Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu radí, ako udržiavať zdravú pôdu.
Pôda je veľmi komplikovaný systém. Množstvo anorganických čiastočiek (íl, drobný piesok, štrk) ale aj organických (zvyšky odumretých rastlín a živočíchov) sa pôsobením poveternostných vplyvov, húb a iných organizmov premieňajú na úrodnú pôdu. Zdravá pôda podporuje život rastlín a opätovne zužitkováva odumreté časti. Takzvané moderné poľnohospodárstvo s používaním umelých hnojív a pesticídov do týchto prirodzených procesov nepriaznivo a zásadne zasahuje.
Bežnou praxou pri pestovaní rastlín sú monokultúry, čiže každý rok sa na veľkých plochách objavujú rovnaké rastliny. Týmto sa v krajine dramaticky znižuje genetická rozmanitosť a výrazne sa zvyšujú šance škodlivých patogénov. I v malých záhradách nedodržiavame správne osevné postupy a na rovnaké miesto vysádzame to isté. Aby napadnuté rastliny prežili a priniesli úrodu, musíme používať chemické ochranné prostriedky. Ak aj obmieňame rastliny na danej ploche, cca po 4 – 5 rokoch, vôbec si nevšímame patogény, ktoré sú spoločné pre niektoré druhy. Napríklad na ploche, kde sme mali uhorky napadnuté plesňou, ďalšie roky nevysádzame nielen uhorky, ale ani iné tekvicovité rastliny.
Niečo z teórie
Čo sa deje po zbere úrody, keď na pôde ostávajú ležať zvyšky rastlín? Žijú na nich rôzne huby, ktorých úlohou je tieto zvyšky rozložiť. Mnohé z nich sú, bohužiaľ, nežiaduce patogény, ktoré sa vplyvom vyššej jesennej vlhkosti rýchlo šíria. Na rozklade organických zvyškov sa bežne podieľajú štyri rody húb, a to buď samostatne, alebo spoločne. Ide o Aspergillus, ktorý patrí napr. v obilninách medzi najnebezpečnejšie patogény, navyše produkuje jedovatú látku ochratoxín. Ďalej ide o rod Penicillium, ktorý zahŕňa neškodné plesne aj druhy produkujúce toxíny. Tretím je rod Fusarium produkujúci nebezpečné jedy. Je častý na obilninách i na iných druhoch rastlín. Štvrtým v rade je rod Trichoderma. Je to užitočná huba, takpovediac pôdny kondicionér, ktorý nielenže neškodí, ale aj zvyšuje úrodu a naštartuje ochranu proti patogénom.
Zvýšenie úrody až o 10 %
Ako zabezpečiť, aby v pôde prevládala užitočná Trichoderma? Riešenie prichádza v prípravku Trifender. Je registrovaný ako pôdna pomocná látka s účinnou látkou Trichoderma. Súčasné poznatky potvrdzujú, že normalizuje rast rastlín. Ide o prášok, ktorý je možné miešať v kanvici s vodou s umelými i organickými hnojivami a zalievať ním pôdu. Tým sa usmerní výskyt húb, pričom sa predovšetkým zvýši množstvo užitočnej huby. Dokonca pri jesennej aplikácii priamo na rastlinné zvyšky sa naštartuje ich rozklad tým správnym smerom a potlačí sa vývoj škodlivých húb. Ukazuje sa tiež, že používanie užitočnej huby môže zvýšiť úrodu až o 10 %. Huba v pôde totiž obklopí korene rastliny, chráni ich a pomáha pre ne sprístupňovať vodu a živiny.
Kedy a ako používať Trifender?
- Každoročne sa v našich záhradách vyskytujú dve základné hubové choroby spôsobené rodmi Fusarium a Sclerotinia. Potlačiť ich výskyt dokáže huba Trichoderma asperellum, ktorá sa dá u nás zakúpiť v prípravku Trifender.
- Prípravok sa dá použiť aj na morenie semien pred ich výsevom. Buď ich „obalíme“ práškom, alebo namočíme do vody, v ktorej je rozmiešaný prípravok. Trichoderma sa ďalej vyvíja ako symbiotický organizmus.
- Trifender sa oplatí používať už pred výsevmi alebo ho miešať do zálievky raz za mesiac. Opakovaná aplikácia posilní výskyt užitočnej Trichodermy v pôde.
- Pri pestovaní priesad pomáha zálievka obohatená Trichodermou potláčať padanie rastlín, pretože obmedzuje výskyt rodu Fusarium.
- Počas daždivej jari zvyčajne poškodzuje výsevy uhoriek huba rodu Sclerotinia. Preto už preventívne aplikujeme prípravok Trifender vo forme zálievky, aby sa spóry užitočnej huby dostali do pôdy cca 4 – 6 cm hlboko.
- Pri skleníkovom pestovaní papriky často používame kompost a s ním si do pôdy zanesieme Fusarium. Užitočná Trichoderma ho priamo napáda. Zároveň posilňuje imunitný systém rastlín.
- Pri jesennej výsadbe je užitočná huba ochranou proti výskytu patogénnych húb, ktoré sa počas vlhka rýchlo šíria.
Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada , Biotomal
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…