Sukulenty sú ideálnou voľbou pre zaneprázdnených pestovateľov

Nemáte čas sa starať o rastliny alebo ich zabúdate polievať? Príroda vám ponúka sukulentné rastliny, ktoré určite zvládnu aj extrémne podmienky, pretože sú dokonale pripravené i pre zaneprázdnených pestovateľov.

Zázračná aloa

Aloa

Medzi najznámejšie sukulenty patrí aloa (Aloe). Aloe sa darí rásť aj v extrémne suchých podmienkach. Príliš veľa vody ju môže zničiť, preto treba dbať, aby bola na dne nádoby dostatočná drenážna vrstva. V byte alou pestujeme vysadenú v substráte určenom na kaktusy. Potrebuje teplo a slnečné žiarenie. V lete ju môžeme aj letniť, ale na zimu jej treba nájsť teplé a slnečné miesto na okennom parapete. Rastlinu zalievame, až keď zem, v ktorej je zasadená, dokonale preschne. Počas zimy zálievku obmedzíme na minimum.

Vedeli ste, že…

… aloa má aj liečivé účinky a využiť ju môžete aj pri ústnej hygiene? Vďaka antibakteriálnym a antimykotickým účinkom dokáže odstrániť povlak a dezinfikovať ústnu dutinu efektívnejšie ako komerčné ústne vody.

Atraktívne echevérie

Echeveria

Echevérie majú 150 rozmanitých druhov, líšiacich sa tvarom a farbou listov, ako aj kvetov. Vďaka tomu si získali u nás výnimočnú popularitu. Pestovanie echevérií je veľmi jednoduché. Potrebujú humóznu, dobre priepustnú zeminu, počas vegetácie znesú plné slnko a pravidelnú bohatú zálievku. V tieni pestované rastliny nemajú kompaktnú ružicu a typickú farbu. Sú ideálne na pestovanie nielen v keramických nádobách, ale aj vo voľnej pôde. V zime im postačí teplota 10 až 15 °C. V zimnom období potrebujú čo najviac svetla, aby pekne kvitli. Letná zálievka má byť výdatnejšia, v zime je, naopak, dobré ju obmedziť. Rastlinu nepolievame do stredu ružice, pretože by to mohlo spôsobiť hnilobu. Svetlomilné echevérie rastú rýchlo a rovnako rýchlo aj starnú, ale vytvárajú odnože, z ktorých možno získať nové rastliny.

Vedeli ste, že…


… ich prednosťou je, že ich môžeme rozmnožiť z jedného odlomeného lístka?

Tvarovateľný senecio

Senecio

Sukulent Senecio barbertonicus poznáme aj pod obchodný názvom Senecio ,Himalaya‘. Jeho pestovanie je jednoduché, rovnako aj množenie pomocou vrcholových odrezkov vo vlhkom perlite alebo riečnom piesku. Čo sa týka svetla, rastlina nie je príliš vyberavá. Neprekážajú jej intenzívne slnečné lúče ani polotieň. Od neskorej jari do jesene polievame rastlinu dvakrát týždenne – vždy zhora, aby prebytočná voda postupne odtekala dole do spodnej časti substrátu a do misky. Kvalitný substrát je záruka, že rastlina bude mať ideálne podmienky na rast.

Vedeli ste, že…

… Senecio barbertonicus je ideálnou rastlinou pre netrpezlivých milovníkov sukulentných bonsajov?

Nenáročný rozchodník

Rozchodník

Rozchodníky sú mnohotvárny rod rastlín so stovkami druhov. Podľa vzrastu ich rozdeľujeme na plazivé a vankúšovité druhy, ktoré sa najčastejšie používajú do skaliek a črepníkov. Typy rozchodníkov mohutnejšieho vzrastu a vzpriamene rastúce sú ideálnejšie na výsadbu do záhonov v záhradách. Zaujímavým rozchodníkom je Sedum rubrotinctum. Vytvára pri plnom osvetlení nápadné červenkasté listy. Sedum sieboldii sa môže pestovať v miernejších pásmach aj vonku. Zaujímavo bledozelené lístky s červenými koncami má Sedum pachyphyllum. Rozchodník, ktorý sa s obľubou pestuje v závesných nádobách, je Sedum morganianum.

Vedeli ste, že…

… netrpia chorobami ani škodcami? Problémom môže byť olamovanie lístkov pri manipulácii. Preto buďte pri premiestňovaní rastliny z miesta na miesto opatrní.

Kalanchoe tomentosa

Kalanchoe tomentosa

Medzi zaujímavé rastliny patrí aj Kalanchoe tomentosa. Pochádza z horských oblastí Madagaskaru. V prírode tvorí husté kry vysoké do 50 cm. Je to variabilný druh rastliny, pútavý nielen tvarom listov a ich veľkosťou, ale aj zaujímavými hnedými odtieňmi na ich okrajoch. Žltohnedé kvety sa objavujú v blízkosti vrcholu rastliny uprostred zimy, tieto rastliny sú však rovnako krásne aj bez kvetov. Pestovanie kalanchoe je jednoduché. Po celý rok vyžadujú maximum svetla, od začiatku leta do jesene im prospieva letnenie na slnečnom mieste. V zime znesú poklesy teploty do 10 °C, ale treba ich zároveň opatrne polievať, aby substrát nezostával dlho mokrý. Znesú aj dlhodobé obdobie sucha, počas ktorého rastlinám výrazne opadnú listy. Potom ich môžeme zmladiť rezom do nie príliš starého dreva.

Vedeli ste, že…

… chlpaté listy majú pri voľne rastúcich rastlinách dôležitú úlohu, ktorá spočíva v zachytávaní vody z rannej rosy alebo zriedkavých dažďov a jej následnom presunutí do rastliny?

Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe blossfeldiana

Najznámejšou odrodou botanického druhu Kalanchoe je kalanchoa Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana). Ako kvitnúca dekorácia znesie aj tienisté miesto, ale lepšie sa jej darí na slnečnom a teplom stanovišti. V lete pri pobyte vonku je vhodné pre ňu nájsť polotieň. Dĺžka slnečného svitu rozhoduje o tvorbe kvetov. V zimnom období odporúčame ponechávať rastlinku denne 8 až 10 h na svetlom mieste počas 4 až 6 týždňov. Izbové teploty a suchý vzduch znášajú tieto rastliny dobre, potrebné je zalievať ich opatrne, radšej zospodu do misky. Po odkvitnutí je najlepšie tieto rastliny zrezať hlboko až k veľkým listom, pri izbovej teplote ich polievať raz do týždňa, ale až po preschnutí.

Vedeli ste, že…

… kalanchoa sa ľahko rozmnožuje listovými odrezkami? Odoberajte ich začiatkom septembra, najlepšie v čase, keď rastlina nekvitne. Odrezky nechajte zakoreniť vo vode a vysaďte ich do substrátu. 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku