Na tieto augustové práce v okrasnej záhrade nezabudnite

August je v plnom prúde a záhradkári nevedia, čo skôr. Aby ste na nič nezabudli, pripravili sme pre vás súhrn augustových prác v okrasnej záhrade.

Tieto augustové práce v okrasnej záhrade nevynechajte

Ako pestovať astilby

Astilby (Astilbe) sú nádherné trvalky, ktoré však nemôžeme v záhrade vysadiť hocikde. Často ich nachádzame na slnečnom a suchom mieste s piesočnatou pôdou, kde sa im nedarí. Najlepšie sú pre ne tienisté a polotienisté stanovištia s vlhkou a mierne kyslou pôdou (pred výsadbou do nej treba zapracovať tlejúce lístie či kompost). Astilby vysádzame aj v kvitnúcom stave s koreňovým balom, keď drobno prší. Po odkvitnutí súkvetie zrežeme alebo ho ponecháme ako zimnú dekoráciu.

Astilba

Kvety na sušenie

V auguste zberáme na sušenie rôzne druhy okrasných tráv, posledné kvety levandúľ, slamihy, kotúčov, limonky, ježibaby, gomfrény či slamihovky. Kvetné puky musia byť jemne pootvorené, zberáme počas suchého a slnečného počasia. Kvety zviažeme do menších zväzkov a sušíme na tienistom a vzdušnom mieste, nie na slnku (!) – stratili by farbu. Osvedčilo sa sušiť rastliny kvetnými hlávkami dolu, nie naopak. Po vysušení ich uskladníme v suchu a na tmavšom mieste.

Ako na letné záhony

Či už ide o letničkové, alebo trvalkové záhony, vyžadujú si rovnakú mieru pozornosti, čiže pravidelnú zálievku (sem-tam môžeme do nej pridať aj hnojivo na kvitnúce rastliny), odstraňovanie odkvitnutých kvetov (prípadne odkvitnuté trvalky zrežeme), takisto je dobré udržiavať záhony bez buriny. Z estetického hľadiska, ale aj na posilnenie vitality rastlín odstraňujeme suché, žltnúce či deformované listy a výhony. Koncom mesiaca môžeme dosádzať nové druhy trvaliek.

Záhon plný kvetov

Jazierko bez rias

V tomto období sú jazierka najkrajšie, najmä vďaka kvitnúcim vodným rastlinám, samozrejme, ak ich netrápia riasy. Teplo a vysoká koncentrácia živín vo vode sú príčinami ich množenia. Treba zabrániť tomu, aby sa do jazierka dostávali hnojivé roztoky z trávnika a kvetinových záhonov. Nevyhnutné je odstraňovanie odkvitnutých, odumretých a poškodených rastlín, ako aj napadaného lístia. Počas horúcich dní dopĺňame vodu – mala by byť mäkká, s nízkym pH (vhodná je dažďová).

Ako správne zalievať

Ak chceme mať krásne zelenú a rozkvitnutú záhradu, musíme jej pravidelne dávkovať vlahu. Vďaka výdatnej zálievke sa voda dostane až do spodných vrstiev a rastlina si oveľa lepšie poradí s kratším výpadkom v zavlažovaní. V zásade platí, že na štvorcový meter môže ísť 15 až 30 l vody. Čerstvo vysadené rastliny potrebujú častejšiu zálievku a takisto aj rastliny v nádobách. Ak pôdu na záhonoch pravidelne kypríme, môžu byť odstupy medzi zálievkami dlhšie. Zavlažujeme skoro ráno alebo neskôr večer.

Zalievanie okrasnej záhrady

Na čo ešte nezabudnúť

Trávnik

Pravidelne ho zavlažujeme, kosíme, prípadne aj prihnojíme. Likvidujeme širokolisté buriny.

Živý plot

Zavlažujeme novovysadené porasty, staršie živé ploty podľa potreby vytvarujeme.

Ihličnany

Tuje, cyprušteky, borievky a iné ihličnany rozmnožujeme polovyzretými odrezkami.

Cypruštek

Cibuľoviny

Koncom mesiaca začíname s výsadbou cibuľovín kvitnúcich na jar. Ako prvé by do pôdy mali ísť narcisy.

Subtropické rastliny

V polovici mesiaca si môžeme odrezkami rozmnožiť muškáty, oleandre a fuksie.

Okrasné dreviny

Pravidelne a intenzívne zalievame novovysadené dreviny, staršie môžeme v priebehu mesiaca prihnojiť.

Levanduľa

Po odkvitnutí opatrne zrežeme trsy.

Rez levandule

Popínavé dreviny

Zatúlané dlhé výhonky vyväzujeme k opore. Koncom mesiaca môžeme začať s výsadbou nových rastlín.

Trvalky

Môžeme začať s letnou výsadbou trvaliek – do zimy sa stihnú zakoreniť. Na tento účel sú vhodnejšie suchomilnejšie a prériové trvalky, napríklad helénium, echinacea, astra či rudbekia.

Plán jesennej výsadby

Pripravte si plán jesennej výsadby. Už koncom mesiaca budete mať príležitosť vysádzať napríklad ihličnany a vždyzelené dreviny.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku