Sami sme si postavili dom, sami spravili záhradu a všade vysiali trávu. Darí sa jej výborne a je to praktické, deti sa majú kde hrať. No už je toho na nás veľa a nejako nás to prerástlo. Už sa v záhrade necítime celkom komfortne. Viete nám poradiť, ako ďalej?
Toto je veľmi častý scenár. Sme síce malý, ale veľmi šikovný a húževnatý národ. Dokážeme zvládnuť stavbu, technické prvky aj úpravu priestoru za domom. No v istom momente dôjdu sily, nápady, inšpirácie, energia…
Prečítajte si tiež: Tipy od záhradného architekta na výsadbu vidieckej záhrady
V prvom rade je to o dôležitosti, akú dávate trávnemu porastu vo svojej záhrade. Je dobré, keď majú deti kde šantiť, no aj my si často kladieme otázku, či je skutočne trávnik jediná možnosť univerzálnej zelenej plochy. Často totiž opakujeme, že je to tá najsmädnejšia a najhladnejšia plocha v záhrade. Treba sa o ňu intenzívne a pravidelne starať: kosiť, zalievať, prerezávať, hnojiť, prevzdušňovať, vyhrabávať. Jednoducho, neustále do nej treba investovať svoj čas, energiu, vodu aj peniaze a výsledok niekedy ani za tú námahu nestojí.
Pozrite sa na to z tohto uhla pohľadu. Vezmite do úvahy, že aj tu treba počítať s pravidelnými termínmi starostlivosti a otázkou je, či nakoniec (v konečnom súčte) nestrávite viac času starostlivosťou o trávnik samotný ako hrou na trávniku. Svoje čaro a opodstatnenie majú aj trvalkové záhony a výsadba drevín. Funkčné sú aj iné pochôdzne plochy okrem trávnika – palubovka, záhradné chodníčky, pieskovisko, plocha na šport z jemnej drviny. Ideálne by bolo dať si vypracovať návrh záhrady záhradnému architektovi. V inom prípade sa pokúste aspoň na exponovaných miestach (predzáhradka, pri terase, pred oknom z kuchyne) vytvoriť okrasný alebo okrasno-produkčný záhon, prípadne iné funkčné plochy (komunikačná cestička, koridor na kosačku, údržbu, skalku, bylinky alebo aj vyvýšený záhon).
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
V apríli sme vysiali trávnik, krásne vzišiel, všetko bolo ok. V priebehu troch d…