Ak vám nejaké polienka po zime zostanú a plánujete si pred ďalšou zimou novú zásobu dreva, toto je výborný tip práve pre vás. Vybudujte si pri dome zásobáreň aromatických byliniek!
Kontrolný zoznam
Materiál:
- drevené polienka
- záhradná zemina
- substrát na bylinky
- hnojivo na bylinky
- bylinky
Náradie:
- pracovné rukavice
- krompáč
- lopata
- fúrik
- hrable
- lopatka
Náročnosť: *
Čas: 3 hodiny
Ľudia: 2
Obdobie: jar, leto, jeseň
Pracovný postup
1. ZAČIATOK
Vyznačíme si pôdorys krompáčom a vykopeme plytkú ryhu. Do nej naukladáme prvý rad polienok do tvaru kruhu. Priebežne prisýpame záhradnú zeminu.
2. CELÝ KRUH
Dokončíme kruh a tvar potvrdíme ešte jedným, ideálne dvomi ďalšími radmi polienok. Polienka ukladáme v sústredenom kruhu a navzájom do seba.
3. UKLADANIE
Snažíme sa, aby polienka do seba maximálne zapadali a aby stále ich konce smerovali do stredu pomyselnej kružnice. Priebežne prisýpame zeminu.
4. ĎALŠIE POSCHODIE
Stenu špirály zdvihneme o ďalšie poschodie, ktoré už opierame o nasypanú zeminu. Tú preto o to viac teraz zhutníme.
5. ZATOČENIE
Nakoniec vyskladáme z polienok stenu ďalšej obrátky, a tým vytvoríme špirálu v trojrozmernom priestore. Stále prisýpame jemnú zeminu.
6. SUBSTRÁT
Keď je špirála hotová, nasypeme na zeminu substrát na bylinky v niekoľkocentimetrovej vrstve. Ak je pôda pod ňou priepustná, netreba jej viac.
7. UKONČENIE
Živiny zo substrátu totiž aj tak prejdú ku korienkom byliniek. Hotovú špirálu môžeme zaliať, aby zemina „sadla“, a počkáme, kým trocha vyschne.
8. VYSÁDZANIE
Bylinky vysádzame podľa veľkosti – plazivé celkom dole, mohutné do stredných polôh a tie, ktoré rastú do výšky, ako napríklad rozmarín, sadíme hore.
9. HNOJENIE
Na záver pridáme viaczložkový granulát, ktorý bude živiny a mikroelementy uvoľňovať do substrátu postupne. Bylinky tak majú o výživu postarané.
Tip autora
Ak použijeme substrát na bylinky alebo hnojivo, ktoré je na ne špeciálne určené, môžeme sa tešiť na veľmi aromatickú úrodu. Hnojivo aj substrát určené na bylinky totiž obsahujú látky, ktoré podporujú v tele rastliny tvorbu silíc. Bylinky tak budú mať výraznejšiu vôňu aj chuť.
Dobré rady
Špirála
Je ideálny útvar na pestovanie byliniek. Dobre sa v nej udržiavajú, všade dosiahneme a nemusíme sa ani veľmi nahýnať. Skvele vyhovuje aj bylinkám. Vďaka tomu, že rastú nad zemou a že je špirála zo vzdušných polienok, majú bylinky dokonalú drenáž, zo všetkých strán na ne svieti slnko a substrát sa tiež pekne zohreje. Nehrozí kontaminácia ťažkými kovmi, takže špirála je skvelá aj na pestovanie zeleniny s krátkym vegetačným cyklom – špenát, reďkovka, mladá cibuľka.
Polienka
Nie sú dokonale trvanlivé, no ani bylinky nie sú večné, majú svoju životnosť a treba ich po štyroch-piatich rokoch obmieňať. A toľko rokov vydrží aj špirála z bukových polienok. Potom ju buď spolu s bylinkami obmeníme, alebo ju pokojne môžeme rozobrať a spráchnivenými polienkami a zvyškami rastlín obohatiť kompost.
Bylinky
Druhová skladba je na každom z nás a v tomto neplatia žiadne obmedzenia. V takejto nádhere sa istotne bude dariť bylinkám, ako je tymian, rozmarín, oregano, yzop, saturejka či santolina. O takých nezmaroch, ako je medovka či mäta, ani nehovoriac.
Text: František Laššák
Foto: František Laššák, isifa/Shutterstock
Realizácia: Martin Čurda, Dušana Karasová
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…