Bromélie si zamilujete najmä vďaka netradičným tvarom a pestrým farbám kvetov. Ich pestovanie má niekoľko špecifík, ktorých dodržanie je základom úspechu.
Pre úspešné pestovanie všetkých druhov bromélií je kľúčové pochopiť podmienky stanovišťa v ich domovine. Tieto atraktívne rastliny pochádzajú z lesov Ameriky, kde panujú celoročne pomerne vysoké teploty a predovšetkým vysoká vzdušná vlhkosť. Koruny mohutných stromov ich navyše chránia aj pred priamym slnečným žiarením.
Rastú na úplne netradičnom stanovišti, väčšinou na kmeňoch stromov alebo vo vrstve z rozkladajúceho sa popadaného lístia. Ide o takzvané epifyty – rastliny rastúce prichytené na inej rastline, ktorú využívajú iba ako oporu, pričom z nej nečerpajú žiadne živiny ani vodu.
Krásne kvety i listy
Relatívne vyššia obstarávacia cena je daná predovšetkým zložitejším pestovaním a dlhým časom, ktorý musí uplynúť, kým rastliny rozkvitnú. Kvitnutie však trvá týždne až mesiace.
Hoci je pre každého pestovateľa najväčšou odmenou rozvinutie farebných kvetov, sú to práve ony, ktoré ukončia životný cyklus rastliny. Tá totiž po niekoľkotýždňovom kvitnutí postupne odumiera. Našťastie to neznamená definitívny koniec. Z materskej rastliny totiž vyrastajú dcérske odnože, ktoré je možné po dosiahnutí približne polovičnej veľkosti pôvodnej rastliny oddeliť a pestovať samostatne. Na kvitnutie si ale počkáme niekoľko rokov.
Hoci je väčšina druhov atraktívna práve vďaka zvláštnym a pestrým kvetom, pri niektorých si na prvý pohľad všimneme skôr pestrofarebné listene alebo dokonca samotné listy.
Ako pestovať bromélie
Bromélie sú u nás ako izbovky považované často za krátkodobú záležitosť. Dôvodom je o niečo zložitejšie zabezpečenie stabilných podmienok. Hoci sa požiadavky tejto druhovo bohatej skupiny rastlín môžu v rôznych detailoch líšiť, všeobecne platí, že pri pestovaní nesmie teplota nikdy klesnúť pod 18 °C. Vyžadujú rozptýlené svetlo a vysokú vzdušnú vlhkosť, a to okolo 80 %, čo býva často problém hlavne v mestských bytoch s ústredným kúrením. Aj tak si ale môžeme pomôcť každodenným rosením.
Do blízkosti rastliny uložíme rozprašovač s odvápnenou alebo dažďovou vodou a pokojne ich aj viackrát za deň rosíme. V byte so suchým vzduchom sa tieto rastliny dajú tiež pestovať v bytových miniskleníčkoch, v ktorých sa ľahšie udržia stabilné podmienky.
V prípade druhov pestovaných v substráte prebieha zálievka väčšinou tak, že sa voda naleje priamo dovnútra listovej ružice, približne do dvoch tretín jej výšky. Zalievať sa dá i krátkodobým namočením kvetináča do odstátej vody, pričom sa prebytočná voda nechá odtiecť. Premokrenie substrátu býva častým dôvodom úhynu rastliny.
Niektoré druhy rodu Tillandsia sa pestujú dokonca úplne bez substrátu, preto je ich rosenie každý deň jediným možným spôsobom zalievania. Stačí ich len zavesiť na kus dreva alebo ich položiť do aerária.
Vhodná nádoba a substrát
Pre bežne pestované druhy bromélií je vhodný kyslý hrubozrnný substrát, ktorý je vzdušný a hlavne dobre priepustný pre vodu. V kvetináči ani v miske nesmie nikdy, ani krátkodobo, stáť voda.
Ak chceme rastlinu presadiť alebo chceme zasadiť dcérske odnože, použijeme kombináciu rašeliny (1 diel), kôrového substrátu pre orchidey (2 diely), perlitu (0,5 dielu) a hrubozrnného piesku (0,5 dielu). Na dno kvetináča nasypeme dostatočne hrubú vrstvu keramzitu alebo použijeme črepy z hlineného črepníka.
V čase kvitnutia rastliny prihnojujeme dvakrát mesačne hnojivom na orchidey a bromélie, mimo obdobia kvitnutia postačí hnojivá zálievka raz mesačne a počas zimy raz za dva mesiace. Rastliny sa celoročne pestujú v interiéri alebo v skleníku, do úvahy ale pripadá aj letnenie vo vlhšom polotieni v záhrade. Na pestovanie je možné zvoliť plastový alebo keramický či kameninový kvetináč, jeho veľkosť by mala byť úmerná veľkosti rastliny.
Škodce a choroby, s ktorými sa môžeme pri pestovaní stretnúť
Na broméliách sa škodce vyskytujú zriedka, čo je možno dané aj tým, že ich v byte pestujeme často skôr ako krátkodobú dekoráciu.
Voškám sa môže dariť najmä na spodných listoch bromélií. Sú však ľahko rozpoznateľné. Dajú sa jednoducho odstrániť vlhkou mäkkou handričkou (opakovane) alebo postrekom prípravkami na likvidáciu cicavého hmyzu, vhodný je napríklad Mospilan.
Puklice patria rovnako ako vošky k cicavému hmyzu, vďaka pevnému štítu sa však často ťažko hubia. Ak sa vyskytujú len v malom množstve, dajú sa likvidovať aj manuálne odstránením, napríklad vatičkou namotanou na špajli a namočenou v bielom destiláte. Pri väčšom výskyte je nutné použiť účinné postreky, vhodný je Mospilan alebo Rock Effect.
Občas sa môžu v prípade bromélií vyskytnúť aj niektoré choroby. Najväčším nepriateľom sú rôzne hniloby, ku ktorým dochádza v súvislosti s nevhodnou zálievkou. Zahnívanie stredovej listovej ružice sa objavuje pri druhoch zalievaných práve do nej. Keď spozorujeme hnilobu, vodu z ružice vylejeme a na niekoľko dní zálievku úplne vynecháme.
Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…