Poznáte izbové rastliny, ktoré k svojmu životu nepotrebujú kvetináč s pôdou? Ide o tilandsie a hovorí sa im tiež vzdušné rastliny.
Atraktívne vzdušné rastliny tilandsie (Tillandsia) sú svojrázny doplnok každého domova. V ponuke je pritom niekoľko druhov tohto rodu. Veľmi dobre by ich mali zvládnuť aj pestovatelia začiatočníci. Kompaktné a jednoduché na starostlivosť ozdobia miestnosť ako také malé drahokamy živého umenia.
Pochádzajú z Mexika a Južnej Ameriky, kde rastú „posadené“ na vetvách stromov, nie v pôde. Korene majú malé alebo žiadne. Vodu a živiny absorbujú cez listy a ak majú aj malé korienky, tak i cez ne. Pestujeme ich teda bez pôdy a bez kvetináča, čím sa výborne hodia aj do moderných minimalistických interiérov.
Ako sa starať o tilandsie
Tilandsie sa udržiavajú pri živote absorbovaním vlhkosti a živín prostredníctvom listov. Základom starostlivosti o ne je správna „zálievka“ a ich umiestnenie na vhodné stanovište. Najviac im vyhovuje nepriame svetlo a vzduch, ktorý prúdi medzi listami, aby neprišlo k hnitiu. Nemali by však byť priamo v prievane. Nájdeme im teda miesto s jasným, ale nepriamym svetlom s teplotou 10 – 30 °C.
Druhy s tenkými úzkymi listami schnú rýchlejšie ako tie s hrubšími. Hnedé končeky listov alebo ich zvlnenie je zvyčajne znakom dehydratácie. Nezalievame ich klasicky, keďže nemáme kam.
Od jari do jesene ich raz za týždeň nakrátko ponoríme do vody s teplotou priameho okolia. Vyberieme ich, vodu jemne vytrasieme a necháme obrátene vyschnúť, čím predchádzame hnilobe. Medzi namočeniami vo vode ich každých pár dní jemne rosíme.
TOP TIP
Každých pár dní ich rosíme najlepšie dažďovou vodou.
Zdravé tilandsie môžu po niekoľkých rokoch pekne rozkvitnúť. Na podporu rastu môžeme do vody, kam ich ponárame, pridať hnojivo napríklad z morských rias, pričom použijeme iba štvrtinu dávky odporúčanej pre ostatné izbové rastliny. Z bázy rastliny po čase vyrastajú nové rastliny, ktoré môžeme oddeliť a použiť na množenie.
4 spôsoby, ako tilandsie umiestniť
Tilandsie umiestnime na miesto s rozptýleným svetlom, nikdy nie na priame slnko. Majú radi vyššiu vzdušnú vlhkosť, ale aj dobré vetranie. Svetlé kúpeľne a kuchyne sú pre ne ideálne.
1. Na stene
Do steny zatlčieme háčik. Okolo spodných listov tilandsie uviažeme špagátik a ten zavesíme na háčik. Takéto umiestnenie umožňuje veľmi jednoduchú manipuláciu s rastlinou, keď ju budeme namáčať do vody.
2. Ako súčasť makramé
Makramé je spôsob, ako zavesiť rastlinu do vzduchu. Stačí doň vložiť malú nádobku, sklenenú, keramickú či prírodnú a do nej umiestniť tilandsiu.
3. V teráriu
Rastlinu vložíme do malého terária, ktoré si najskôr vyzdobíme podľa ľubovôle. Na dno poukladáme napríklad kamienky alebo piesok s mušľami, ak chceme vytvoriť pobrežný motív.
4. Na drevenej dekorácii
Nástennú dekoráciu vytvoríme z naplaveného dreva alebo zo suchého zaujímavého konára. Kvapku vodovzdorného lepidla nanesieme na zadnú stranu rastliny a prilepíme ju k podkladu. Do vody môžeme následne raz týždenne ponárať aj celú dekoráciu či len jej časť s rastlinou. Necháme dobre odkvapkať.
Galéria k článku
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…