Okrem neobyčajných plodov či listov a zaujímavého kvitnutia nás dreviny môžu osloviť aj netradičným spôsobom rastu. Stretnúť sa môžeme s rôznymi stĺpovými druhmi, prekvapiť dokážu aj pokrútené konáre, guľovité korunky a stromy s previsnutým spôsobom rastu.
Oslovili vás práve tie posledné spomenuté? Presne tým sa budeme v dnešnom článku venovať. Previsnuté dreviny sa obvykle uplatnia ako solitéry a v spoločnosti ostatných rastlín vytvárajú v záhrade atraktívny prvok.
Previsnutý smrekovec je vhodný aj do menších záhrad
V ponuke previsnutých drevín nájdeme listnaté aj ihličnaté druhy. Najobľúbenejšie ihličnany tohto tvaru sú smrekovec a modrý céder. Smrekovec sa hodí do menších záhrad, céder už potrebuje priestor, aby sa mohol voľne vyvíjať a poskytovať naplno svoj ohromujúci efekt.
Previsnutý smrekovec (Larix decidua Pendula, ale aj Larix kaempferi Pendula) dorastá podľa výšky navrúbľovania do dvoch metrov a dosahuje šírku približne jeden meter. Smrekovce sú opadavé, na jeseň sa ich ihličie farbí do efektných zlatožltých odtieňov. Na jar naopak poteší sviežou farbou nového ihličia. Smrekovce znášajú takmer každý typ pôdy, avšak nevyhovuje im premokrenie. Sú plne mrazuvzdorné do -40 °C.
Neopadavý céder zdobí záhradu počas celého roka
Céder je na rozdiel od smrekovca výrazne mohutnejší. Najčastejšie sa v záhradách stretneme s cédrom himalájskym (Cedrus deodara Pendula) a cédrom atlantským (Cedrus atlantica Glauca Pendula), označovaným niekedy ako poddruh cédra libanonského (Cedrus libani Glauca Pendula).
Slovíčko „Glauca“ v názve kultivarov znamená modrý, a tieto varianty majú skutočne pôsobivé, až belasé sfarbenie vďaka voskovej vrstvičke na ihličí. Všetky cédre sú neopadavé, ihličie ich zdobí počas celého roku. Rastú podstatne mohutnejšie ako smrekovec, preto sa hodia do väčších záhrad.
Cédre majú atraktívne, často divoko nepravidelné koruny neraz presahujúce 4 metre. Je vhodné s touto skutočnosťou počítať už pri výbere stanoviska. Obdobné rozmery dosahujú aj pri raste do výšky.
Tieto stromy môžeme počas rastu jemne tvarovať, avšak len mladšie konáriky, staršie časti už môžu byť na rez citlivé. Dobre tolerujú takmer každý pôdny typ okrem premokrených expozícií. Patria medzi luxusné doplnky exteriérov, ich zjav veľmi originálne a pôsobivo navodí atmosféru výnimočného miesta.
Zoznámte sa s previsnutým bukom
Spomedzi listnatých previsnutých drevín sa vysádza viacero druhov, ktoré sa líšia nielen vzhľadom, ale aj vzrastom.
Medzi najmohutnejšie patrí nepochybne previsnutá forma buka lesného, ktorý môže byť v dvoch farebných prevedeniach – zelenolistý Fagus sylvatica Pendula alebo bordovolistý Fagus sylvatica „Purpurea Pendula“.
Oba druhy sa výrazne líšia rozmermi, do akých dorastajú. Zelená forma dokáže rásť aj bez vyväzovania až do výšky 10 – 20 metrov, purpurová sa obvykle ustáli pri maximálnej výške približne 2,5 metra.
Buky sú pôsobivé svojou kupolovitou korunou. Samozrejme, opäť potrebujeme vybrať stanovisko s ohľadom na ich danosti. Dá sa povedať, že rastú pomaly, o to pôsobivejšie sú však rastliny s väčšími rozmermi. Zelená forma je neobyčajná i tým, že podobne ako tzv. „smútočná vŕba“ (Salix babylonica) dokáže aj bez vyväzovania zvyšovať svoju korunu do značných rozmerov.
Buky sú na pôdu pomerne nenáročné, nemajú však radi ílovité pôdy a je vhodné, aby bola zem dostatočne vlhká. Mrazuvzdornosť sa uvádza do -34 °C.
Cercidovník vonia ako škorica
Pomerne málo známy a zriedka vysádzaný je previsnutý cercidovník japonský (Cercidiphyllum japonicum Pendulum). Dorastá do výšky približne 4 – 8 metrov a tiež má samovoľne vystúpavú korunu i pri previsnutom charaktere rastu. Šírka koruny býva približne 2 – 4 metre.
Zaujímavé sú farby, ktoré získava jeho lístie na jeseň. Listy sa farbia do zlatých a medených odtieňov a po ich opade cítiť na zemi karamelovo- škoricovú vôňu. Samotný tvar lístkov je veľmi sympatický, pripomína obličky. Jeho vzácnejší výskyt je zrejme daný aj tým, že vyžaduje kyslejšiu pôdu. Pri výsadbe je preto vhodné primiešať do substrátu rašelinu.
Kvitne ako dvojdomý, samčie kvety sú ružové, samičie zelenkasté. Kvety sa objavujú pred zalistením, nie sú však príliš nápadné. Mrazuvzdornosť je uvádzaná do -34 °C.
Odolná breza
Často neprávom opomínaná previsnutá breza (Betula pendula Youngii) dorastá do výšky 2 – 3 metre a má jemné konáriky i lístočky. Pomocou rozumného rezu sa dá primäť k tomu, aby rástla nielen nadol, ale aj do šírky.
Je nenáročná na pôdu i stanovisko. Mrazuvzdorná je do -45 °C. Je vhodná i do menších záhrad, kde dodá svojím zjavom punc skromnej noblesy.
Medonosná sofora vynikne aj v menšej záhrade
Sofora (Sophora japonica Pendula, novšie ako Styphnolobium japonicum Pendula) má okrem previsnutého spôsobu rastu aj pomerne neobyčajne letné obdobie kvitnutia. Dorastá v závislosti od výšky navrúbľovania na kmienok do výšky 2,5 – 7 metov, pri šírke do 4 metrov. Kvitne bielymi súkvetiami v júli až auguste, považujeme ju za medonosnú.
Jej listy, ako mnoho rastlín z čeľade Fabaceae (bôbovité), sú zložené a podobné agátovým, čím tiež prispievajú k jej vľúdnemu pôvabu. Rastie stredne rýchlo a jej zvláštnosťou je aj zelená farby kôry konárov do určitého veku. S jej menšou rastovou dynamikou sa hodí aj do menších záhrad, mrazuvzdornosť sa uvádza do -24 °C.
Dekoratívna jabloň nakŕmi vtáctvo
Ďalší listnatý druh, avšak už s výraznejšie dekoratívnym kvitnutím, je previsnutá okrasná jabloň, napríklad Malus ‘Royal Beauty’. Je veľmi populárna aj u našich domácich záhradníkov. Tieto stromy dorastajú v závislosti od výšky štepenia do výšky 2 – 3 metre a šírky približne 2 metre.
Svojou krásou bohatého kvitnutia môže konkurovať aj známym sakurám, s ktorými si ju často mýlia. Okrem kvetov, na rozdiel od sterilnej sakury, máva táto jablonka aj dekoratívne drobné jabĺčka. V zime slúžia ako vďačný zdroj potravy pre vtáctvo.
Kvety sú sýto purpurové a na listoch tohto kultivaru sa vo fáze rašenia objavuje tmavobordové zafarbenie, v sezóne viac zozelenajú. Vďaka neveľkým rozmerom sa dá táto jablonka použiť na okrášlenie aj menších záhrad. Na pôdu nie je náročná a mrazy znesie do -34 °C.
Bohato kvitnúca sakura
Sakurám nemožno uprieť istý prím v kategórii včasného a bohatého kvitnutia. Previsnutá sakura chĺpkatá (Prunus serrulata Pendula Rubra) je skutočne veľmi dekoratívna, oproti bežným sakurám má jemnejšie konáriky aj kvety, ktoré sú však veľmi hojné. Kvety sú nežne cukríkovo ružové a podobne ako jej jemné konáriky sú prevísajúce nadol.
