Trvalky nemusíte vysádzať len na záhon. Takto sa im bude dariť aj v kvetináči

Krása trvaliek naplno vynikne najmä v slnečných záhradných záhonoch s výživnou a mierne vlhkou pôdou.

Zálievka trvaliek v kvetináči
Foto: Miro Pochyba

Mnohé z nich však prosperujú aj v dostatočne priestranných kvetináčoch s kyprým substrátom. Rýchlo sa rozrastú a počas celého leta nás potešia kvetmi.

Zvoliť môžeme trendové kombinované výsadby alebo si do kvetináča vysadíme len jeden vybraný druh. Ak sa rozhodneme pre spojenie rôznych rastlín, vyberme si jedince s rozdielnymi rastovými charakteristikami, ale rovnakými požiadavkami.

Na výsadbu do vegetačných nádob sa hodia dlhšie kvitnúce a kompaktne rastúce druhy, ktoré sú pestovateľsky menej náročné. Dôležité je zvoliť priestrannú a mrazuvzdornú nádobu. Starostlivosť o trvalky v kvetináči spočíva v zálievke, prihnojovaní a odstraňovaní odkvitnutých kvetov.

Výsadba trvaliek do kvetináča
Výsadba krásnoočka, foto: Miro Pochyba

Kombinovanie trvaliek v kvetináči

  1. Kvetináč naplníme čerstvým záhradníckym substrátom, ešte predtým dáme na dno asi 5 cm vysokú vrstvu keramzitu, ktorý zabráni hromadeniu vody pri koreňoch. Začneme výsadbou krásnoočka.
  2. Gaura je vďačná, vzdušne pôsobiaca a pekne kvitnúca trvalka. Krášlia ju aj bordovo sfarbené listy. Je ideálna do kombinovaných výsadieb a spolu s krásnoočkom vytvorí ideálne spojenie.
Výsadba gaury do kvetináča s trvalkami
Gauru krášlia bordovo sfarbené listy. Foto: Miro Pochyba
  1. Trvalky vysádzame s neporušeným koreňovým balom. Treťou rastlinou v kompozícii je zvonček karpatský, ktorý takisto vyniká bohatým a dlhým kvitnutím.
  2. Substrát dosypeme okolo vysadených rastlín a dôkladne utlačíme, najmä pri okrajoch kvetináča. Nakoniec vysadené rastliny výdatne zavlažíme, najlepšie priamu ku koreňom. Prihnojiť ich môžeme približne až za tri týždne.

Tip: Nádobu s vysadenými trvalkami umiestnime najskôr na pár dní do polotieňa.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku