ÚKSÚP varuje: Pozor na motýlích škodcov, ničia kapustovú zeleninu!

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) upozorňuje záhradkárov na mory, ktoré často poškodzujú kapustovú zeleninu.

Mory, škodce kapustovej zeleniny
Mora kapustová Foto: Shutterstock

Mory patria medzi motýlie škodce, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre mnohé poľnohospodárske plodiny. Ich premnoženiu napomáha teplé a suché počasie. Vyskytujú sa po celej Európe a obzvlášť obľubujú kapustovú zeleninu.

Medzi najvýznamnejšie druhy môr patrí mora kapustová (Mamestra brassicae), mora gama (Autographa gamma) a mora kelová (Lacanobia oleracea).

Ako identifikovať mory

Dospelé motýle vyletujú koncom mája až začiatkom júna. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov. Po vyliahnutí sa húsenice živia spodnou stranou listov a neskôr prechádzajú na susedné rastliny. Vnútri hlávok kapusty a ružíc karfiolu vyhryzávajú charakteristické chodbičky. Aktívne sú najmä v noci, cez deň sa skrývajú v napadnutých častiach rastlín, ktoré znečisťujú trusom. Dospelé húsenice sa zahrabávajú do hornej vrstvy pôdy, kde sa kuklia.

Časť kukiel sa v auguste vyliahne do motýľov, ktoré kladú vajíčka pre druhú generáciu. V našich podmienkach prezimujú obe generácie súčasne, pričom druhá je považovaná za škodlivejšiu.

Príznaky napadnutia

  • Poškodenie je viditeľné od obdobia zavíjania sa hlávok kapusty až do neskorej jesene.
  • Na listoch sú charakteristické diery a chodbičky.
  • Hlávky kapusty a ružičky karfiolu sú znečistené trusom húseníc.
Húsenica mlynárika kapustového
Mlynárik kapustový Foto: Shutterstock

Preventívne opatrenia a odporúčané prostriedky proti móram a mlynárikovi kapustovému

V rámci preventívnych opatrení na ochranu rastlín je dôležité ničiť burinu a pozberové zvyšky hlboko zapracovať do pôdy (tým sa zničia kukly a nakladené vajíčka). Na malých plochách dokáže pomôcť mechanický zber lariev alebo likvidácia nakladených vajíčok.

Proti móram a mlynárikovi kapustovému (Pieris brassicae) sú povolené nasledujúce prípravky (insekticídy):

  • Affirm (účinná látka emamectín) – mlynárik, mora kapustová (brokolica, karfiol, kapusta hlávková a čínska, kel hlávkový, ružičkový a kučeravý), mora gama (baklažán, uhorka, cuketa, patizón, dyňa červená, melón, tekvica, šalát hlávkový a listový, rukola, čakanka listová, šalátová a štrbáková, brokolica, karfiol, kapusta hlávková a čínska, kel hlávkový, ružičkový a kučeravý, bylinky, šalvia) mora kelová (karfiol, brokolica, kapusta hlávková a čínska, kel hlávkový, ružičkový a kučeravý)
  • Delmetros 100 SC (deltamethrin) – mlynárik (kapusta hlávková), mora kapustová (kapusta hlávková), mory (rajčiak, baklažán, uhorka, cuketa), mora gama (rajčiak, baklažán)
  • Deltik 100 SC deltamethrin) – mlynárik (kapusta hlávková), mora kapustová (kapusta hlávková), mora gama (baklažán, rajčiak), mory (uhorka, cuketa)
  • Karate Zeon 5 CS (lambda-cyhalothrin) – mlynárik a mora kapustová (kapustová zelenina a kapusta kŕmna) a v malospotrebiteľskom balení (MB) (vhodné pre záhradkára) – mlynárik (kapustová zelenina), húseničky môr (kapusta kŕmna)
  • Karathe Zeon 5CS, Ninja Zeon 5 CS, Sentinel, Vaztak Pro (lambda-cyhalothrin) – mlynárik a mora kapustová (kapustová  zelenina a kapusta kŕmna) a Samuraj iba v MB – mlynárik (kapustová zelenina) a húseničky môr (kapusta kŕmna)ň
  • Koron 100 SC (deltamethrin) – mlynárik a mora kapustová (kapusta hlávková), mora gama (baklažán, rajčiak), mory (rajčiak, baklažán, uhorka, cuketa)
  • Spintor aj v MB a Nexsuba (spinosad) – mlynárik a mora kapustová (kapusta)
  • Depict (deltamethrin) – húsenice mlynárika (karfiol)
  • Decis Protech aj v MB a Decis EW 50, Delta EW 50, Dinastia (deltamethrin) – húseničky môr a mlynárika (brokolica, karfiol, kel ružičkový, kapusta hlávková a čínska, kaleráb)
  • Sanium Ultra (deltamethrin) iba v MB – húseničky môr a mlynárika (brokolica, karfiol, kel ružičkový, kapusta hlávková a čínska, kaleráb)
  • A-cypermetraN-II, Ciperkill Max, Cyperkill Max, Cythrin Max, Rafan Max, Rwa Protector Max, Supersect Max, Sweep (cypermethrin) – húsenice mory gama (hrach, fazuľa, lupina) a na húsenice všeobecne (repa cukrová a kŕmna, cvikla, okrúhlica, kvaka, mrkva, zeler, reďkovka, kozobrada porolistá, chren, petržlen, brokolica, karfiol, kel ružičkový, kapusta hlávková)
  • Azatin EC (azadirachtin) – všeobecne mory (jahoda, rajčiak, baklažán, paprika, uhorka, cuketa, melón, dyňa, tekvica, šalát, špenát, listová zelenina, bylinky)

Biologické prípravky vo forme bioagens proti móram:

  • Tichoplus (so živými makroorganizmami Trichogramma pintoi a Trichogramma evanescens) aj v MB – mora kapustová (hlúbová zelenina) a mora kelová (skleníková zelenina)
  • Carpocapsae-System (so živými makroorganizmami – parazitické hlístice Steinernema carpocapsae) – všeobecne mory (zelenina a bobuľové ovocie)

Text: Juraj Koreň
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: Ing. Maroš Lučaj, ÚKSÚP – OOR

Diskusie na tému článku