Aj vy obľubujete terakotové črepníky? Tieto druhy nádob tu boli už oddávna, svoju tradíciu majú naozaj dlhú.
Naši predkovia si nádoby vyrábali predovšetkým z hliny. Vypálením na slnku a neskôr v peciach získala hlina odolnejšiu štruktúru a tak sa stala výroba hlinených nádob čoraz viac populárnejšia.
Čo je to terakota
Medzi najznámejší druh keramiky patrí neodmysliteľne terakota. Ide o pálenú hlinu, z talianskeho prekladu od slova terra cotta – pečená zem, ktorá sa používa na výrobu črepníkov, obkladov, tehál, strešných krytín, sôch a rôznych nádob či dekoratívnych predmetov.
Zaujímavé je, že práve figúrky z terakoty vznikali skôr než samotné nádoby na varenie. To je hlavným dôkazom, že sa terakota používala prednostne najmä v oblasti umenia a stala sa najviac preferovanou vďaka jej hustej štruktúre a jednoduchej tvárnosti oproti mramoru alebo bronzu.
Terakotové črepníky sú zvyčajne neglazované s typicky hnedo-červenou farbou. Táto červenkastá až oranžová farba je spôsobená vysokým obsahom železa v hline, ktorý oxiduje. Na dotyk príjemný povrch môže obsahovať jemné nerovnosti v podobe drobných pórovitých bubliniek či zrniek piesku. Je možné stretnúť sa aj s terakotou glazúrovanou, ktorá zabezpečí, že sú nádoby vodotesné.
Jedným z najväčších dôvodov, prečo je terakota tak veľmi známa a používaná je fakt, že sa nachádza takmer na každom kontinente sveta. Ide o najbežnejší typ hliny, ktorá sa však vždy nachádza spolu s inými minerálmi a množstvom oxidu železa, to znamená, že nikdy nie čistá.
Terakota sa používala dlhé roky predovšetkým ako hmota na modelovanie sôch. V budhistických oblastiach boli tieto sochy veľmi rozšírené nielen v kláštoroch, ale tvorili akýsi kompaktný celok postupne aj v okrasných záhradách. Medzi najznámejšie takéto záhrady patrí aj záhrada v Thajskom Chiang Mai. Je plná nádherných hlinených sôch najrôznejších štýlov a veľkostí.
Nemenej známa je aj tzv. terakotová armáda, ktorá sa nachádza v Číne. Obrovskú zbierku terakotových sôch tvorí až 8000 vojakov, 130 vozov, 520 koní a ďalšie iné predmety z armády Qin Shi Huang, prvého čínskeho cisára. Celá táto zbierka mala chrániť cisára v jeho posmrtnom živote.
Praktická aj dekoratívna funkcia terakoty
Terakotové črepníky sa najčastejšie používajú na klasické sadenie alebo na výrobu rôznych dekorácií v záhrade. V kombinácii s farebnými kvetmi vedia vytvoriť nádherný celok. Stačí sa s nimi pohrať, použiť pár väčších a menších kúskov, do ktorých nasadíte obľúbené kvety a dekorácia do záhrady či na balkón je hotová.
Ak v sebe máte skrytý maliarsky talent, určite sa odhodlajte na výrobu pestrofarebných črepníkov, ktoré budú jedinečné a hravé. Použite fantáziu a vyčarujte vzory, ktoré oživia každý kút doma i v záhrade. Na maľovanie sú vhodné aj obyčajné akrylové farby. Dôležité je celý črepník na konci ešte poriadne prelakovať lakom, ktorý vydrží aj vonkajšie premenlivé počasie.
Majáky sú častým dekoratívnym motívom nielen v záhradách a znázorňujú akýsi bezpečný prístav a ochranu. Takýto maják postavený z terakotových črepníkov sa dá vyrobiť prekvapivo ľahko. Postačí na seba naskladať pár črepníkov od najväčšej veľkosti až po najmenšiu a farebne ich doladiť. Na zvýraznenie efektu je tento dokonca vybavený svetielkom v podobe malého lampášika. Záhradkári sú naozaj šikovní.
Ak si trúfate na niečo zložitejšie, vyskúšajte si vyrobiť originálne záhradné postavičky. Podľa veľkosti a počtu kvetináčov vám môžu vzniknúť naozaj zábavné kúsky. Začať môžete s malými postavičkami, ktoré budú zložené s malého počtu črepníkov, tie si pred samotným spájaním šnúrkou a lepidlom dôkladne navrhnite, a skončiť môžete napríklad aj takýmito výtvormi. Zaujímavé, čo poviete?
Niekoľko rád na záver
Črepníky pred použitím pretrite vlhkou handričkou, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt a aby vám nanášanie farby nerobilo žiaden problém.
Najvhodnejšie je používať akrylové farby na vonkajšie použitie, ktoré sú odolné proti akýmkoľvek poveternostným vplyvom. Na črepníky aplikujte vždy viac vrstiev farby. Hotové výrobky ešte dôkladne nalakujte, aby sa farba na črepníku zafixovala.
Na črepníky, ktoré budú umiestnené v interiérovom prostredí, môžete použiť aj techniku decoupage, lepenie črepníka s rôznymi materiálmi ako napríklad vlnka, lano, prírodné materiály, noviny, stužky, kamienky, koráliky, mušle, čipky, konáriky, kôru a mnoho iného.
Využiť sa dajú aj na prvý pohľad zastaralé črepníky. Ich patina vynikne napríklad v štýle vintage a črepiny z terakotového kvetináča zasa poslúžia ako označovač v záhrade.
V našich oblastiach sa hlinené črepníky nedajú používať celoročne. Preto sa výrobcovia rozhodli vyrábať črepníky podobné terakotovým, no na ich výrobu použili kameninu. Takéto črepníky sú potom nielen podobné tým terakotovým, ale sú aj dizajnové a veľmi praktické v každom ročnom období.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay.com
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…