Tipuľa je užitočným hmyzom pre záhradu, no veľkým škodcom v trávniku. Ako ho pred ňou ochrániť?

Určite ste v týchto týždňoch natrafili na veľký hmyz, vzhľadom pripomínajúci komára, ktorý sa vyhrieva na stenách domu, na kvetinách alebo vyletuje z trávnika. Ide o tipuľu bahennú.

Gigantický komár tipuľa bahenná
Foto: Shutterstock

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) je bežným druhom hmyzu a rozšíreným škodcom trávnych porastov. Tento rok sa s ním akoby roztrhlo vrece.

Ak si myslíte, že ide o nebezpečného gigantického komára, nie je to tak. Tipuľa nebzučí, je pomerne nemotorná a pre človeka nie je nebezpečná – nesaje krv, nehryzie ani neštípe. Je známa aj ako pakomár.

Ako vyzerá tipuľa

Tipuľa je veľmi krehká. Má až 4 cm dlhé telo, maličkú hlavičku, veľké priesvitné krídla a nápadne dlhé nohy, ktoré sa jej ľahko odlamujú. Tento mechanizmus funguje ako obrana pred predátormi – nohy sa po odlomení ešte chvíľu pohybujú a tipuľa odletí do bezpečia. Odlomená noha jej veľkú ujmu nespôsobuje. Je na nej niekoľko miest, ktoré sú k odlomeniu priamo prispôsobené.

Tipuľa bahenná
Foto: Andrea Párkányová

Dospelá tipuľa neprijíma potravu, iba vodu, a jej životnosť je 2 – 14 dní. Samičky kladú 200 až 300 vajíčok do vlhkej pôdy alebo trávnika, ktoré spoznáte podľa oválneho tvaru, lesku a čiernej farby. Z nich sa liahnu larvy, ktoré na rozdiel od dospelých môžu pri premnožení spôsobovať veľké škody v záhrade.

Larvy sú aktívne hlavne v noci, keď vyliezajú na povrch pôdy a požierajú klíčiace semená, korienky a dokonca aj steblá trávy. Môžu spôsobiť poškodenie, žltnutie a odumieranie trávnika. Neodolajú ani zeleninovej výsadbe.

Škodca aj užitočný hmyz

Okrem toho, že patrí medzi škodce, môže byť aj užitočná. Dospelé jedince opeľujú rastliny tým, že sa živia nektárom kvetov. Larvy zas rozkladajú organickú hmotu vo vlhkom lístí alebo komposte.

Navyše sú dôležitou súčasťou potravinového reťazca a podstatným zdrojom potravy pre mnoho živočíchov. Tipuľami sa živia vtáky, netopiere, žaby, jašterice, pavúky, osy a malé hmyzožravé cicavce. Na jar veľa lariev neprežije práve kvôli útokom vtákov na trávnik, ktoré ale ďobaním môžu poškodiť celistvosť trávnika.

Tipuľa v záhrade a trávniku
Foto: Andrea Párkányová

Ako ochrániť trávnik pred tipuľou

Účinnou preventívnou biologickou ochranou je vysušiť pôdu.  Larvy sú veľmi citlivé na nízku vlhkosť, preto dospelé samičky najradšej kladú vajíčka do vlhkej pôdy. Zlepšením odtoku vody z trávnika ich môžete odradiť od toho, aby zniesli vajíčka. Je tiež vhodné obmedzovať výskyt burín, v ktorých nachádzajú úkryt.

Dobrým opatrením je aj prevzdušniť trávnik. Týmto spôsobom odstránite vrstvu trávnika, kde sa larvy zvyčajne nachádzajú. Následne môžete aplikovať preventívne prostriedky.

Proti larvám sa ochrana robí buď na jeseň v mesiacoch september – október, alebo na jar v marci až apríli aplikáciou parazitických hlístic Steinernema carpocapsae. Hlístice parazitujú v larvách hostiteľských druhov, ako sú tipule a krtonôžky. Po aplikácii napadnuté larvy umierajú v priebehu niekoľkých dní.

O chemickej ochrane môžete uvažovať iba v prípade silného premnoženia lariev. Jediný povolený prípravok je známy granulát a môžete ho použiť na rovnakom pozemku alebo v substráte maximálne raz za tri roky.

Galéria k článku

Text: Andrea Párkányová
Foto: Andrea Párkányová, isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie