Toto sú 4 najčastejšie choroby viniča. Aké sú možnosti ochrany?

Pri základných chorobách viniča je cieľom zasiahnuť včas. Ak už choroba vinič napadne, existuje celé množstvo prípravkov, ktoré sa dajú na zastavenie choroby použiť.

Strapec bieleho a modrého hrozna na stole

Peronospóra

Hubová choroba peronospóra (Plasmopara viticola) patrí spolu s múčnatkou k najzávažnejším chorobám viniča. Šíri sa na jar za daždivého počasia, najmä v období pred kvitnutím viniča alebo počas neho. Optimálne podmienky na rozvoj choroby sú pri teplote 22 – 25 °C.

Ako škodí

Na listoch viniča z lícovej strany sa prejavuje typickými žltkastými olejovými škvrnami. Vlákna huby môžu pokryť celé súkvetia. Postihnuté časti zanedlho zhnednú a odumierajú.

Perenospóra viniča

Citlivé odrody

Väčšina okrem PIWI odrôd.

Možnosti ochrany

Odporúčajú sa preventívne postreky prípravkami Discus a Quadris v bloku trikrát za sebou: tesne pred kvitnutím, ihneď po odkvitnutí a 10 až 14 dní po odkvitnutí. Ďalšie ošetrenia sú potrebné v daždivom počasí. Ak je rastlina napadnutá, aplikujú sa prípravky napríklad Kuprikol, Vincare, Champion 50 WG, Polyram WG a iné. Z prípravkov šetrných k prírode je podľa odporúčaných schém možno aplikovať Folicit, Imunofol + CuproTonic a iné.

Prečítajte si tiež: Choroby skladovaného ovocia

Múčnatka

Múčnatka (Uncinula necator), hubové ochorenie, má optimálne podmienky na rozvoj v suchom počasí pri teplotách 20 – 27 °C a pri vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá sa týka mikroklímy samotného kra.

Ako škodí

Na plodoch a listoch sa vytvoria biele vlákna pripomínajúce rozsypanú múku. Napadnuté pletivá prestávajú rásť, sivejú a hnednú. Pri napadnutí dozrievajúcich bobúľ sa prejavuje lúčovite sa rozrastajúcou sieťou vláken, dochádza k praskaniu bobúľ.

Múčnatka viniča

Citlivé odrody

Väčšina okrem PIWI odrôd.

Možnosti ochrany

Aplikujeme preventívne postreky, rovnako ako pri peronospóre, číže prípravkami Discus a Quadris v bloku trikrát za sebou: tesne pred kvitnutím, ihneď po odkvitnutí a 10 až 14 dní po odkvitnutí. Po napadnutí použijeme Discus, Dynali, Kumulus WG, Cabrio top a iné. Z prípravkov šetrných k prírode možno podľa odporúčaných schém aplikovať Folicit, AQ10 (živý organizmus), Vital-K25 + BorOil, PowerOf-K + FerrumOil a iné.

Pleseň sivá

Pleseň sivá (Botrytis cinerea) sa vyskytuje v období dozrievania strapcov a za daždivého počasia priamo na bobuliach ako sivý povlak. Ideálna teplota na šírenie je medzi 18 až 21 °C.

Ako škodí

Bobule zahnívajú, zmenšuje sa úroda. Jej výskyt znižuje kvalitu muštu aj vína.

Pleseň sivá - botrytída na viniči

Možnosti ochrany

Pri aplikácii chemických postrekov priamo na bobule dáme pozor na ochrannú lehotu, čiže na čas udávaný v dňoch alebo týždňoch, za aký od aplikácie je možné hrozno zberať a konzumovať. Použiteľné chemické prípravky sú Cantus, Teldor 500 SC, Prolectus a iné. Z prípravkov šetrných k prírode možno podľa odporúčaných schém aplikovať Trichomil, HF – Mycol, Imunofol, Chitopron 5 %, PowerOf-K + FerrumOil a iné.

Červená spála viniča

Ide o zriedkavú hubovú chorobu spôsobenú hubou Pseudopezicula tracheiphila. Vyskytuje sa najmä na jar pri vysokej vzdušnej vlhkosti a iba lokálne. Optimálna teplota na šírenie je 15 – 20 °C.

Ako škodí

Napáda listy, výnimočne kvety. Na listoch bielych odrôd sa prejavuje žltozelenými až žltými škvrnami, na listoch modrých odrôd červenými škvrnami, ktoré môžu byť rôzne usporiadané. Listy zo stredu hnednú a zasychajú, čo môže viesť k ich opadaniu.

Červená spála viniča

Možnosti ochrany

Postreky sa aplikujú iba pri silnom výskyte. Keďže huba prezimuje na opadaných listoch, odporúča sa ich pohrabať a spáliť. Kde sa vyskytuje opakovane, používa sa aj preventívny postrek, prvýkrát pri dĺžke letorastov 15 – 20 cm (4. – 5. list), druhýkrát o dva týždne. Vhodné prípravky sú Dynali, Kuprikol 50, Cabrio Top a iné.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku