Ak bude neustále vlhký a zároveň zohrievaný, semená budú rýchlejšie klíčiť.

Pestovanie

Semená citrusov začínajú klíčiť pri dodržaní optimálnych podmienok asi o dva mesiace. Hnojiť netreba, pravidelne však rosíme. Preto je dobré mať poruke rozprašovač. Rastlinky citrusov treba zatieňovať, na okenných parapetoch ich môžu hlavne v zime ohroziť silné slnečné lúče.

Rozsadenie

Ak budú mať rastliny už dobre vyvinuté pravé listy, je čas porozsádzať ich do samostatných črepníkov. Použiť môžeme substrát určený na citrusy. Počkáme, kým sa dobre zakorenia, a pravidelne ich zavlažujeme. Môžeme pridať aj hnojivo, ktoré je určené na citrusy. Keď dosiahne stonka každej rastliny hrúbku ceruzky, je pripravená na vrúbľovanie. Rastlina musí mať ale kvalitný a pekný koreňový bal, musí byť zdravá a bohato olistená.

Prvé plody

Pri ideálnej starostlivosti sa môžeme prvých plodov dočkať asi o tri až päť rokov. Určite však nebudú mať také chuťové vlastnosti ako tie, ktoré sme si kúpili v obchode. Zato budú chutiť ako skutočné plody našej práce.

Odborník radí

V zime sa môžeme pokúsiť vypestovať si zo semien aj avokádo, karambolu či mango.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku