Nezrelé rajčiny! Každý rok ostávajú na kríkoch plody, ktoré ešte potrebujú dôjsť, ale vonku to už pre nízke teploty skrátka nepôjde.
Vo fóre na Záhrada.sk a v skupinách na sociálnych sieťach sa najčastejšie spomínajú nasledovné spôsoby ako nechať rajčiny dozrieť po obratí:
- dať do otvorenej zaváraninovej fľaše na slnečné okno
- dať do fľaše aj spolu s jablkom a jemne prikryť, nie pevne uzavrieť vrchnák
- nechať rozvešané „dole hlavou“ aj s koreňmi, prípade rozvešané „konáriky“
- len tak hocikde voľne v izbovej teplote položiť
Spomínajú sa aj ďalšie, vrátane názoru, že je to jedno, stačí dať rajčiny hoc aj do tmy v izbovej teplote. Preveríme však naozaj tie, čo vyšli ako najbežnejšie.
Máme k dispozícii zelené plody cherry rajčín, viacero odrôd. Poďme na to.
Test som nechávam bežať dva týždne, rajčiny nie sú za tento čas všetky dozreté, ale neskôr by už výsledky asi nikomu nepomohli a závery tohto experimentu sa dajú definovať už teraz, trend v kvalite zrenia je zrejmý. Takže nech sa páči, pokračujú záznamy z testovania.
Spúšťame test
Spôsob číslo 1: Rajčiny v otvorenej fľaši.
Spôsob číslo 2: Rajčiny spolu s jablkom v privretej fľaši.
Spôsob číslo 3: Rajčiny zavesené na konárikoch (žiaľ nemala som možnosť vešať aj s koreňmi, rastliny boli vyše 1 a pol metra dlhé, takže s touto odrodou z priestorových dôvodov nerealizovateľné).
Spôsob číslo 4: Bude pribratý ako náhradný neskôr.
Stav po týždni
Spôsob číslo 1: Rajčiny v otvorenej fľaši pôsobia šťastne, vidno posun, niektoré oranžovejú, oranžové sčervenali.
Spôsob číslo 2: Rajčiny spolu s jablkom v privretej fľaši majú vážny problém. Dnu sa to celé sparilo, okolo rajčín sa začína tvoriť pleseň. Tento spôsob ukončujeme a nenapadnuté rajčiny sa presúvajú po týždni do náhradného dozrievacieho stanoviska, číslo 4. Aj keď ich kvalita po tomto pobyte je zrejme otázna.
Spôsob číslo 3: Rajčiny zavesené na konárikoch sú zavesené naďalej na konárikoch v pôvodnej zelenej farbe.
Spôsob číslo 4: Rajčiny voľne rozložené v krabici od vajíčok sa nadýchali čerstvého vzduchu, vydýchli si, že boli vytrhnuté z pazúrov číhajúcej plesne a je otázne, či sa ešte otrepú a dôjdu po takom náročnom týždni
Stav po 2 týždňoch
Spôsob číslo 1: Rajčiny v otvorenej fľaši sú naďalej šťastné a produkujú postupne zrelé plody.
Spôsob číslo 2: Bol ukončený ako nevyhovujúci.
Spôsob číslo 3: Rajčiny zavesené na konárikoch sa začínajú sfarbovať a oranžovieť.
Spôsob číslo 4: Voľne rozložené rajčiny sa viditeľne rozbehli, dobiehajú aj týždeň v nehostinnom prostredí privretej fľaše v spoločnosti jabĺčka.
Záver
Test jednoznačne vyhral spôsob číslo jeden, rajčiny v otvorenej fľaši na slnečnom stanovisku. Na druhom mieste sú voľne rozložené plody, no nedá sa vylúčiť, že ide o rovnako dobrý spôsob, len jeho neskoršie zaradenie do testu spôsobilo oneskorene. Ako tretí v poradí vyšli zavesené konáriky s paradajkami a ako posledný a neodporúčaný je privretá fľaša. Tieto výsledky sú samozrejme len orientačné, iné odrody, iné domácnosti, s inou vlhkosťou a teplotou, dobou zberu rajčín a možno ďalšími inými premennými by mohli zaznamenať pokojne aj iné skúsenosti. V každom prípade prvými dvoma spôsobmi určite nič nepokazíte.
Príjemné posledné chvíle s tohtoročnou sezónou rajčín!
Text a foto: Martina Töröková
Dobrý deň, viete mi poradiť, prečo sa mi na listoch paradajok tvoria takéto škvr…