Vresy patria počas jesene k často nakupovaným okrasným rastlinám. Nič nie je také vďačné ako spoločenstvo kyslomilných druhov, ktorým kraľujú vresy. Za minimálnu starostlivosť sa odvďačia záplavou kvetov, a to po dlhé roky. Ich výsadba a starostlivosť o ne pritom vôbec nie sú náročné.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- vresy (Calluna vulgaris)
- čistá rašelina alebo substrát pre kyslomilné dreviny
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- krhla s vodou
- záhradnícke nožnice
- vedro s vodou
- záhradnícky nôž
- pracovné rukavice
Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Pracovný postup
1. ZAČIATOK
Pripravíme si pomôcky a vresy, ktoré nakúpime mierne rozkvitnuté alebo tesne pred rozkvitnutím. Z ich kvetov sa tak budeme dlhšie tešiť.
2. BURINA
Z miesta, kde budeme vysádzať vresy najskôr, odstránime všetku burinu. Dôkladne zlikvidujeme hlavne vytrvalú burinu a semenáčiky drevín.
3. PREKYPRENIE
Budúce miesto výsadby dôkladne do hĺbky prekypríme. Pôdu nemusíme vymieňať, stačí, ak do nej zapracujeme kyslú rašelinu.
4. KONTROLA
Vres uvoľníme z kontajnera a prezrieme koreňový bal. Neživé či choré časti koreňov odstrihneme záhradníckymi nožnicami.
5. NAMOČENIE
Vresy s obnaženými koreňovými balmi namočíme do vedra s vodou. Počkáme, kým baly dôkladne nasiaknu, a potom ich vytiahneme.
6. NAREZANIE
Navlhčené koreňové baly narežeme po obvode ostrým záhradníckym nožom. Podporíme tak lepšie zakorenenie.
7. RAŠELINA
Na miesto výsadby nasypeme čistú rašelinu. Pomôže nám vytvoriť ideálne pôdne podmienky – kyslú pôdnu reakciu a vzdušný pôdny profil.
8. PREMIEŠANIE
Rašelinu dôkladne premiešame s časťou pôvodného substrátu. Nie je totiž dobré sadiť priamo do čistej rašeliny.
9. JAMKY
Pomocou záhradníckej lopatky vyhĺbime neveľké jamky. Dávame pozor, aby neboli príliš plytké, to vresom nevyhovuje.
10. VÝSADBA
Vresy vysádzame tak, aby bol horný okraj koreňového balu nižšie ako okraj jamy. Po výsadbe okolie vresov utlačíme a prihrnieme drvenú kôru.
11. ZÁLIEVKA
Nakoniec vysadené vresy výdatne zalejeme. Ak treba, dosypeme okolo rastlín ešte trochu substrátu a kôru. Teraz určite neprihnojujeme.
Dobré rady
Miesto
Najlepšie je slnečné, vyhovujúci je aj polotieň. Nevyhnutná je piesočnatá, humózna a priepustná pôda s kyslejšou reakciou. Nesmie byť vápenatá, zamokrená alebo štrkovitá. Nevhodnú pôdu treba pred výsadbou upraviť pridaním špeciálneho substrátu alebo opadaného ihličia.
Výsadba
Vysádzame vždy len s koreňovým balom. Nevyhnutná je zálievka a na tú netreba zabúdať ani prvé týždne po výsadbe, inak novovysadené vresy rýchlo usychajú. Vysádzame zdravé rastliny, pokojne aj v kvitnúcom stave. Pri výsadbe pridáme mykorízne huby, ktoré vresom viditeľne pomôžu.
Vysádzame vždy do skupín troch až desiatich rastlín, nikdy nie samostatne. V jednej skupine nekombinujeme vresy s vresovcami. Ostatné, sprievodné rastliny vysádzame podľa potreby, môžeme aj jednotlivo.
Starostlivosť
Po výsadbe rastliny pravidelne zavlažujeme. Hnojiť začneme až v druhom roku po výsadbe. Okolie vysadených rastlín nastelieme drvenou kôrou, ktorá pomôže zadržať vodu. Po odkvitnutí každoročne rastliny zostriháme. Vďaka tomu pekne zhustnú, budú kompaktnejšie a bohatšie rozkvitnú. V prvom roku po výsadbe vresovisko zakryjeme ihličnatými chvojkami. Skoro na jar prikrývku odstránime.
Odborník radí:
Miniatúrne vresovisko sa dá vytvoriť aj vo väčšej nádobe na balkóne či terase.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Ak som kupila vres v kochlikoch, dala ich do hrantov na okno. Co s nimi na zimu?…