Chvíle v záhrade s rodinou a priateľmi mnohí spájame s občerstvením a pohostením.
Okrem milovanej klasickej kávy a alkoholických nápojov v zdravej miere však na takéto stretnutia odporúčame hlavne nealkoholické nápoje. Tie dokážu navodiť pohodu a ak sú naše domáce, ideálne z vlastnej záhradky, neexistuje snáď nič lepšie. Majú ich rady deti, ale veľmi často chutia aj dospelým.
Domáce sirupy
Základom domácich nealkoholických nápojov sú sirupy. Výroba domácich sirupov má v rodinách na Slovensku dlhú tradíciu, mnoho domácností ich vyrába podľa osvedčených receptov. Na výrobu sa hodí ovocie alebo bylinky z vlastnej záhrady, ale aj z prírody. Zrejme každý pozná kultový sirup z bazových kvetov, menej známy sa vyrába aj z jej plodov.
Z prírodných byliniek je veľmi atraktívna aj materina dúška, ktorá sa vyskytuje vo viacerých typoch s rôznou arómou. Takéto sirupy sú nielen chutné, ale vďaka priaznivým účinkom ich liečivých látok aj zdravé. V lete veľmi osvieži, ak si sirupy zalievame napríklad vychladenou sódou. Sirupy však môžeme vyrábať aj zo záhradných rastlín, napríklad z medovky, mäty, citrónovej verbeny (alojzie) a kolovej paliny. Niekomu chutí aj šalvia, či levanduľa, ale aj citrónový tymian. Mnohé druhy vytvárajú s inými aj veľmi chutné kombinácie. Ak vás oslovila výroba domácich sirupov, určite si prečítajte náš článok 16 najlepších domácich sirupov.
Čaje
Nazývame ich obvykle čajmi, ale ak zalievame bylinky, správne by sme mali hovoriť o zápare. Alebo o odvare, ak ich povaríme. Všeobecne je však zaužívané jednoducho čaj.
Použiť môžeme celú paletu byliniek, podľa chuti a účelu. Napríklad mäta môže pomôcť lepšiemu tráveniu výdatného pohostenia, ale tiež ochladí organizmus v letných horúčavách.
Pečený čaj
Treťou skupinou nápojov sú v ostatnom čase veľmi obľúbené pečené čaje. V nich sa uplatnia aj plody našich záhrad, do zmesí sa veľmi hodí najmä drobné bobuľovité ovocie ale aj kúsky jabĺk či hrušiek, prípadne kupovaných pomarančov a iných citrusov. Zafarbiť ich môžeme čiernou aróniou alebo pár bobuľkami bazy čiernej či čiernej ríbezle.
Áno, v podstate je to kompótová zmes, ktorú môžeme dochucovať aj koreninami ako škorica, vanilka, ale aj badián, klinčeky či napríklad aj kardamon. Pokiaľ vás pečený čaj zaujal, recept na jeho výrobu nájdete aj v našom článku od skúsenej záhradkárky. Dospelí gurmáni si môžu tento „čaj“ vylepšiť aj pridaním svojho obľúbeného druhu alkoholu, ktorý môže príjemne doplniť chuť nápoja a spríjemniť večer na záhrade. Takto si môžeme pripraviť pomerne sofistikovaný kokteil.
Macerované nápoje
Pri podobnom type nápojov ešte chvíľočku zostaneme, predstavíme si totiž nápoje macerované z bylín či plodov za studena – maceráty.
Podobne ako pri čajoch môžeme použiť plody aj čerstvé či sušené bylinky. Osvedčenou praxou je naložiť ovocie alebo bylinky do fliaš so studenou vodou na noc do chladničky. A ráno už môžeme scediť hotový nápoj.
Výborne sa na to hodia bylinky ako medovka, mäta, kolová palina, citrónová verbena, ale aj ich rôzne kombinácie s inými druhmi. Rovnako vedia prekvapiť aj sušené šípky či arónia. Mnohí budete prekvapení, ako úžasne sa dá takto pripraviť aj pravý čierny alebo zelený čaj, alebo dokonca aj káva. Pre takýto účel sa dajú kúpiť aj špeciálne fľaše na macerovanie.
Tibi kryštáliky
Bylinkami a ovocím môžeme obohatiť aj kvasený perlivý nápoj z takzvaných tibi kryštálikov.
Nápoj má už sám o sebe veľmi príjemnú chuť, no ochutený ovocím či bylinkami (sušenými aj čerstvými) sa mení na fantastický a zdravý elixír.
Fermentované nápoje
Pri kvasení ešte chvíľku zotrváme. Ak obľubujete bazový sirup, zrejme si zamilujete aj fermentovaný nápoj z bazových kvetov.
Na výrobu nápoja použijeme 4-litrové sklenené poháre. Naplníme ich do polovice bazou, pridáme približne 500 g kryštálového cukru, 2 bio citróny nakrájané na kolieska (môžeme použiť aj kyselinu citrónovú) a všetko zalejeme vodou.
Kvasenie, ktoré prebieha na slnku, obvykle trvá približne jeden týždeň. Pohár len privrieme, aby do neho nelietal hmyz, ale aby mohol unikať vznikajúci plyn. Tento recept je zrejme mnohým známy, menej známa je zrejme verzia s lupeňmi voňavých druhov ruží – áno, z klasických záhradných ruží. Ak použijeme tmavšie druhy ruží, výsledný nápoj bude krásne zafarbený do červena a prekvapivo aromatický. Pozor, je to prudko návykové a tohto perlivého a osviežujúceho nápoja nikdy nie je dosť!
Keď sa všetko pomieša
Posledná kategória bude vlastne takým „miš-mašom“ zo všetkého možného. Je to nápoj, v ktorom môžeme kombinovať to najlepšie z každej kategórie – na studeno či horúcou vodou vylúhované bylinky, nakrájané alebo rozmixované ovocie, šalátové uhorky, koreniny či dokonca trochu alkoholu, ak je nápoj určený pre dospelých. Odvážnejšie kombinácie často môžu prekvapiť a ulahodiť.
Aj vy sa už tešíte na leto a na oddych v záhrade spolu s vôňou grilovaných dobrôt? Aké domáce nápoje ponúknete hosťom a rodine vy?
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…