Ich funkcia je jasná. Cestou do záhrady často cez ne prejdeme. No nejde len o tranzit. Terasa pri dome predstavuje ďalší obytný priestor, ktorý počas sezóny naplno využívame.
Stolovanie s rodinou, grilovačky s priateľmi, posedenia so známymi. To je len časť možností, ktoré terasy ponúkajú. Nejde len o spoločenské podujatia. Aj vo chvíľach, keď si chceme oddýchnuť od celého sveta, je terasa počas sezóny to najkrajšie miesto, aké v celom dome nájdeme.
Pri rannej káve, pri sieste po nedeľnom obede, popri čaji o piatej, pri dobrej knihe podvečer či pri pohári dobrého vínka počas teplého letného večera – vždy sa môžeme kochať výsledkami svojej práce. Dokonalú pohodu totiž dotvára scenéria rozkvitnutej záhrady, ktorá je dielom našich rúk. No môže byť niečo lepšie?
Ďalší rozmer
Ak máme mať zo záhrady radosť, bez terasy to naozaj nejde. Inak by sme do záhrady chodili len kvôli práci. Terasa je možnosť, ako si výsledky našej práce vychutnať. Terasa je spôsob, akým zo záhrady spravíme ďalšiu obytnú miestnosť a to je predsa dôvod, prečo mnohí z nás bývajú v rodinnom dome, prečo sa mnohí z nás dokonca sťahujú z bytu do rodinného domu.
Terasa dáva záhrade ďalší rozmer a výrazne tak zvyšuje komfort bývania. S tým súvisí aj jej umiestnenie. Zväčša je dlhšou hranou pristavaná k domu. Prístup z domu by mal byť na ňu čo najpohodlnejší, bez výškových prechodov či schodíkov. Predsa len ide o technické dielo a s domom by mala terasa úzko súvisieť. Je ideálne, ak je dokonca s domom zladená.
Vizitka domu
Vizuálne je totiž akýmsi doplnkom domu, a preto by mala s domom súvisieť aspoň pohľadovo, či už textúrou, použitými materiálmi, alebo aspoň farebne. Najčastejšie sa terasy budujú z dlažby, ktorá sa nachádza aspoň v tesnom okolí domu v podobe chodníkov. Veľmi obľúbené je drevo. Pri starších rodinných domoch vyznie drevo veľmi prirodzene a nie je vôbec problém ho použiť. Pri moderných stavbách sa môže drevo terasy zladiť aspoň s ďalšími použitými prvkami, napríklad s tieniacou plachtou. Prepojenie s domom docielime aj výberom záhradného nábytku.
Ďalšou možnosťou pre moderné domy sú nové materiály – pečené drevo a kompozit. Pečené drevo sa vyrába z domácich druhov, hlavne zo smreka. Nejde teda o žiadne importované drahé exotické drevo, ktoré sem muselo precestovať pol sveta. Keďže však naše najľahšie dostupné drevo – smrek – patrí medzi mäkké druhy dreva, jeho životnosť sa výrazne predlžuje pečením v špeciálnych peciach. Kompozit je zasa zmes dreva a plastu, vďaka čomu je tento materiál odolnejší proti UV žiareniu a má dlhšiu životnosť.
Čo najväčší komfort
Aby sme si čas strávený na terase dokonale užili, musí poskytovať pohodlie a ochranu. Ideálne preto je, ak terasu smerujeme do závetria, na slnečnú stranu, ale nie na čistý juh a ak je opticky odizolovaná od okolitých pozemkov. Rušivo môžu pôsobiť aj blízke budovy. Preto je veľmi praktické, ak na hranici nášho pozemku vysadíme druhy, ktoré svojím vzrastom vytvoria prirodzenú optickú bariéru. Skvele sa na túto úlohu hodia rýchlo rastúce a vždyzelené cyprušteky, alebo tzv. vystúpavo rastúce kry, ako je trojpuk, kalina či pajazmín.
Samozrejme, dodržiavame aj potrebnú vzdialenosť od plota, no jednoznačne nesadíme veľké dreviny v tesnom susedstve terasy. Nebudeme si predsa zakrývať výhľad do záhrady. Výnimkou môžu byť listnaté stromy, ktoré poskytujú pod svojou korunou dostatočný výhľad do záhrady. Druhy, ako sú katalpa, okrasná čerešňa, okrasné globózne javory, sadíme k terase ako ochranu pred slnečnými lúčmi. Mäkký zelený putujúci tieň stačí aj v horúcich letných dňoch a po zvyšok sezóny je priam ideálny. Pred zimou listy opadajú, „tienidlo“ sa stratí a nič nebráni skromnému zimnému slnku, aby jeho lúče prenikli až k domu a dovnútra do interiéru. Z rovnakého dôvodu je praktická pergola, ktorú necháme porásť popínavou drevinou, napríklad stolovou odrodou viniča či bohato kvitnúcou vistériou.
Na tienenie sú však veľmi dobré aj moderné tieniace plachty či rôzne markízy, ktoré však vyžadujú zásah do fasády domu.
Za každého počasia a v každej hodine
Závetrie a pevná ochrana nad hlavou – to sú atribúty, ktoré nám umožňujú vyžívať výhody „zelenej obývačky“ pod širákom v každom počasí. Výraznou mierou prispeje ku komfortu užívania terasy aj mobilná zeleň. Jednak ako dekoračný prvok, jednak ako spomaľovač prúdenia vzduchu. Úplne dokonalé je, ak máme doma veľké izbové rastliny, ako sú napríklad fikus, citrusové stromy či oleandre vo veľkých črepníkoch. Počas zimy nám tieto druhy zútulňujú domov, dokonca aj oleandre, ktoré zimujeme na chladnej chodbe. No a v sezóne ich môžeme letniť na terase a dotvoriť tak jej originálnu atmosféru. Všetci isto vieme, ako veľmi to veľké izbovky ocenia, no málokto z nás tuší, že ich môžeme mať vyložené vonku počas celého vegetačného obdobia, takže väčšinu roka môžu byť vonku na terase.
Najmä v lete je zasa rozhodujúca aj večerná scenéria. Svetlá nám pomôžu sa orientovať v záhrade a na terase, ale vykúzlia aj naozaj čarovnú scenériu. My si vďaka nim môžeme zasa posedieť s priateľmi v záhrade až do neskorej noci.
Nie je terasa ako terasa
Klasické klišé, že spevnená plocha súvisí priamo s domom, samozrejme, nemusí platiť vždy. Na terase je dobré aj to, že si ju môžeme dobudovať dodatočne. Kedykoľvek po tom, ako dostaviame či zrenovujeme dom. Zväčša sa takto najľahšie buduje terasa z palubovky – či už drevenej, alebo kompozitovej. Celá konštrukcia „sedí“ na špeciálnych terčoch, pod ktorými je utlačená drenážna vrstva z minimálne 1 frakcie. Na terčoch sa buduje podkladový rošt z hranolov a až na ten sa ukladá paluba terasy. Preto treba už pri plánovaní počítať s istým odskokom od terénu. Terasu však jednoznačne „napasujeme“ na výšku vchodových dverí aj za cenu toho, že z terasy sa bude do záhrady schádzať cez schodík.
Terasu si však môžeme od domu aj „odsadiť“. Čiže ju vybudujeme napríklad v rohu pozemku, nie pri dome. Má to minimálne 2 výhody. Ak často grilujeme, neriskujeme, že nám dym zafarbí fasádu, okrem toho, terasa v rohu poskytuje ďalší uhol, z ktorého môžeme záhradu vnímať. Je to iný pohľad ako od domu.
Špeciálnou kapitolou sú terasy v bytových domoch. Tam je najdôležitejšia optická izolácia od okolitých okien a aspoň trocha zelene vo vyvýšených hrantoch.
Praktická rada
Či už zvolíte drevenú palubovku, kompozit, alebo pečené drevo, životnosť každej terasy predĺžite, ak ju budete raz ročne natierať olejom a čistiť výlučne vodou pod vysokým tlakom.
Text: Martin Čurda
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Chcem vytvorit len malicku terasu priamo na zahradnej pode, betonova dlazba 50x5…