Strom dorastá do výšky 4 – 6 metrov a koruna dosahuje šírku obdobných rozmerov. Kvitne bohato v marci až apríli, kedy sú kvety vo voľnej prírode ešte veľmi vzácne a po zime túžobne očakávané. Na jeseň sa lístie sfarbuje do ohnivých, zlatooranžových až červených farieb. Sakura veľmi dobre znáša rez a je mrazuvzdorná do -34 °C.
Ozdobná i chutná moruša
Aký by to bol zoznam previsnutých drevín, keby sme vynechali veľmi obľúbenú previsnutú morušu. Odborný názov tej najrozšírenejšej je moruša biela ‘Pendula’ (Morus alba Pendula). Názov môže mýliť, no skutočne je to meno druhu s čiernymi plodmi, čo býva neraz zdrojom nepresností a nedorozumení.
Plody teda dozrievajú cez červenú do tmavočiernej a sú veľmi chutné. Tento druh ich tvorí obvykle v bežnej kondícii veľmi hojne. Majú veľmi krátku životnosť, preto nie sú vhodné na skladovanie. Sú však obľúbené ako ovocie na priamy konzum i ďalšie spracovanie. Ich oberanie, na rozdiel od vzpriamene rastúcich vysokých moruší, je veľmi praktické.
S ohľadom na spôsob rastu tejto moruše je veľmi žiaduce, aby bola navrúbľovaná minimálne vo výške dvoch metrov. Vtedy dosahuje s mierne vystúpavým rastom previsnutých konárikov do 3 metrovej výšky, pri šírke do 2 metrov. Na pôdu má priemerné nároky a dokáže dlhé roky prinášať veľké úrody. Rez znáša veľmi dobre, vhodné obdobie na tento úkon je v zime.
Okrem úžitku z ovocia jej nesporne musíme uznať aj ozdobný prínos. Krásne sa uplatňuje i v zime, kedy jej previsnutá silueta pekne vykresľuje špecifický spôsob rastu. Mrazy znesie až do -34 °C.
Roztomilá vŕba rakytová
Veľmi obľúbená a rozšírená je aj previsnutá vŕbu rakytová (Salix caprea „Kilmarnock“ Pendula). Je to presne ten druh, ktorý nás na jar očarí bahniatkami. Pri tomto druhu sa často stretneme s tým, že korunka nebýva navrúbľovaná dostatočne vysoko. Rastliny predávané na dekoračné účely majú často len 50 cm vysoký kmienok. V čase nákupu sa nám to môže javiť roztomilé, ale ako rastlina po výsadbe rastie, nastáva problém vyplývajúci z jej spôsobu rastu. Existuje možnosť, ako tento stav napraviť, nie je to však bez úskalí.
Vŕba rakytová veľmi ocení dostatok vlahy v pôde. Ak je jej dostatok, rastie veľmi dynamicky. Aj preto je vhodné tvarovať ju rezom pravidelne, reaguje naň veľmi dobre a dynamicky dorastá aj pri výraznejšom zostrihu. Jej jarné kvietky sú veľkým lákadlom pre prvých opeľovačov a pracujúce včielky pomáhajú navodiť tú správnu radosť z jari.
Jemná karagana
Málo známa, avšak pomerne atraktívna, je karagana stromovitá ‘Pendula’ (‘Walker’) (Caragana arborescens Pendula). Jej drobné členité lístky nepotláčajú efekt jej kvitnutia v máji až júni. Kvietky sú žlté, neveľké, ale pomerne početné. Veľmi pekne vynikne, ak je vysadená v blízkosti sedenia.
Na pôdu nie je náročná a znesie mrazy až do -45 °C. Je vhodná aj do väčších nádob na terasy, kde ani po rokoch nie je na obtiaž prílišnou mohutnosťou. Na pôdu je veľmi nenáročná a prispôsobivá.
Pre všetky spomenuté druhy je vhodné slnečné, maximálne polotienisté stanovisko, pretože len vtedy vyniknú ich špecifické pôvaby.
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…