Superpotravina, liek, aj netradičný prírodný termofor. Zázvor patrí medzi účinnú prvú pomoc pri chrípke a nachladnutí

Koreň zázvoru má v latinčine názov zingiber, v slovenčine ho poznáme aj pod názvom ďumbier. Pomenovanie zázvor, pochádzajúce z Čiech, sa u nás už udomácnilo i v pravidlách slovenského pravopisu.

Zázvorový čaj

Bohatá a pestrá história

Vedeli ste, že zázvor patrí medzi najstaršie známe korenie na svete? Pochváliť sa môže viac ako 3 000-ročnou históriou. Svoj pôvod má v Číne a v tradičnej čínskej medicíne mal významné miesto.

V 5. storočí nášho letopočtu sa stal zázvor cenným korením, ktoré priviezli moreplavci z Indického oceánu a Južného Čínskeho mora do Európy. V 16. storočí prekročil zázvor brehy Afriky a Karibiku. V stredoveku patril medzi drahú, ba priam luxusnú komoditu, pol kila zázvoru sa vyrovnalo cene celej ovce. Nazývaný bol aj „panacea“, teda univerzálny liek na všetky neduhy. Panacea bola bohyňou oslobodenia od bolesti. Zmienka o nej sa nachádza aj v Hippokratovej prísahe. Dnes je najväčším producentom zázvoru India.

Zázvor hreje

Ak vás trápia studené ruky a nohy, zázvor je ten správny zahrievací liek. Podľa ajurvédy zázvor zahrieva, ale nezvyšuje telesnú teplotu. Zázvorový čaj má zahrievacie účinky a vyvoláva potenie, preto je vhodný aj pri podchladení a zimnici.

Zázvor však treba konzumovať s mierou. Odporúčaná denná dávka je maximálne 4 g čerstvého zázvoru alebo 1 g sušeného zázvoru. Pri konzumácii vyšších dávok má laxatívne účinky, môže spôsobiť hnačku a nevoľnosť či potrápiť ľudí s obličkovými kameňmi. Neodporúča sa pre tehotné ženy a malé deti.

Záhvor

Zázračný koreň zázvoru: Liečivý, no zároveň podceňovaný

Máloktorý prírodný liek má také množstvo liečivých účinkov ako zázvor. V tradičnej čínskej medicíne a v ajurvéde patrí medzi najvýznamnejšie piliere liečby bežných ochorení.

V Európe sa účinky zázvoru začali oceňovať pomaly. V prvopočiatkoch bol považovaný najmä za exotickú koreninu. Zázvor dokáže výrazne posilniť imunitný systém. Pôsobí antioxidačne, odporúča sa ako prvá pomoc pri chrípke, nachladnutí, bolesti hrdla. Bojuje rovnako proti vírusom i baktériám. Efektívny je v boji proti baktériám nachádzajúcim sa v ústnej dutine a zápalom ďasien. Obsahuje bioaktívnu zložku gingerol, ktorá pomáha znížiť riziko infekcií. Priaznivo pôsobí na upravenie krvného tlaku, čím dokáže znížiť riziko infarktu. Pomáha pri záchvatoch migrény. Je ideálny pre ľudí s pomalším metabolizmom a rýchlym ukladaním tukov. Je výborným pomocníkom pre športovcov, redukuje kŕče po fyzickej námahe.

Teplý obklad zo zázvoru sa odpradávna používa na stuhnuté a bolestivé svaly a kĺby. Obklady majú analgetické a protizápalové účinky. Zmierňuje negatívne dopady chemoterapie na organizmus. Už v minulosti bol zázvor používaný ako prírodné afrodiziakum podporujúce plodnosť u mužov. Nezriedka bol používaný ako protijed.

Zázvor čerstvý, sušený, kandizovaný

Zázvor lieči dôkladne a starostlivo

  • podporuje imunitný systém
  • pôsobí protizápalovo
  • pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, horúčke a prechladnutí
  • podporuje vykašliavanie
  • uľaví pri nevoľnosti, pomôže pri zápche, plynatosti, nadúvaní i vracaní
  • pri nevoľnostiach v aute hravo nahradí kinedryl
  • prispieva k ochrane srdcovo-cievneho systému
  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • zahrieva organizmus
  • zmierni bolesti pri artritíde a svalových kŕčoch
  • detoxikuje organizmus
  • zlepšuje pamäť
  • zmierňuje menštruačné bolesti
  • pôsobí ako prírodné afrodiziakum

Tradičné miesto v kuchyni

Zázvor je neoddeliteľnou súčasťou indickej a čínskej kuchyne a pre svoje skvelé vlastnosti sa udomácnil aj u nás. Nenahraditeľný je pri príprave rýb a mäsa. Uplatnenie má najmä v orientálnej kuchyni. Výborný je v krémových polievkach, napríklad z hokkaida alebo červenej šošovice. Podporuje trávenie a odstraňuje nevoľnosť. V čase vianočných sviatkov prevonia kuchyňu v perníkovom korení či v zázvorových koláčikoch. V chladničke vydrží čerstvý aj tri týždne.

Zázvor kandizovaný

Vypestujete ho aj v kvetináči, potrebujete však trpezlivosť

Zázvor je korenie, ktoré získavame z podzemku rastliny. Je to tropická teplomilná rastlina, ktorá neznesie nízke teploty a mráz. Dopestovať si ju však vieme v kvetináči a počas roka zbierať jej koreň.

Na sadenie môžete použiť zázvor kúpený v potravinách. Ak budete mať šťastie, možno natrafíte na koreň s púčikom, pri ktorom sa proces uchytenia skráti. Koreň môžete rozdeliť na niekoľko častí, pričom najmenšia by mala mať aspoň 3 centimetre. Pred sadením koreň namočte do vody a počkajte pár dní. Keďže podzemky rastú pomerne plytko, použitý kvetináč by mal byť dostatočne široký. Vyberajte priepustnú a výživnú zeminu.

Zasadenému zázvoru doprajte vlhkosť, nie však prelievanie. Zázvor by mal vyklíčiť do mesiaca od výsadby. Korene zázvoru môžete zbierať vtedy, keď začnú listy žltnúť a schnúť. Uschnuté listy odstránime a podzemky môžeme vybrať zo zeme. Pestovanie zázvoru je tak trochu skúška trpezlivosti, podzemky začínajú plne dozrievať až približne 8 mesiacov po výsadbe.

Rada nad zlato: Najväčšiu šancu na vyklíčenie majú podzemky s troma púčikmi.

Výsadba zázvoru

Recept na zdravé zázvorové cukríky, ktoré oceníte najmä v zime

Príprava kandizovaného zázvoru nie je zložitá. Zázvor ošúpte a nakrájajte na tenké plátky. Vložte ich do hrnca, zalejte vodou tak, aby boli prekryté, priveďte do varu a varte 10 minút. Sceďte, vyvarenú vodu si odložte bokom, zázvor opäť zalejte vodou a opäť povarte. Postup opakujte štyrikrát.

Týmto spôsobom zázvor zbavíte štipľavej chuti. Ak vám však pikantná chuť neprekáža, pokojne ho prevarte iba raz. Po poslednom prevarení zázvor sceďte, zalejte malým množstvom vody, pridajte cukor podľa chuti a varte dovtedy, kým vznikne hustý sirup a voda sa odparí. Zázvor nechajte vyschnúť na tanieri.

Hotové cukríky môžete obaliť v cukre a skladovať v sklenenom poháriku. Takto pripravené kúsky zázvoru si môžete naložiť aj v mede a priebežne po lyžičkách konzumovať alebo pridávať do čaju.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku