Hrášok. Najobyčajnejší hrášok môžete v „časoch korona“ povolať do významnej funkcie.
Prvouka bude hlavný predmet, ale zásadným spôsobom viete spojiť s rastlinou matematiku, slovenský jazyk aj literatúru (však klasika Janko Hraško), výtvarnú výchovu (už ste kreslili kvet hrachu?), angličtinu (pea, plant, grow…) aj telesnú (dokážete sa prichytiť tak šikovne ako hrach úponkami pri šplhaní do výšky?).
Popri tom sa zvezú kompetencie, na ktoré by inak nemuselo dôjsť. Napríklad dôslednosť. Pozorovací talent, ekológia a napokon pôžitok z chute. Držte si klobúky, toto bude záhradkrársko – pedagogicko – kreatívna jazda. Odporúčam pre prvý stupeň základnej školy, úroveň a náročnosť viete ľahko regulovať.
Prečo hrášok?
Pokojne aj niečo iné. No napríklad žerucha je nuda, vyrastie rýchlo a ani zďaleka nie je jej chuť až taká obľúbená. Na siatie hráška je takmer vždy dobrý čas, aj keď tú hlavnú vlnu na úrodu už máte zrejme dávno vysiatu. Hrášok rastie stále dostatočne rýchlo úmerne školáckemu stupňu (ne)trpezlivosti, no vytvára priestor na niekoľkotýždňovú prácu na konci ktorej je vlastná úroda.
Postup práce
Základ je zasiať pár hráškov, netreba veľa, počať pozorovanie a vykonávať pravidelný záznam. Na začiatku to bude zaujímavé takmer na dennej báze, neskôr sa dajú intervaly predlžovať.
Prvé dni odporúčam nechať semienko na vate s vodou, alebo len položené na pôde, aby bol začiatok dobre viditeľný pozorovateľovi. Po preskúmaní vypustenia koreňa aj stonky, mala by ísť rastlina už do zeme. Stačí črepník hoc aj na balkóne. (V ukážkach sú záznamy mojej dcéry spred roka).
Špeciálne dávam vizuálne do pozornosti fascinujúci hrachový kvet.
Sledovanie úponkov je tiež zaujímavá hra.
Hrášok je zaujímavý aj tým, že ho vnímame ako zeleninu, no botanicky je ovocím. Plod, ktorý jeme prechádza botanicky cestou ovocia, od kvetu, opelenia po „výsledok“. Podobne ako rajčina. Ak sa v tom nechceme zamotať, zaraďme ho jednoducho k strukovinám a bodka.
Matematika
A teraz poďme na ďalší level. Siať môžete napríklad v nejakom počte semien v rade po x kusov. To máme hneď sprudka lekciu z malej násobilky.
Vymýšľať ďalšie príklady nikdy nebolo jednoduchšie. Struky po 5 alebo aj 10 hráškov, koľko násobne viac ste dopestovali ako zasiali, koľko zjete, s koľkými sa podelíte. Plus, mínus, násobenie, delenie, slovné úlohy.
Slovenský jazyk
Hráškový svet ponúka zaujímavú slovnú zásobu. Natrénujete všetko. Slabiky, hlásky, spoluhlásky, zdrobneniny, antonymá, pádové otázky, vety rôznych druhov.
My sme si dali aj diktát na písanie veľkých písmen vo vlastných podstatných menách napríklad:
- Janko Hraško je meno rozprávkovej postavy. Preto na začiatku píšeme veľké písmená.
- Janko Hraško má meno podľa hrášku. Je taký malý.
Čo bude na konci lekcie
Hrášok zo záhrady je super, no sám sebou dopestovaný hrášok je ešte o čosi viac super.
Nie je to potravinová sebestačnosť, ale je to viac ako nedopestovať nič. Na konci sú upevnené vedomosti o častiach rastlín, ktoré už z hlavy po hmatateľnom zážitku sotva niekto vygumuje. Dôslednosť je kompetencia na nezaplatenie a prečo by sa to nemohlo trénovať aj na úžitkovej rastlinke?
My sme minulý rok s prváčkou dôslednosť takmer dotiahli, napokon to nevyšlo, ale možno inšpirujeme. Cieľ bol zaznamenať koľko kusov hráškov nám dozrelo z 5 kusov semienok. Najprv sme rátali zjedené hrášky postupne, ale potom tajne odjedla mladšia sestra nevedno koľko, odcestovali sme na výlet, odjedla suseda pri polievaní a tak posledný bod plánu stroskotal a nezískali sme údaj. Ale vy to skúsiť môžete! A my asi tiež.
Text a foto: Martina Töröková
Zdravím, viem, že asi toto fórum nie je ideálne na túto tému a zároveň je k disp…