Toto je 6 najväčších chýb pri rýľovaní! Robíte ich aj vy?

Príprava pôdy na ďalšiu sezónu je jedným z faktorov, ktoré ovplyvnia našu úrodu. Počas zimy bude pôda oddychovať a vstrebávať živiny a vlhkosť, ktoré sme jej dopriali.

Nohy s rýľom

Nepodceňme jej prípravu, vytiahnime zo záhradného domčeka rýľ a rukavice a poďme rýľovať. Urobme to však bez týchto najväčších chýb, ktorých sa pri rýľovaní dopúšťame.

1. Plytké rýľovanie

Aby sa pôda poriadne prevzdušnila a vstrebala všetko čo potrebuje, nestačí jej plytké prerýľovanie. Ideálne je dopriať zemine približne 40 centimetrov hlboké rýľovanie, ktorý zvýši jej úrodnosť a kvalitu. Plytšie rýľovanie – približne 20 centimetrov hlboké je vhodné napríklad pri výsadbe nenáročných letničiek a skorých druhov zeleniny. Neskoré druhy, ktoré rastú dlhší čas potrebujú viac živín, preto aj rýľovanie musí byť hlbšie.

2. Rýľovanie mokrej alebo suchej pôdy

Mokrá pôda sa lepí na rýľ, vlhkosť spôsobuje, že sa z hliny vytvárajú ťažké a veľké hrudy, ktoré nie je možné poriadne oddeliť. Jednotlivé póry a dutiny zeminy sa tak zapĺňajú ílom. Naopak, príliš suchá pôda sa pri rýľovaní nedostatočne rozpadá na malé časti a rozbíjanie veľkých suchých hrúd hliny ničí pôdnu štruktúru. Ani rýľovanie zamrznutej zeminy neprospieva jej výžive. Ideálny čas na rýľovanie je vtedy, ak sa rýľom odobraná pôda po obrátení rozpadne na drobné hrudy. Pred rýľovaním môžeme urobiť malú skúšku – ak sa hruda hliny po udretí čepeľou rýľa rozpadne, je čas rýľovať.

Pooraná pôda

3. Zlá technika rýľovania

Nie je jedno, ako budeme rýľovať. Správne by sme mali rýľovať tak, že priložíme list rýľa mierne šikmo k povrchu pôdy, zaprieme na doň ľavou nohou a zatlačíme. Keď má pôda ideálnu vlhkosť, ide to ľahko. Potom rýľ aj s pôdou vytiahneme a pôdu prehodíme v smere zdola nahor pred seba. Pri rýľovaní musíme pozorne pozberať všetky väčšie kamienky a črepiny, korene trvácich burín a kukly pôdnych škodcov.

4. Nesprávny rýľ

Každý typ pôdy aj jednotlivé druhy rastlín a drevín potrebujúc odlišné podmienky pre rast. To úzko súvisí aj s obrábaním pôdy a rýľovaním. Na rýľovanie používame rýľovacie vidly, klasické a rigolačné rýle. Rýľovacími vidlami pôdu len prekypríme. Používame ich na piesočnatej alebo hlinitej pôde. Klasickým rýľom pôdu okrem prekyprenia aj premiešame a prevrstvíme. Na jednoduché rýľovanie používame v piesočnatých a hlinitých pôdach rýľ s rovným listom. V ílovitých pôdach zasa používame rýľ so zahroteným alebo zaobleným listom. Rigolačné rýľovanie do hĺbky 60 centimetrov si vyžaduje špeciálny rýľ s predĺženou čepeľou. Uplatňuje sa pri výsadbe viniča, ovocných stromov a okrasných kríkov.

Hračkársky rýľ v pôde

5. Nesprávny termín rýľovania

Keď zeminu porýľujeme priskoro, uľahne. Semená budú mať priveľa vody a zhnijú, prípadne ich zožerú škodce. V prípade, že porýľujeme neskoro, to znamená tesne pred výsadbou, pôda bude viac prevzdušnená a voda sa dostane k semenám ťažšie, takže môžu vyschnúť. Ak s rýľovaním meškáme, môžeme sa doň pustiť aj v novembri, ba dokonca aj v decembri.

6. Zabudneme na hnojenie

Jednou za najčastejších chýb je, že po rýľovaní pôdu nepohnojíme prírodným kompostom. Práve po rýľovaní dokáže pôda v čase odpočinku prijať čo najviac potrebných živín.  Používame najmä organické hnojivá, ako je maštaľný hnoj, kompost či listovka. Tieto organické látky by sme nemali zapracovať príliš hlboko do pôdy. Celkom postačí, ak ich zapracujeme len do najvrchnejšej vrstvy ornice. Na hnojenie je možné použiť aj niektoré druhy pomaly pôsobiacich priemyselných hnojív, ktoré sa zapracúvajú do pôdy.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku