Svahovitá záhrada bez schodov? Vďaka bezbariérovému vstupu si ju užíva aj babička

Na preklenutie väčších výškových rozdielov v záhrade sa najčastejšie využívajú schody, ktoré ale nie sú bezbariérové. A práve bezbariérovosť bola jednou z hlavných požiadaviek pri tvorbe tejto záhrady.

Rodinný dom a záhrada vo svahu
Celé leto až do jesene je záhrada vďaka trvalkám pastvou pre oči a rôznorodý hmyz.

Bezbariérový vstup v svahovitej záhrade

Riešiť bezbariérový vstup do záhrady na rovine zvyčajne nie je veľký problém, no vo svahovitom pozemku to môže byť celkom výzva. Novostavba rodinného domu je v úrovni ulice, pozemok za ňou však pomerne prudko klesal. Aj preto sa majitelia, manželský pár s dospievajúcimi deťmi, rozhodli osloviť záhradných architektov už vo fáze, keď sa stavba dokončovala. Na odporúčanie stavebného inžiniera, ktorý im projektoval dom, oslovili záhradný ateliér Landart.

Terasová záhrada

Záhradná architektka Katarína Masárová z ateliéru spomína: „Keď sme sem prvýkrát prišli, stavba domu bola hotová, ale chýbali chodníky, ploty, schody a všeobecne terén nebol upravený. Prevýšenie roviny domu s predzáhradkou a zadnej časti pozemku je takmer až 3 metre, čo je vzhľadom na dĺžku záhrady pomerne veľa. Ak by zo zadnej časti domu neústili smerom do exteriéru pivničné dvere v úrovni dolnej záhrady, dalo by sa uvažovať aspoň o čiastočnom zmiernení svahu navezením pôdy. V tomto prípade sme ale museli vymyslieť, ako prevýšenie preklenúť bez navážok. Navyše bolo treba premyslieť bezpečný a bezbariérový spôsob, ako sa od domu dostať na koniec záhrady, a to kvôli babičke, ktorá tu tiež býva. Priznávam, návrh bol z dôvodu terénu náročný. Výsledkom boli tri varianty, z ktorých si domáci vybrali návrh s rampou z jednej strany záhrady a so schodmi z druhej. Navrhovali sme aj ploty, terasy a chodníky.“

Rampa v svahovitej záhrade

Realizáciu týchto stavebných prvkov mal na starosti brat majiteľky, ktorý sa zaoberá stavebnou činnosťou. Až po ich dokončení sa záhradní architekti vrátili, tentokrát aj so svojím realizačným tímom. Pozemok bol v tomto období kratší, končil pár metrov za dnešnou rampou. Majitelia práve riešili dokúpenie niekoľkých štvorcových metrov, kde neskôr vo vlastnej réžii vybudovali záhradný domček a založili úžitkový záhon. Pestujú tu jahody, paradajky a papriky. Záhrada je veľkou láskou najmä pána domáceho, vzorne sa o ňu stará.

Špalierové stromy
Tvarované špalierové stromy je potrebné rezom udržiavať v požadovanom tvare a vyväzovať nové výhonky podľa potreby a druhu jeden- až trikrát ročne. Pri hruškách a červienkach použitých v tejto záhrade to stačí jeden- až dvakrát za rok.

Výber rastlín

Čo sa týka zelene, manželia nemali presnú predstavu o výbere rastlín, ich podmienkou bolo len začlenenie niekoľkých ovocných stromov a menšia úžitková plôška so zeleninou. „Ovocné dreviny, stĺpovité odrody“, pokračuje Katarína, „sa nachádzajú vo výsadbách lemujúcich rampu a sú priamou súčasťou okrasných záhonov. Základom výsadieb sú trvalky a trávy s hlavným obdobím kvitnutia v lete. Zjari záhradu krášlia najmä kvety drevín – pri terase sa nachádza niekoľko rododendronov a v predzáhradke stĺpovité tulipánovníky s veľkými a efektnými kvetmi. Zeleninová plôška na konci pozemku vznikla až neskôr pod taktovkou domácich.“

Kvetinový záhon
V pomerne priestrannej predzáhradke hrá záhon energickými odtieňmi farieb. Trvalka fakľovka s oranžovými a rebríček so žltými súkvetiami sú efektným kontrastom k javoru s červenými listami. Medzery vypĺňajú trávy – kavyle.

Veľkú úlohu tu zohráva i zeleň, ktorej úlohou je izolovať. Po stranách domu, takmer na hranici pozemku, sú vysadené takzvané špalierové stromy. Ide o dreviny tvarované od mala pomocou konštrukcie, v tomto prípade do tvaru úzkeho kvádra. V obmedzenom priestore dokážu medzi domami vytvoriť vo výške zelenú optickú bariéru. Kým z jednej strany bránia pohľadom z okna do okna na poschodí červienky (Photinia fraseri ʻRed Robinʼ), z druhej spolu s líniou vysokých bambusov izolujú od poľnej cesty vedúcej hneď za plotom okrasné hrušky (Pyrus caleriana ʻChanticleerʼ). Na zakrytie menšej plôšky s odpadom slúžia vysoké drevené kvetináče (vyvýšené záhony) s trelážou – po nich sa zas popína kivi, ktoré zároveň poteší úrodou.

Vyvšený záhon s kivi
Smetné nádoby v predzáhradke zakrývajú dva drevené kvetináče (vyvýšené záhony) s trelážou, kde sa popína kivi.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba, Juraj Čičo
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku