Tradičné stálice sú základom bylinkovej hriadky

V kuchyni sú nenahraditeľné, liečia, skrášľujú záhony a dráždia naše zmysly. Spoznajte ich od koreňa až po kvet a vytvorte si štýlovú záhradu z byliniek. Tieto by v tej vašej určite nemali chýbať.

EURÓPSKA DÚŠKA

Európska dúška

Existuje asi 350 druhov dúšky. Majú veľa spoločných znakov. Väčšina z nich miluje slnko. Dúšky patria medzi polokry alebo plazivé rastliny úhľadného vzhľadu s vysokým obsahom éterických olejov. Materinu dúšku môžeme vysádzať do nádob na balkón, do záhrady či skalky, kde vydrží rásť aj päť rokov. V byte ju pestujeme bez zvláštnej starostlivosti po celý rok. Znáša ľahkú, vápenitú, suchú a alkalickú pôdu. V lete, na jar a aj na jeseň ju pravidelne zrezávame, čím podporíme jej zahustenie a zdravý rast.

Vedeli ste, že…
… látky, ktoré sa filtrujú z listov dúšky, brzdia rast okolitých rastlín a redukujú množstvo rastúcej buriny a tráv? Okrem toho sa dúška považuje za európsku bylinku, ktorá sa využíva na prípravu dusených mäsovo-zeleninových zmesí, k hydine i divine.

OBĽÚBENÝ ROZMARÍN

Rozmarín

Len máloktorá bylinka je taká univerzálna. Jej využitie v záhrade závisí od odrody, ktorú chceme pestovať. Od výsadby nízkych živých plotov, na ktoré volíme vysoké odrody ako ‚Tuscan Blue‘ či ‚Gorizia‘ s mohutným rastom. Polopoliehavé odrody sú ideálne na drevené mriežky na múroch a patria medzi ne ‚Lockwood de Forest‘ s lesklými listami a kvetmi svetlomodrej farby. Na skrášlenie záhonu sú dostupné odrody s panašovaným listami ‚Aureus‘ a ‚Silver Spires‘.

Vedeli ste, že…
… rozmarín má výrazné antiseptické účinky? A to až natoľko, že počas druhej svetovej vojny pálili vo francúzskych nemocniciach rozmarínové listy, aby tak zničili baktérie v ovzduší nemocnice.

VOŇAVÝ KÔPOR

Kôpor

Pestuje sa ako letnička s aromatickými, perovito rozloženými listami modrozelenej farby a príťažlivými plochými okolíkmi žltých kvetov. Vysievame ho skoro na jar do záhonu. Vyžaduje priame slnko a dobre priepustnú vlhkú pôdu. Ak pestujeme kôpor na semeno, ale i na iné účely, volíme všestrannú odrodu ‚Long Island Mammoth‘. Niektoré vysoké odrody kôpru potrebujú oporu, nízke sú vhodné na pestovanie v črepníkoch na okennom parapete.

Vedeli ste, že…
… kôprové semienka sú účinné pri ťažkostiach spojených s vetrami, nadúvaním a kŕčmi?

VÝRAZNÝ LIGURČEK

Ligurček

Pochádza z východného Stredomoria a rod má iba jeden druh. Ako odolná trvalka dorastá do výšky 1,8 m. Rastlina počas zimy stráca listy, ale netreba sa báť, že by zahynula. Nové výhonky sa objavia s príchodom jari. Ligurček potrebuje úrodnú vlhkú, ale aj dobre priepustnú pôdu a počas horúceho leta polotieň. Rozmnožíme ho delením trsov alebo vysievaním semien. Listy zberáme čerstvé, tesne pred použitím, ako dochucovadlo do polievok alebo šalátov.

Vedeli ste, že…
… stredovekí cestovatelia využívali ligurček tak, že si vňať vkladali do topánok, aby potlačili nepríjemný pach?

VŠESTRANNÁ MÄTA

Mäta

Pravá mäta sa vyskytuje v neuveriteľnom množstve chutí a vôní. Každý z nás pozná najčastejšie vysádzanú mätu piepornú a mätu klasnatú. Rastlina sa rýchlo rozrastá a vytláča zo záhonu menej odolné druhy. Preto je ideálne ju sadiť do nádob, ktoré spolu z rastlinou zakopeme do pôdy. Taktiež sa jej darí v črepníku. Takto pestovaná mäta si nájde svoje miesto i na malom balkóne.

Vedeli ste, že…
… existuje oveľa viac lahodných odrôd mäty, napríklad s jablkovou, čokoládovou, limetkovou, grapefruitovou, citrónovou či ďumbierovou príchuťou?

ODOLNÁ MEDOVKA

Medovka

Menej znalí si ju často zamieňajú s jej príbuznou mätou. Rozdiel je v tvare listov, v chuti či využití. Medovka má vajcovité listy so zúbkatými okrajmi a nenápadné žlté pyskovité kvety. Taktiež sa rastlina rýchlo rozrastá. Bežné druhy majú sviežu citrónovú vôňu. Na trhu sú dve príťažlivé odrody: ‚Variegata‘, ktorá má na listoch zlatisté fliačiky, a odroda ‚All Gold‘, ktorej listy sa na jar sfarbia do zlatista. Ako nenáročná rastlina znesie priame slnko i polotieň, vlhkú, no dobre priepustnú pôdu.

Vedeli ste, že…
… medovka pozitívne pôsobí na náladu a bežne sa používa pri liečení ťažkostí so spánkom, pri nervozite, úzkosti a depresii?

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku