Niekedy v záhrade v boji proti chorobám a škodcom nepomáhajú ani doma vyrobené výluhy či takzvané babské rady. Ak chceme zachrániť úrodu, siahneme po osvedčených chemických prípravkoch, prípadne využijeme komerčné prípravky na prírodnej báze.
Ale pozor! Je dôležité používať ich podľa návodu a v koncentrácii v uvádzanej na obale. Na rôzne škodce či plodiny sa pritom koncentrácia môže líšiť. Podľa odhadu namiešame toľko litrov, koľko rastlín plánujeme striekať, aby neostali neskladovateľné zvyšky. Dodržíme aj ochrannú lehotu, čiže obdobie, kedy najskôr po postreku môžeme zberať úrodu.
Nestriekame pred dažďom (kvapky postrek zmyjú a účinok bude minimálny až nulový) a ani za horúceho slnečného dňa, aby sme nespálili listy. Lepšie je vystihnúť deň pod mrakom alebo podvečer. Aby sme sa nenadýchali, použijeme respirátor a na oči ochranné okuliare. Po práci treba vypláchnuť postrekovač a šup do sprchy.
Zvraštené a plesnivé plody
Marhule, broskyne, hrušky, nektárinky a slivky sú pomerne náchylné na plesnivenie plodov. Začína sa to najprv nenápadne, menšími fľakmi, ktoré sa rýchlo rozvinú do veľkých sústredných kruhov s kôpkami huby. Plody padajú alebo, naopak, na rastline ostanú akoby prilepené.
Ak choroba postihne len zopár plodov, nie je dôvod na paniku. Ak však pri dozrievaní nastane vlhšie, daždivé počasie, plody pomôže zachrániť fungicíd, napríklad Magnicur Quick. Pozor však na dodržanie ochrannej lehoty pred konzumáciou, čo je v prípade uvedeného prípravku 3 až 7 dní.
Vošky
Hovorí sa, že sa vyskytujú najmä v suchých obdobiach. Tento rok na jar bolo vlhkejšie a zdalo sa, že im to vlastne nevadí. Kým je ich málo, napríklad na niekoľkých pukoch ruží, rozpučíme ich v rukách.
Vídať môžeme zelené i čierne vošky. Majú však schopnosť sa rýchlo rozšíriť a na rôzne druhy rastlín od okrasných cez ovocné až po zeleninu. Okrem cicania mladých pletív sú rizikové pre prenášanie rastlinných vírusov, proti ktorým neexistujú postreky. Prejavujú sa napríklad stáčaním listov (cicajú zásadne na spodnej strane). Aj preto je lepšie zasiahnuť proti nim včas. Z prípravkoch chemickej ochrany môžete na vošky použiť Sanium Al. Prípravok zaberá aj na puklice, červce a molice. Použiť môžeme aj postreky Mospilan, Karate Zeon, alebo prírodné postreky Rock Effect a Karanimba Micro a Neemazal (ten nepoužívame na hrušky).
Povlak a škvrny na ružiach
Ak sme pri výsadbe ruží nesiahli vyslovene po odrodách odolných proti chorobám, nie je nezvyčajné sa opakovane stretnúť s dvomi chorobami. Biele povlaky na mladých listoch, pukoch a stonkách spôsobuje múčnatka. Napadnuté pletivá prestávajú rásť a rastliny sú nevzhľadné.
Druhou je škvrnitosť ruží, ktorá na listoch vytvára rôzne veľké kruhy a iné tvary s drobnou čiernou kresbou. V oboch prípadoch napadnutie hubou vedie až k usychaniu a opadávaniu listov, čo rastlinu oslabuje. Na tieto choroby zaberajú fungicídy, napríklad Multirose alebo Magnicur Fungimat koncentrát, SYLLIT 65.
Proti čiernej škvrnitosti pomáha aj domáci postrek z odvaru z prasličky, proti múčnatke ošetrenie ekologickým prípravkom BIOTON.
Aby krušpány ostali zelené
Ide o u nás relatívne nového škodcu. Vijačka krušpánová je nenápadný motýlik. Jej žravé húsenice sú za niekoľko dní schopné obžrať celé kríky. Stačí, že pár dní nie ste doma, vrátite sa a namiesto zelených krov ich nájdete hnedé, akoby vyschnuté. Zvyčajne sa kry ešte spamätajú, treba ich ostrihať, pohnojiť a polievať.
Vždy keď uvidíme krútiace sa listy, ktoré sa akoby zlepujú k sebe, prezrieme sa, či sa v nich neskrýva žltozelená húsenica. Ak áno, celé krušpány čo najskôr postriekame. Môžeme použiť kontaktný insekticíd Sanium Ultra, alebo Karate Zeon. Škodca má, bohužiaľ, za rok dve až tri generácie, a tak vlastne nikdy celkom nevyhráme.
Použiť môžeme aj ekologický postrek Lepinox Plus.
Obávané plesne
Stačí, že týždeň-dva poprší a riziko plesní na rajčiakoch, zemiakoch, uhorkách či cibuli výrazne stúpne. Ak by sa to stalo na konci sezóny, tak nám to až tak neprekáža. No pri výskyte plesní v júli môžu pomerne rýchlo uhynúť celé rastliny a my tak prídeme o hlavnú úrodu.
Ak zbadáme súvislé a rýchlo sa šíriace hnedé fľaky na stonkách listoch aj plodoch, zakročíme naozaj čo najskôr. Vyberieme niektorý z fungicídov, napríklad Magnicur Finito, Kuprikol, Champion 50 WG.
V ekologickej záhrade využijeme preventívny biologický ochranný prípravok proti hubovým chorobám Polyversum. Odolnosť rastlín môžeme zvýšiť aj prostredníctvom prípravkov CuproTonic, Imunofol, Alginure.
Na slizniaky s umom
Hnedé až hnedooranžové slizniaky nepatria k našim pôvodným druhom, a tak u nás nemajú ani prirodzených nepriateľov. Stačí, že je vlhko, a zrazu sú ich desiatky. Za noc dokážu zlikvidovať mladé priesady tak, že z nich skoro nič neostane.
Cez deň sú ukryté v tieni a vlhku a von vyliezajú, až keď sa stmieva. Zberáme ich večer v rukaviciach a s čelovkou. Ukázalo sa, že strihať ich a nechať na mieste nie je dobré riešenie, lebo sa vraj navzájom požierajú a takto by sme im vlastne pripravili každý večer bohaté hody. Dokonca ani mulčovanie zeleniny listami či trávou sa nevypláca, pod mulč totiž rady kladú vajíčka. Pri ich premnožení môžeme siahnuť po prípravku napríklad Desimum Duo.
Z prírodných prípravkov môžete siahnuť po výrobku FERRAMOL compact.
Text: Ing. Monika Felixová Králová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
tohtoročný "úlovok" Už niekoľko rokov si všímam na stromoch ,ze usychajú konce…