Ako využiť liečivú silu pagaštanu? Pripravte si doma tinktúru, ktorú ocenia nielen vaše kĺby

Obdobie jesene ponúka mnoho plodov na rôzne využitie – ako jedlo, ozdoba či liek. Medzi ne patria aj plody pagaštanu konského. Ako využiť ich liečivé účinky?

Tinktúra z pagaštanu konského
Výroba tinktúry je jednoduchá a pomáha pri viacerých zdravotných problémoch. Foto: Shutterstock

Pagaštan konský je známy svojimi liečivými účinkami na metličkové žilky na nohách, dnu, reumu a artritídu. Plody obsahujú látku aescín, ktorá zlepšuje pevnosť a pružnosť stien ciev, napomáha dobrému prekrveniu končatín a zmierňuje reumatické bolesti.

Nejedlé gaštany používame buď samostatne – v látkovom vrecúšku alebo vo vreckách odevov, aby pôsobili na kĺby –, alebo vo forme tinktúry.

Výroba tinktúry z pagaštanu je veľmi jednoduchá

Na prípravu tinktúry stačí nakrájať plody pagaštanu aj so šupkou na štvrtiny, ideálne na ešte menšie kúsky, aby sa z nich účinné látky lepšie uvoľňovali. Nakrájané plody vložíme do pohára (najlepšie skleneného, aby sme mohli sledovať stav tekutiny) a zalejeme vysokopercentným alkoholom (aspoň 40 %). Pohár uzavrieme a umiestnime na svetlé miesto, pričom je vhodné tinktúru aspoň raz za deň pretrepať. Necháme ju macerovať 6 týždňov.

Počas tejto doby tekutina postupne nadobudne žltú až hnedastú farbu a mierne sa zakaľuje. To je v poriadku. Po uplynutí doby lúhovania precedíme cez riedke sitko a uložíme na chladnom mieste.

Tinktúru používame na masírovanie postihnutých alebo boľavých miest. Ak je substancia príliš vysušujúca, môžeme ju zmiešať s krémom, ktorý nám vyhovuje.

Plody pagaštanu konského
Plody obsahujú látku aescín, ktorá zlepšuje pevnosť a pružnosť stien ciev, napomáha dobrému prekrveniu končatín a zmierňuje reumatické bolesti. Foto: Shutterstock

Ako používať tinktúru?

Pri vonkajšom použití pomáha pri reumatických bolestiach, na uvoľnenie kŕčových žíl, pri bolestiach kĺbov, syndróme karpálneho tunela, pri vyrážkach a zápaloch pokožky.

Tinktúru nie je vhodné užívať vnútorne bez odborného dohľadu skúseného lekára alebo liečiteľa. Pri hemoroidoch sa odporúča denne 10 kvapiek tinktúry zriedených čajom alebo vodou. Pri reumatizme a žalúdočných kŕčoch sa odporúča aplikovať 15 – 20 kvapiek denne.

Ak lekár odporučí vnútorné užívanie tinktúry, denná dávka by nemala prekročiť 50 kvapiek. Plody gaštanov obsahujú aj látky, ktoré môžu byť toxické, ako napríklad esculín, a spôsobiť nevoľnosť a brušné bolesti.

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku