Toto ovocie dopestujete aj bez chémie. Spoznajte ázijské hrušky

Stretli ste sa už s výrazom „hruškojablko“? Hovorí sa tak guľatým plodom, ktoré pripomínajú aj hrušku, aj jablko. V skutočnosti ide o ázijské hrušky, botanicky aj chuťovo sú príbuzné tým našim európskym.

Toto ovocie dopestujete aj bez chémie. Spoznajte ázijské hrušky

Ázijské hrušky

Tvarom ako jablko, chuťou ako hruška. Sú určené najmä na priamy konzum, neskoré odrody sa veľmi dobre skladujú. Využiť ich možno tiež do koláčov, kompótov, džemov, na výrobu muštov a destilátov. Po ošúpaní na vzduchu rýchlo hnednú, čomu zabráni opláchnutie vo vode s citrónom.

Výživová hodnota

Spravidla ide o sladké a šťavnaté plody, podľa odrody s rôznou arómou. Sú bohaté na pektíny, vitamíny a antioxidanty.

Ako pestovať ázijské hrušky

Na pestovanie majú prakticky rovnaké nároky ako európske odrody, takže kde sa dajú pestovať tie naše, tam uspejeme aj s ázijskými.

Botanicky patria k druhu Pyrus pyrifolia, čiže hruška piesočná. Ideálne sú pre ne južné a stredné polohy, dostatočne oslnené. Pôdy majú rady humózne s dostatkom vody a organickej hmoty. Vyhnúť sa treba polohám s vysokou hladinou podzemnej vody. Nemajú totiž afinitu (znášanlivosť) s dulou, preto sa štepia iba do hruškových podpníkov, ktoré sa vyznačujú hlbokým kolovitým koreňom.

Ázijské hrušky

Pestujeme ich v najrôznejších korunkových tvaroch, ale aj ako štíhle či superštíhle vreteno. Veľmi dobre reagujú na doplnkovú závlahu, najmä v čase intenzívneho rastu plodov. Z hľadiska výživy im postačí bežné prihnojenie, na aké sme zvyknutí pri klasických odrodách hrušiek. Na choroby ani škodce nie sú zvlášť náchylné, dajú sa pestovať aj bez chemickej ochrany. Prinášajú každoročnú a bohatú úrodu.

Zber a uskladnenie

Zbierame v auguste až septembri, keď na strome dostatočne vyzrejú. Podľa odrody od niekoľkých týždňov až mesiacov. Skladujeme najlepšie v chlade a tme, uložené iba v jednej vrstve.

Toto ovocie dopestujete aj bez chémie. Spoznajte ázijské hrušky

Naša voľba odrôd

  • Shinseiki – skorá, žltozelené, veľké plody
  • Tama – skorá, zlatožlté plody
  • Nijisseiki – skorá, žltozelená, vhodná na skladovanie
  • Niitaka – stredne skorá, svetlobronzová šupka
  • Kumoi – veľmi neskorá, tmavobronzová šupka

Viete, že…

… odrody ázijských hrušiek majú sklon k nadmernej tvorbe plodov, preto je potrebná každoročná radikálna prebierka? V prípade jej absencie síce nedôjde k striedavej plodnosti, plody sú však zbytočne malé.

3 spôsoby na ich spracovanie

Džem

Ošúpané hrušky zbavené jadrovníka rozpučíme rukami, pridáme šťavu z citróna, trochu postrúhaného čerstvého zázvoru a pokračujeme podľa návodu na želírovacom prípravku.

Džem z ázijských hrušiek

Pečená hruška k mäsu

Hrušku nakrájanú na kolieska široké cca 1 cm pokvapkáme citrónovou šťavou, olejom a posypeme čiernym korením. Grilujeme 1 – 2 min. z každej strany.

Zdravé raňajky

Ovsené vločky zalejeme riedkym jogurtom, hrušku ošúpeme a nakrájame, primiešame k vločkám, pridáme mandľové lupienky.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku