Na preklenutie väčších výškových rozdielov v záhrade sa najčastejšie využívajú schody, ktoré ale nie sú bezbariérové. A práve bezbariérovosť bola jednou z hlavných požiadaviek pri tvorbe tejto záhrady.
Bezbariérový vstup v svahovitej záhrade
Riešiť bezbariérový vstup do záhrady na rovine zvyčajne nie je veľký problém, no vo svahovitom pozemku to môže byť celkom výzva. Novostavba rodinného domu je v úrovni ulice, pozemok za ňou však pomerne prudko klesal. Aj preto sa majitelia, manželský pár s dospievajúcimi deťmi, rozhodli osloviť záhradných architektov už vo fáze, keď sa stavba dokončovala. Na odporúčanie stavebného inžiniera, ktorý im projektoval dom, oslovili záhradný ateliér Landart.
Záhradná architektka Katarína Masárová z ateliéru spomína: „Keď sme sem prvýkrát prišli, stavba domu bola hotová, ale chýbali chodníky, ploty, schody a všeobecne terén nebol upravený. Prevýšenie roviny domu s predzáhradkou a zadnej časti pozemku je takmer až 3 metre, čo je vzhľadom na dĺžku záhrady pomerne veľa. Ak by zo zadnej časti domu neústili smerom do exteriéru pivničné dvere v úrovni dolnej záhrady, dalo by sa uvažovať aspoň o čiastočnom zmiernení svahu navezením pôdy. V tomto prípade sme ale museli vymyslieť, ako prevýšenie preklenúť bez navážok. Navyše bolo treba premyslieť bezpečný a bezbariérový spôsob, ako sa od domu dostať na koniec záhrady, a to kvôli babičke, ktorá tu tiež býva. Priznávam, návrh bol z dôvodu terénu náročný. Výsledkom boli tri varianty, z ktorých si domáci vybrali návrh s rampou z jednej strany záhrady a so schodmi z druhej. Navrhovali sme aj ploty, terasy a chodníky.“
Realizáciu týchto stavebných prvkov mal na starosti brat majiteľky, ktorý sa zaoberá stavebnou činnosťou. Až po ich dokončení sa záhradní architekti vrátili, tentokrát aj so svojím realizačným tímom. Pozemok bol v tomto období kratší, končil pár metrov za dnešnou rampou. Majitelia práve riešili dokúpenie niekoľkých štvorcových metrov, kde neskôr vo vlastnej réžii vybudovali záhradný domček a založili úžitkový záhon. Pestujú tu jahody, paradajky a papriky. Záhrada je veľkou láskou najmä pána domáceho, vzorne sa o ňu stará.
Výber rastlín
Čo sa týka zelene, manželia nemali presnú predstavu o výbere rastlín, ich podmienkou bolo len začlenenie niekoľkých ovocných stromov a menšia úžitková plôška so zeleninou. „Ovocné dreviny, stĺpovité odrody“, pokračuje Katarína, „sa nachádzajú vo výsadbách lemujúcich rampu a sú priamou súčasťou okrasných záhonov. Základom výsadieb sú trvalky a trávy s hlavným obdobím kvitnutia v lete. Zjari záhradu krášlia najmä kvety drevín – pri terase sa nachádza niekoľko rododendronov a v predzáhradke stĺpovité tulipánovníky s veľkými a efektnými kvetmi. Zeleninová plôška na konci pozemku vznikla až neskôr pod taktovkou domácich.“
Veľkú úlohu tu zohráva i zeleň, ktorej úlohou je izolovať. Po stranách domu, takmer na hranici pozemku, sú vysadené takzvané špalierové stromy. Ide o dreviny tvarované od mala pomocou konštrukcie, v tomto prípade do tvaru úzkeho kvádra. V obmedzenom priestore dokážu medzi domami vytvoriť vo výške zelenú optickú bariéru. Kým z jednej strany bránia pohľadom z okna do okna na poschodí červienky (Photinia fraseri ʻRed Robinʼ), z druhej spolu s líniou vysokých bambusov izolujú od poľnej cesty vedúcej hneď za plotom okrasné hrušky (Pyrus caleriana ʻChanticleerʼ). Na zakrytie menšej plôšky s odpadom slúžia vysoké drevené kvetináče (vyvýšené záhony) s trelážou – po nich sa zas popína kivi, ktoré zároveň poteší úrodou.
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba, Juraj Čičo
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…