Hrušky sú sladkou letnou pochúťkou, ktorá spestrí sortiment ovocia z vlastnej záhrady. Okrem jedenia za surova, vyrábania džemov, detských pochúťok a pridávania do koláčov, sú letné hrušky veľmi vhodné aj na tvorbu destilátu.
Pestovanie hrušiek prešlo postupom času svojím vývojom. Kedysi sa pestovali vo vysokých pestovateľských tvaroch na semenných podpníkoch, boli skutočne pozoruhodnej veľkosti a prinášali vysokú úrodu. Tieto stromy sa dožívali vysokého veku. Ich nevýhodou bol neskorší nástup do rodivosti, striedavá rodivosť a nižšia kvalita plodov. Dnes sa pestujú, podobne ako iné ovocné druhy, v intenzívnych pestovateľských tvaroch. Základným podpníkom je dula, okrajovo ju stále dopĺňa hruškový semenáč. I keď základným tvarom je štíhle vreteno, v záhradách sú ešte stále bežné aj klasické korunové tvary alebo, naopak, moderné intenzívne tvary ako je super štíhle vreteno či V-tvar.
Letné, zimné alebo jesenné?
Sortiment hrušiek rozdeľujeme na odrody letné, zimné a jesenné. Zimné sú určené na skladovanie a mali by byť základom výsadby. Jesenné odrody sa dajú krátkodobo skladovať, ich konzumná zrelosť je v porovnaní so zimnými odrodami skoršia. Letné odrody sú určené na priamy konzum a nie sú skladovateľné. Vysokú nadúrodu treba okamžite spracovať. Aj preto sú letné odrody najčastejšie spracovávanými hruškami. Našťastie, vo väčšine prípadov ide o aromatické odrody s univerzálnym využitím. Samostatnou kategóriou sú ázijské hrušky, ktorým sa venovali v článku Vyskúšajte osvedčenú exotiku – ázijské hrušky.
Pestovanie je nenáročné
Výsadba hrušiek je nenáročná a ich pestovanie pomerne bezproblémové. Pozor si treba dať rozhodne na povýsadbový rez, ktorý ovplyvní následné tvarovanie vysadeného stromčeka. Pri ďalšom tvarovaní treba myslieť na prirodzenú vlastnosť hrušiek vytvárať vertikálne koruny. Na otváranie koruny preto využívame vyväzovanie výhonov či dvojstupňový sektorový rez.
1. Mimoriadne šťavnatá Carola
Menej známa švédska neskorá letná odroda Carola je odolná proti chladu. Obľúbená je najmä pre svoje mimoriadne šťavnaté a aromatické plody. Sú určené prevažne na priamy konzum alebo čo najskoršie spracovanie. Zberáme ich začiatkom septembra. Odroda je nepravidelne dostupná aj v slovenských záhradných centrách.
2. Clappova, jedna z najkvalitnejších
Odroda Clappova sa už dlhé desaťročia pestuje v celom svete a stále patrí medzi najkvalitnejšie maslovky. Je veľmi úrodná. Šťavnaté, mimoriadne chutné a aromatické plody sa zberajú už v strede augusta. Odroda je vhodná na priamy konzum, ako aj na výrobu destilátov. Známy je tiež jej variant s celočerveným plodom, ktorý nesie názov Clappova červená.
3. Júnová do teplejších polôh
Veľmi skorá letná odroda Júnová rastie zo začiatku stredne silno, neskôr slabo. Koruny sú pyramidálne, riedke, bočné konáre prevísajú. Rodivý obrast je krátky a bohatý. Do rodivosti vstupuje skoro, plodí bohato a takmer pravidelne. Plody sú malé až stredne veľké. Je pre ne charakteristická šťavnatá a jemne zrnitá dužina so sklonom k hniličkovaniu. Vhodná je najmä do teplejších polôh a kvalitnejších pôd. Nie je citlivá na choroby.
4. Spoľahlivo mrazuvzdorná Vasarine Sviestine
Názov litovskej odrody hrušky Vasarine Sviestine by sme mohli voľne preložiť ako „letná maslová“. Stromy sú silno rastúce a do rodivosti vstupujú najneskôr päť rokov po výsadbe. Úrodnosť je každoročne veľmi dobrá. Odroda je cudzoopelivá, opelenie zabezpečia napríklad odrody Beloruskaja pozniaja, Mramornaja či Suvenirs. Plody so šťavnatou dužinou sa zberajú koncom augusta a môžu sa konzumovať 15 až 20 dní po zbere. Sú veľké až veľmi veľké, dosahujú hmotnosť 150 až 230 g. Chuť je veľmi dobrá, sladká, jemne aromatická. Dajú sa dobre prepravovať, pevná šupka ich chráni pred povrchovými poškodeniami. Farba šupky je žltá s jasným červeným líčkom. Odroda je spoľahlivo mrazuvzdorná. Odolnosti proti neskorým jarným mrazom pomáha tiež neskorý čas kvitnutia.
5. Williamsova pre chuť aj na pálenku
Neskorá letná odroda Williamsova patrí medzi najkvalitnejšie. Charakteristická je veľkými až veľmi veľkými plodmi, ktoré sú v plnej zrelosti žltej farby, majú vynikajúcu maslovú chuť a sú silno aromatické. Odroda je ideálna na pálenie. Vyrába sa z nej typická „Vilmoš“ pálenka, ale i rôzne podoby „Williams snaps“. Dozrieva koncom augusta. Ak plody pri zbere podtrhneme, čiže zberáme ich tesne pred dozretím, vydržia asi mesačné skladovanie. V ponuke sa niekedy nájde aj jej červenoplodý klon, ktorý sa predáva pod názvom Williamsova červená.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r. o., Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, poprosim o radu. Mam vysadenu hrusku letnu zelenu Williams. K nej som vc…