Toto sú najdôležitejšie novembrové práce v okrasnej záhrade. Viete, na čo nezabudnúť?

Aj tento mesiac vám prinášame praktického sprievodcu aktuálnymi prácami v okrasnej záhrade. Napriek tomu, že sezóna pomaly končí, v záhrade je stále práce viac než dosť.

Jeseň v záhrade, fúrik
Foto: Shutterstock

Neskorá výsadba

Začiatkom mesiaca, kým nie je zamrznutá pôda, ešte môžeme vysadiť na záhony alebo do kvetináčov cibule tulipánov, hyacintov, modríc a ostatných drobných cibuľovín. Do trávnika pod mačinu uložíme krókusy, najlepšie do skupiniek, aby vynikli.

Vyberáme kany

Hneď po prvých mrazoch musíme vykopať hľuzy kán. Najskôr ich dookola obkopeme pomocou rýľovacích vidiel a následne opatrne podoberieme. Po vybratí z pôdy odrežeme nadzemnú časť, ponecháme len asi 10 cm dlhé časti stoniek. Hľuzy necháme obschnúť, neskôr ich očistíme od pôdy a vložíme do prepravky. Osvedčilo sa zasypať ich suchou rašelinou alebo pilinami. Prezimujú v tmavej pivnici pri teplote do 10 °C. Ak pestujeme viac odrôd, jednotlivé hľuzy si riadne označíme.

Kana na jeseň
Kany sú teplomilné rastliny, celoročne vonku ich pestovať nemôžeme. Foto: Shutterstock

Množíme skimiu

Skimia japonská (Skimmia japonica) má viacero pekných odrôd a patrí k najmenej náročným vždyzeleným drevinám. Získať nové rastliny môžeme aj z odrezkov, ktoré si odoberieme z rozrastených jedincov. Zakoreňovanie v prázdnom parenisku alebo studenom skleníku potrvá asi dva mesiace.

Ako na to?

  1. Odrezky s dĺžkou asi 10 cm, najlepšie polovyzreté, odoberáme koncom leta alebo počas jesene z najviac osvetlenej časti kra.
  2. Listy na odrezku skrátime o polovicu, ponecháme len dva – tri. Koniec odrezka ponoríme do koreňového stimulátora.
  3. Substrát určený na rozmnožovanie rastlín nasypeme do zakoreňovačov a pozapichujeme pripravené odrezky. Udržiavame ho mierne vlhký.
Množenie skimie
Foto: Miro Pochyba

Starostlivosť o ruže pred zimou

Ruže sa za dobrú starostlivosť odmenia dlhovekosťou a bohatým kvitnutím. Jedným z najdôležitejších úkonov je správne zazimovanie. Celkom dobre síce odolávajú zime a mrazom, no aj tak je lepšie zabezpečiť im na mrazivé zimné dni kvalitnú ochranu.

So zazimovaním začneme hneď po opadaní listov, ktoré čo najskôr odstránime z povrchu pôdy. Následne opatrne skypríme pôdu a nakopcujeme ňou alebo preosiatym kompostom bázu kríkov. Zeminou by malo byť zakryté hlavne miesto očkovania. V chladnejších lokalitách môžeme ešte celý porast zakryť ihličnatými chvojkami.

Korunky stromčekových ruží obalíme jutovými vrecami, ktoré naplníme suchou slamou. Ochránené musí byť predovšetkým zhrubnuté miesto očkovania. Popínavé ruže stačí priviazať k opore a zakryť chvojkami. Nezabudnime, že ruže pred zimou nerežeme hlboko, stačí odstrániť zvyšky kvetov, prípadne plody, a kríky len mierne skráť.

Prikrývanie ruže netkanou textíliou
Ruže ochráni počas zimy aj netkaná textília. Foto: Shutterstock

Zazimovanie „pomocníkov“

Pred príchodom zimy sa postaráme aj o náradie a elektrické zariadenia, ktoré využívame pri práci v záhrade. Vyčistíme ich, prípadne ešte ošetríme konzervačnými prípravkami. Následne ich umiestnime do suchej a chladnej miestnosti.

Pestujeme farebné iskerníky

Pôvabné plné kvety iskerníka ázijského (Ranunculus asiaticus) nadchnú najmä romantikov. Túto 40 – 50 cm vysokú rastlinu si vypestujeme z hľúz, ktoré tvarom pripomínajú malé hviezdy. Dostaneme ich kúpiť aj na jeseň. Iskerník rastie vo voľnej pôde, no darí sa mu aj v kvetináčoch s priepustným substrátom. Rozkvitá neskôr na jar, jeho kvety sú trváce a dajú sa rezať aj do váz.

Iskerník môžeme vysádzať do kvetináča až do konca novembra. Hľuzy sú malé a krehké, preto s nimi manipulujeme opatrne. Hľuzy nesadíme priamo z vrecúška. Na výsadbu ich pripravíme tak, že ich namočíme na pár hodín do vlažnej vody. Kvetináč naplníme do dvoch tretín záhradníckym substrátom. Do väčších nádob dáme na dno aj trochu keramzitu. Povrch substrátu urovnáme a rozmiestnime naň hľuzy tak, aby rastový vrchol smeroval nahor.

Iskerník
Foto: Miro Pochyba

Na čo ešte počas novembra v okrasnej záhrade nezabudnúť?

  • Z pôdy, najlepšie hneď po prvých mrazoch, vyberáme hľuzy georgín, montbrécií, mečíkov a ďalších teplomilných hľuznatých rastlín.
  • Počas suchších dní doprajeme zálievku novovysadeným ihličnanom, vždyzeleným listnáčom a vresom.
  • Dôkladne čistíme trávnik od napadaného lístia, kúskov kôry a semien. V prípade potreby ho môžeme pokosiť. Na zimu by mali trávne steblá zostať kratšie.
  • Vysádzame okrasné stromy a opadavé dreviny s koreňovým balom alebo aj bez neho. Vysadeným stromom inštalujeme pevné opory.
  • Odstránime z kvetinových záhonov trvácu burinu aj s koreňmi.
  • Novovysadené trvalky zakryjeme ihličnatými chvojkami.
  • Odstránime posledné letničky a ostriháme suché nadzemné časti trvaliek. Niektoré však ponecháme, stanú sa zimným útočiskom pre menšie užitočné živočíchy.
  • Vysádzame živé ploty z opadavých listnáčov. K tým starším treba koncom mesiaca prihrnúť suché lístie.
  • Zviažeme pevným špagátom stĺpovité ihličnany, dreviny a vyššie okrasné trávy.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku