Kosatce sú typické jarnou záplavou pomerne veľkých tvarovo a farebne zaujímavých kvetov. Viete, že ide o dlhoveké a pestovateľsky nenáročné rastliny?
Rozdeľujeme ich do skupín podľa typu koreňov. Majú buď cibule, zväzkovité korene alebo podzemky. V každej skupine nájdeme viaceré druhy a kultivary s nádhernými kvetmi, ktoré vyrastajú na stonkách jednotlivo alebo ako súkvetia. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné, veľakrát sú zaujímavo tónované. Listy bývajú mečovité alebo trávovité. Veľkou rozmanitosťou sa vyznačujú najmä kosatce, ktoré majú v pôde podzemky (Iris germanica, kosatec nemecký).
Rôzne druhy, ktoré sa nikde nestratia
Kosatce kvitnú na jar, od apríla do júna. Farebnosť kosatcových kvetov je ohromujúca a často aj ich vôňa. Šľachtenie týchto obľúbených okrasných rastlín je veľmi intenzívne. V záhradách majú rozmanité využitie. Vzrastovo nízke druhy a kultivary sa uplatnia v skalkách, suchých kvetinových múrikoch a štrkových záhonoch, vyššie druhy v zmiešaných kvetinových záhonoch, niektoré pri jazierkach. Nižšie až stredne vysoké sa pekne vynímajú aj vo vegetačných nádobách. Kvetmi kosatcov si môžeme vyzdobiť aj interiér, režeme ich v štádiu pukov.
Kam a ako vysadiť kosatce
Druhy s podzemkami a cibuľami prosperujú na slnečných a teplejších miestach so suchšou a priepustnou pôdou. Tie, ktoré majú zväzkovité korene, obľubujú aj polotieň s vlhkou pôdou. Na jednom mieste kosatce pestujeme najviac 4 – 5 rokov, potom je lepšie trsy zmladiť, čiže vykopať, rozdeliť a porozsádzať na nové miesta. Vďaka tomu budú opäť bohato kvitnúť.
Kosatce, ktoré sú v predaji v plastových kontajneroch, môžeme vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Predávajú sa aj ako cibule, ktoré vysádzame na jeseň, a ako podzemky, tie dávame do pôdy koncom leta.
Ako sa o ne postarať?
Každoročne skoro na jar porast očistíme od suchých listov. Neskôr odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so stonkou. Na jar a v čase kvitnutia ich prihnojujeme viaczložkovým hnojivom alebo kompostom. Ideálnym obdobím na presádzanie je august, keď si ich môžeme rozmnožiť delením trsov. Pri presádzaní dáme pozor, aby na každom podzemku boli zdravé korene, a listy skrátime o dve tretiny. Podzemky vysádzame tak, aby ich horná časť trčala z pôdy. Vysadené rastliny je potrebné pravidelne zavlažovať.
Ktoré si vybrať?
Iris sibirica
Atraktívny druh kosatec sibírsky so zväzkovitými koreňmi a trávovitými listami. Kvety sú modré, fialové, biele alebo žlté. Uplatní sa pri jazierkach.
V. × Š.: 80 × 50 cm
Iris pumila
Druh kosatec nízky je vhodný do skaliek, štrkových záhonov a múrikov. Z prízemného trsu listov vyrastajú jednotlivo väčšie kvety.
V. × Š.: 25 × 20 cm
Iris pseudacorus
Mohutnejší druh kosatec žltý je ideálny k záhradným jazierkam a potokom. Obľubuje trvale vlhkú pôdu. Kvitne na žlto.
V. × Š.: 120 × 80 cm
Iris germanica
Kosatec nemecký zahŕňa množstvo nádherných kultivarov s voňavými kvetmi rôznych farieb. Potrebuje slnko a suchšiu pôdu.
V. × Š.: 100 × 60 cm
Iris ensata (syn. Iris kaempferi)
Exoticky pôsobiaci, prekrásne kvitnúci kosatec Kaempferov sa hodí k jazierkam a do záhrad ázijského typu. Žiada vlhkú pôdu.
V. × Š.: 80 × 60 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…