Sýkorka, častý spevavec našich záhrad: Vedeli ste, že ich život sprevádza množstvo zaujímavostí?

Počas zimy lieta na kŕmidlá množstvo druhov vtákov. Vo väčšine lokalít sú bezpochyby najbežnejšie sýkorky. Okrem krásneho vzhľadu ich život sprevádza množstvo zaujímavostí. Poznáte ich?

Sýkorka veľká a sýkorka belasá
Sýkorka veľká (vľavo) a sýkorka belasá (vpravo) Foto: Shutterstock

Sýkorky sú bezpochyby jedny z najznámejších spevavcov na Slovensku. Žije ich u nás šesť rôznych druhov. Nie so všetkými sa však môžeme stretnúť v záhrade. Okrem bežnej sýkorky veľkej (Parus major) a sýkorky belasej (Parus caeruleus) rozoznávame napríklad aj vzácnu sýkorku chochlatú (Parus cristatus). Tá sa od bežných záhradných druhov líši natoľko, že by sme ju pravdepodobne na prvý pohľad ani medzi sýkorky nezaradili.

Učenlivá sýkorka veľká

Sýkorka veľká sa rozšírila vďaka svojej prispôsobivosti. Obýva všetky typy lesov, záhrad, parkov, ale aj otvorenej krajiny. Jediný faktor, ktorý ju obmedzuje, je dostatok hniezdnych možností. Tie hľadá v dutinách stromov. Je veľmi učenlivá, a tak keď nenájde vhodné stromové dutiny, odváži sa budovať hniezda aj v ľudských výtvoroch, napríklad v poštovej schránke.

Budúce hniezdo s príchodom jari samica vyplní machom, lišajníkmi, trávou, ale aj zvieracou srsťou. Následne doň kladie okolo desať bielych vajíčok s červenohnedými bodkami. Vážia asi 1,6 gramu, čo pri hmotnosti samice 15 – 17 gramov je podobné, ako keby 60 kg žena porodila každý deň jedno 6-kilogramové dieťa. Aby mala dostatok vápnika na tvorbu škrupiny, v tomto období požiera veľa slimákov. Po dvoch týždňoch inkubácie nasleduje 14 až 23 dní kŕmenia mláďat oboma rodičmi.

Potravu tvoria najmä húsenice, pavúky a rôzne larvy hmyzu. Mláďatá sú ešte asi 10 dní kŕmené aj po vyvedení z hniezda. Pri rodičoch sa zdržujú aj do ďalšej sezóny, keď dospievajú. Sýkorky veľké hniezdia dvakrát do roka. V zajatí sa najstaršie sýkorky dožili pôsobivých 15 rokov, vo voľnej prírode to mnohokrát nie je viac ako tri roky.

Sýkorka veľká
Sýkorka veľká obýva všetky typy lesov, záhrad, parkov, ale aj otvorenej krajiny. Foto: Shutterstock

Prekvapivo bojovné

Sýkorky síce pôsobia krehko, no v skutočnosti ide o poriadne sebavedomé vtáky. Pri veľkosti štíhleho vrabca si konkurenčne trúfnu aj na väčších súperov. Možno ste si to všimli aj vo vašom kŕmidle. Často napádajú iné sýkorky, ale aj vrabce či brhlíky. Nejde však len o bežné šarvátky. Sú zaznamenané prípady, keď sýkorky cielene útočili na iné vtáky s cieľom zabiť ich. Ich mŕtvolky dokonca požierajú. Odborníci sa domnievajú, že tento jav môže nastať v období nedostatku potravy.

V Maďarsku bol pozorovaný kuriózny prípad, keď sýkorky vlietavali do ústia jaskýň a usmrcovali netopiere s rovnakým cieľom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v nepriaznivom zimnom počasí odporúča prikrmovať vtáky. Platí to aj v prípade dostupnosti dutín, kde sa skrývajú počas noci. Ak ich je málo, sýkorky sú schopné pomerne násilného vyhostenia ich pôvodných obyvateľov. Keďže nie sú sťahovavé, podobne využívajú dutiny aj ako zimné úkryty.

Sýkorka veľká v záhrade
Sýkorky síce pôsobia krehko, no v skutočnosti ide o poriadne sebavedomé vtáky. Foto: Shutterstock

Kreatívny spev

Akustická komunikácia vtákov je druhovo špecifická. Podobne ako pri väčšine spevavcov, aj pri sýkorkách spievajú predovšetkým samčeky. Tie vďaka spevu lákajú samičku a oznamujú okoliu, že obsadili určité teritórium. Navyše, ich charakteristický štebot počuť ráno a podvečer. Ich spev je výrazne kreatívny.

Zaujímavosťou je, že spev je vrodený len vo veľmi malej miere. Mladý jedinec sa ho učí v prvých mesiacoch života napodobňovaním dospelého samca a imitáciou zvukov z okolia. Keďže sú prostredia odlišné a inak sa v nich zvukové vlny odrážajú, vzniká takzvaný dialekt vtákov. Sýkorky v lese preto spievajú jemne odlišne od tých v centre mesta. Výstražné zvuky sú však podobné vo všetkých populáciách a možno tak s nadhľadom povedať, že sýkorky si v medzinárodnom vtáčom jazyku minimálne nadávajú.

Sýkorka chochlatá
Vzácnu sýkorku chochlatú by ste na prvý pohľad ani medzi sýkorky nezaradili. Foto: Shutterstock

Rady biológa: Ako uľahčiť vtákom bývanie v záhrade

Adrián radí, ako drobnosťami uľahčiť vtákom bývanie v záhrade či blízkom okolí.

  • Hniezdenie sýkoriek v prírode sa dá podporiť zachovaním starých stromov s vnútornými dutinami. Ak to nie je možné, povešať môžete búdky pre vtáky. Mali by mať dostatočný vnútorný objem a veľkosť otvoru 32 – 35 mm. Väčšie otvory môžu uľahčiť vstup predátorov. Búdky je dôležité na konci hniezdnej sezóny otvoriť a riadne vyčistiť.
  • Ak vyčesávate psa a mačku, srsť možno upevniť na konáre kríkov a stromov. Tento stavebný materiál si vtáky s obľubou vezmú na vystielanie svojich hniezd.
  • Vyhnite sa plošným postrekom insekticídmi. Ak je to nevyhnutné, využívajte primárne bodovú aplikáciu podľa návodu použitia. Pri hromadnom úhyne hmyzu hrozí nielen hladomor mláďat spoliehajúcich sa na stabilný prísun potravy, ale aj ich otrava!
  • Kŕmenie v kŕmidlách v jarnom období obmedzte. Ak majú vtáky dostatok potravy, nie je potrebné. Riskujete zároveň šírenie vtáčieho ochorenia (trichomaniázy) medzi jednotlivými vtáčími druhmi, ktoré sa na kŕmidle zhromažďujú. V období náhleho dlhšie trvajúceho ochladenia však možno zakŕmiť slnečnicou a rôznymi zmesami semien. Kŕmidlo pre vtáky z času na čas vyčistite prostriedkom s obsahom chlóru, ktorý dokáže mnohé škodlivé činitele eliminovať.

Galéria k článku

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD., MBA
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku