Jedovatá zvnútra, liečivá navonok: Tinktúru a masť z muchotrávky červenej si pripravovali už starí rodičia

V prírode nachádzame rôzne podoby krásy, ale tí skúsenejší vedia, že môže byť často klamlivá a skrývať nebezpečenstvo. Podobne ako ľuľkovec, ktorý niektorým pripomína čučoriedky, alebo muchotrávka červená, ktorá láka svojím vzhľadom už zďaleka.

Tinktúra z muchotrávky červenej
Tinktúru z muchotrávky využijete najmä na boľavé kĺby. Foto: Shutterstock

Krása muchotrávky červenej (Amanita muscaria) je veľmi zradná. Jej účinky na psychiku boli využívané už v dávnych dobách, zrejme už od praveku a naprieč rôznymi kultúrami. Naši predkovia si z muchotrávky pripravovali odvary za účelom duchovných ciest, očisty a povznesenia. Dnes sa pre určité riziká spojené s jej užívaním na tento účel už takmer nepoužíva.

Existuje však reálne odporúčané a rešpektované využitie. Muchotrávka vo forme tinktúry alebo masti na mazanie poskytuje skutočnú úľavu od boľavých kĺbov. Na internete nájdete viacero návodov na ich prípravu, ktoré sa vo všeobecnosti nelíšia.

Ako vyrobiť tinktúru z muchotrávky

Na tinktúru sa odporúča zbierať najmä mladšie, ešte neroztvorené klobúčiky (nie je to však podmienkou). Nakrájame ich na tenké plátky a dáme macerovať do alkoholu (napríklad alpy alebo menej kvalitného bieleho alkoholu, pretože tinktúra sa bude používať zvonka).

Tinktúru necháme lúhovať na svetlom a chladnom mieste približne 6 týždňov, pričom ju občas premiešame. Potom tekutinu precedíme a uchovávame ju na tmavom mieste. Obvykle je hotová tinktúra zafarbená do červena až hneda a môže sa mierne zakaliť. Nezabudneme nádobu s tinktúrou označiť, aby neprišlo v žiadnom prípade k zámene.

Príprava tinktúry z klobúkov muchotrávky červenej
Nakrájané klobúčiky necháme na svetlom a chladnom mieste lúhovať v alkohole približne 6 týždňov. Foto: Shutterstock

Macerát uľaví od bolesti kĺbov

Postihnuté miesto obalíme tkaninou, ktorú namočíme do tinktúry. Miesto prekryjeme a prelepíme nepremokavou fóliou a necháme pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

Alternatívou je masť, kde ako liečivú esenciu využijeme práve macerát z muchotrávky. Použijeme zmes lekárskej vazelíny a môžeme primiešať aj podiel včelieho vosku tak, aby nám masť neprehusťoval. Všímame si prvé reakcie pokožky a v prípade podráždenia alebo dýchacích ťažkostí liečbu prerušíme. Ide o alkoholový výluh, preto je vhodné pokožku chrániť a ošetriť vhodným krémom alebo bravčovou masťou, aby sme zabránili jej vysušeniu.

Tinktúra z muchotrávky sa používa pri bolestiach drobných aj „základných“ kĺbov. Účinnosť si môžete overiť sami, no vždy je vhodné konzultovať jej použitie s lekárom, ktorý má skúsenosti aj s tradičnými liečebnými metódami.

Liečivý „elixír“ si získava čoraz väčšiu popularitu a a mnohým ľuďom skutočne pomáha. Bola by škoda vynechať túto účinnú formu liečby len preto, že uprednostňujeme zaužívané metódy. Muchotrávky červené sú pomerne bežné huby a ak im dáme šancu, môžu pomáhať aj naďalej.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku