Súťaž Najkrajšia záhrada 2022 pozná svojho absolútneho víťaza.
Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe na jednu noc pre dve osoby v štvorhviezdičkovom hoteli Zochova chata vyhrávajú majitelia záhrady v Trnavskom kraji Klára a Cyril.
Koľko rokov má záhrada?
Dá sa povedať, že 16. Začali sme ju tvoriť už pred 18 rokmi, keď sa dokončoval dom. Aj jeho fasádu sme vlastne prispôsobovali záhrade, aby s ňou ladila. Mňa záhrady nesmierne bavia. Mám sedavé zamestnanie a pohyb potrebujem. Práca v záhrade je pre mňa pohyb aj relax zároveň. Trávim v nej veľa času každý deň, aj víkendy.
Prečo práve anglický štýl?
Milujem knihy a časopisy o záhradách a už dlho si ich kupujem a študujem. Mám ich doma ozaj veľa. Aj keď sme boli v zahraničí na výlete či na dovolenke, zvyčajne som si vždy priviezla krásnu knihu o záhrade. I keď som nerozumela textu, vnímala som krásu, ktorá na mňa pôsobila z fotiek.
Anglické záhradné umenie má dlhú tradíciu i „meno“ a mne sa zapáčilo. Na začiatku som si podľa kníh vytvorila plán záhrady na štvorčekový papier, v mierke, aj s výsadbovým plánom. Záhony som vytvárala tak, aby boli vyššie rastliny v pozadí a nízke až skalničkové v popredí. Asi tretina rastlín sú stálozelené druhy, aby aj v zimnom období bola záhrada zaujímavá.
Mám veľmi rada ibišteky sýrske, ruže, hortenzie, ktoré tu nechýbajú. Nepáči sa mi prílišný farebný mix, preto mám záhony farebne rozdelené. Nositeľmi farieb však nie sú iba kvety, ale aj mladé výhonky či listy. Všetko sa začína záhonom s odtieňmi ružovej, kde ružovú okrem kvetov nájdete napríklad i na mladých listoch javora jaseňolistého kultivaru ‘Flamingo’. Záhon prechádza do modrofialovej s pavlovniou, čo je jeden z mála stromov kvitnúcich namodro. V tmavšej časti dominuje biela, aby sa záhrada presvetlila. Je tu aj červený a ďalší žltooranžový záhon.
Čo sa týka farieb neživých hmôt, sú tu dve, respektíve tri. Záhradné doplnky sú biele alebo čierne, fasády neutrálne pieskové. Nátery kovových aj drevených častí s manželom priebežne obnovujeme, natierame v tom poradí, ako si to daný prvok vyžaduje.
Ústredným motívom záhrady je kruh a guľa, ktoré pôsobia v celej záhrade zjednocujúco. Aj na dome je kruhové okno, okolo obelisku je dlažba v tvare kruhu, krušpány sú strihané do gúľ, sú tu kamenné gule.
Čo v záhrade okrem rastlín zaujme a je dovedené prakticky do dokonalosti, sú záhradné prvky. Aj tie ste si navrhovala sama?
Áno a pribúdajú postupne dodnes. Každý rok si poviem, že už stačilo, ale opäť na niečo natrafím a dostanem nápad, ako to či ono uplatniť v záhrade. Nakreslím ich podobu a potom murári a stolári na zákazku tvoria.
Biely domček, čo vyzerá ako prístrešok s veľkou lavicou, pokračuje vzadu, je tam klasický uzamykateľný záhradný domček. Na lavici v blízkosti fontány je sedadlo, ktoré sa vyklápa a pod ním majú miesto vankúše a podložky na sedenie. Chcem, aby jednotlivé prvky boli nielen krásne, ale aj praktické.
Ako zvládate údržbu?
Manžel záhradu pravidelne kosí, prípadne mi pomáha s ťažšími prácami, ako je strihanie pomocou plotostrihu. Máme tu veľa strihaných rastlín. Živé ploty sú vyskladané asi z 10 druhov rastlín, stálozelenú hlohyňu napríklad môžeme strihať aj každé tri týždne. Ale je taká hustá, že cez ňu neprejde ani mačka.
Trochu ma posledné roky hnevajú krušpány, pretože sa na našom území rozšírila nepôvodná vijačka krušpánová a musím striehnuť, kedy ich postriekať. Kedysi vyžadovala záhrada oveľa viac práce ako dnes, keď už sú záhony úplne zapojené.
Najviac času sa jej venujem na jar, aj dve hodiny denne, a potom na jeseň. V lete je náročné polievanie. Síce máme celú záhradu pod závlahou, no niektoré rastliny, napríklad hortenzie, hoci sú v polotieni, v horúčavách vyžadujú zálievku aj dvakrát denne. Polievam ich z krhly.
Veľa času zaberie aj jesenné strihanie trvaliek a hrabanie lístia, zhrabávame ho aj na päťkrát. Ale ako som už spomínala, mne to nevadí, rada trávim v záhrade čas. Aj cez víkend, snažím sa rýchlo porobiť veci v dome, aby ostalo čo najviac času na moju záľubu.
Mali ste iného favorita? Nevadí!
Stále môže vyhrať a vy spolu s ním. Od 14.11. do 15.12.2022 môžete za svojho favorita zahlasovať a vyhrať jednu zo zaujímavých cien. Všetky finálové záhrady si môžete pozrieť v článku 12 finálových záhrad v súťaži Najkrajšia záhrada 2022.
Prečo porotu zaujala práve táto záhrada?
Ing. Monika Felixová, šéfredaktorka časopisu Záhrada
„Precízna záhrada z Hlohovca v typicky anglickom štýle bola od začiatku mojím favoritom, ale zvažovali sme aj vplyv jej uverejnenia na vás, našich čitateľov. Sme radi, že sa ňou môžete spolu s nami pokochať, ale to, že vyhrala, neznamená, že je súčasným trendom a akýmsi všeobecným vzorom záhrad. Prečo? Málokto, najmä laik, dokáže takto priam dokonale pracovať s priestorom, navrhnúť ho, zrealizovať aj sa oň starať. Ak by sme si z nej vzali len časť bez vzťahu k celku, vo výsledku by mohlo ísť o nevydarený pokus. Tu však všetko sedí – rastliny, doplnky, tvary, záhradné stavby, a to všetko vo vzťahu k architektúre domu. Zároveň je vidieť neuveriteľná prácnosť, ktorá stojí za všetkou tou dokonalou krásou. A ani to nedokáže každý.“
Ing. Lucia Peukertová, záhradná architektka a bylinkárka pôsobiaca v Česku
„To, že záhradkárčenie nie je len hobby, ale aj životný štýl, vieme už dávno. Tohtoroční účastníci čitateľskej súťaže časopisu Záhrada Urob si sám sú však dôkazom toho, že tvorbu i starostlivosť o záhradu možno povýšiť de facto na umenie. Z mnohých krásnych záhrad bolo veľmi ťažké vybrať tú najkrajšiu, osobne som zvažovala, či by mala vyhrať skôr prírodná alebo formálna záhrada.
Aj keď súčasným trendom sú záhrady menej náročné na údržbu, určite treba oceniť precíznu záhradnícku prácu na záhrade pri rodinnom dome v Hlohovci v Trnavskom kraji. Nájdete tu celý rad zaujímavých zákutí, ktoré vyložene lákajú na posedenie alebo aspoň na krátke zastavenie. Veľmi dôležitým prvkom sú tu tvarované dreviny, ktoré priestoru dodávajú formálny charakter. Je však dôležité zdôrazniť, že takýto koncept funguje iba v prípade, že nadväzuje na podobne ladenú architektúru domu, čo sa v tomto prípade podarilo na jednotku.”
Ing. Ida Furiková, záhradná a krajinná architektka
„Z prihlásených záhrad výrazne vyčnieva záhrada v Hlohovci. Ide o anglický štýl, ktorý síce nepatrí do našej zemepisnej šírky, ale z hľadiska zladenia jednotlivých prvkov sa majiteľom jednoznačne vydarila. Záhradné stavby sú v dokonalej harmónii s architektúrou domu, čo celý priestor zjednocuje. Rastliny sú dobre udržiavané, čo výrazne prispieva k celkovému dojmu z priestoru.”
Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…