Bol to obyčajný drôtený plot, na ktorý bez úžitku po celé dni pálilo horúce slnko. Keď však na ňom pribudli oceľové konzoly a police zo starých dosiek, z nudného kúta dvora sa stala skvostná záhradka plná sladučkého ovocia. Čo by ste povedali na jahodovú stenu, ktorá vám prinesie štedrú úrodu bez toho, aby ste zabrali čo i len kúsok zeme?
Výhodou jahodníka je, že má plytký koreňový systém, vďaka ktorému ho bez ujmy možno pestovať aj v nádobách. Ak sa mu štedro dostane slnečných lúčov, vody, správne namiešanej zeminy a dostatku živín, vyrastú z neho mohutné rastlinky obsypané strapcami kvetov a plodov. S kvalitou, ktorá môže smelo súperiť s plodmi, ktoré vyrastú na hriadkach.
Jahody sadíme v auguste
Množiteľský materiál musí do príchodu zimy zosilnieť a august je ideálny čas na výsadbu mladých priesad. Vybrali sme jednoduché množiteľské kvetináče s priemerom 17 a 20 centimetrov, ktoré sme štedro naplnili zeminou pre jahody. Tento vzdušný substrát z rašeliny a vyzretého kompostu s prídavkom minerálnych hnojív je vzdušný, dobre viaže vodu a má jemne kyslé pH, ktoré je dôležité pre zdravý rozvoj a výživu výpestkov. Jeho vláknitá štruktúra zaisťuje jednoduché osádzanie výpestkov a ich rýchle ukotvenie. Použiť však možno aj záhradnú zeminu s prímesou lesnej miešanky. Tá pomôže upraviť jej pH na hodnotu, ktorá stimuluje jahodník k plodeniu.
DOBRÁ RADA
Škôlku s priesadami umiestnite na zem do svetlého polotieňa a dbajte o jej pravidelné zalievanie, a to nielen na sklonku jesene, ale po celú zimu až do príchodu nového olistenia. Ak je dostatok snehu, škôlku stačí zasypať bielou perinou a voda zostane uväznená v substráte. Ak je zem bez snehovej pokrývky, každotýždenná zálievka je nutnosťou. Nie mráz, ale nedostatok vody spôsobuje zimný úhyn.
Jarné presádzanie a hnojenie
S príchodom jari sme pevné priesady premiestnili do samozavlažovacích kvetináčov a hrantíkov. Z predchádzajúcej sezóny bolo zrejmé, že dostatok vlahy ovplyvňuje násadu a veľkosť plodov viac ako dôslednosť vo výžive. Každý výpadok v zavlažovaní spôsobuje nezvratný stres. Jahodník sme v nových pestovateľských nádobách premiestnili na plot, kde sa mu ušlo dosť potrebnej starostlivosti.
Hnojenie
V jarnom období vydrží voda v rezervoári 5 – 7 dní, hnojili sme na začiatku sezóny peletovaným organickým hnojivom na jahody a drobným ovocím. Dávkovanie tohto fermentovaného granulátu zo slepačej podstielky a melasy vyžaduje obozretnosť. Ak dopadnú pelety na listy či srdiečka rastlín, spôsobia po zálievke popálenie, ktorého vyhojenie trvá polovicu pestovateľskej sezóny. Vyplatilo sa nám preto taktiku hnojenia zmeniť.
Hnojivo sme používali v trojtýždňových intervaloch vo forme vodného výluhu, ktorý sme vyrábali v 200-litrovom sude s dažďovou vodou. Do tohto množstva sme dávkovali 350 g hnojiva, ktoré sa lúhovalo 2 až 3 dni. V takejto podobe sme výluh nalievali do rezervoárov hrantíkov. Rovnakým spôsobom sme počas sezóny používali ovčí hnoj, ktorý sme lúhovali v množstve 3 vedrá na rovnaké množstvo vody.
Špecifiká jahodovej steny
Horúce slnko dokáže už koncom jari rozpáliť pestovateľské nádoby spolu so zásobou vody tak, že vzniká prostredie, ktoré nie je pre pestovanie jahôd typické. Ani odrody Dukát či Kent však na prebytok tepla nereagovali negatívne. Práve naopak. Stačí len sledovať vodoznak samozavlažovacích nádob a dopĺňať v ranných alebo večerných hodinách vlahu tak, aby nevznikal tepelný šok. Počas horúceho dňa to znamená starostlivosť každý druhý deň a pri trojposchodovej stene s dĺžkou 4 metre zaberie každé plnenie rezervoárov vody približne 20 minút. Akýkoľvek závlahový systém s hadičkovým rozvodom je výraznou úsporou času.
Ak sú hrantíky a kvetináče správne osadené, nárazový vietor výsadbu nepoškodzuje. Keďže zemina pre jahody je ľahučká, jediným závažím je rezervoár plný vody alebo živného roztoku. Pred každým ohláseným vetriskom sa vyplatí naplniť zásobníky až po vrch.
Rast plodov a zber
Prednosťou tohto druhu pestovania je, že plody sú čisté, nepolíhajú na zem a sú výborne dostupné pri oberaní bez toho, aby ste sa museli zohýbať.. Na plodonosných výhonoch visia plody do okolitého priestoru, kde na ne svieti dostatok slnka pre ich vyzrievanie. Straty sú blízke nule a aj napriek vysokej nadmorskej výške nebol problém s ich vyzrievaním. To len sezóna sa oneskorila približne o 14 – 20 dní a rozložila sa na dlhší čas, čo umožnilo vychutnať si bohatú nádielku bez nutnosti nárazového spracovania.
V porovnaní s kontrolným záhonom dosiahol jahodník očakávanú pevnosť a svojou úrodou presiahol tradičný spôsob pestovania vo výťažnosti o 25 %. Jahodová stena poskytla z ročných výpestkov úrodu blížiacu sa k hranici 15 kg. Tohtoročná sezóna sa po prezimovaní v hrantoch javí byť v ešte lepšom svetle ako tá minulá. Rastlinky sú obsypané kvetom ešte hustejšie a ak sa podarí dosiahnuť výživu, ktorá naplní ich požiadavky, úroda bude ešte vyššia.
Funguje to aj na hriadke
Pestovať jahody v zemine pre jahody je výhodné aj vo vyvýšených záhonoch a na hriadkach, kde je potrebné aspoň polovicu hliny nahradiť do hĺbky 20 cm touto odľahčenou mierne kyslou zeminou namiešanou presne pre potreby jahôd. Jemne kyslé pH a štartovacia výživa dávajú rastlinkám pevnosť ich srdiečok, ktoré sú základným predpokladom pre vysokú úrodu.
Text: Milan Gigel
Foto: autor, isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, v máji nasadené, krásne vyrastene a zelené boli. Zálievala som ich de…