Úložný priestor sa vždy zíde: Vyrábame skrinku na záhradkárske drobnosti

Ovocinárske nožnice, špagát, štepársky vosk, kolík na sadenie cibuľovín či hnojivá a postreky. Všetky tieto veci dokážu pri príležitostnom používaní kdesi zapadnúť a my po ich neraz márne pátrame. Výbornou pomôckou môže byť gazdovská skrinka umiestnená v kôlni či domčeku na náradie. Veci sú tu vždy na svojom mieste.

Úložný priestor sa vždy zíde: Vyrábame skrinku na záhradkárske drobnosti

Čo budeme potrebovať

Materiál:

  • masív
  • smreková paleta, 120 × 80 cm, použitá
  • pletivo, napr. chovateľské šesťhranné
  • náter
  • kovania a spojovací materiál
  • skrutky, háčiky a závesy

Náradie a pomôcky:

  • píla
  • brúska
  • kladivo
  • štetec

Pracovný postup

1. MATERIÁL

Brúska a dosky

Povrch starých dosiek vyhladíme, aby sa nám do rúk nezadierali triesky. Použijeme brúsku, hoblík alebo hobľovačku.

2. SKRACOVANIE

Dosky, pílka

Na rám skrinky si pripravíme dva dielce z dosiek s rovnakou šírkou (9,5 cm). Dĺžka dielcov môže byť maximálne 50 a 60 cm.

3. OBRYSOVANIE

Pravítko, ceruzka, dosky

Na dlhších bočniciach si vo výške 10 cm od vrcholu nakreslíme rysku. Vymedzíme tak miesto upevnenia vrchnej časti rámu.

4. OPÍLENIE

Opílené dosky

Aby tvary neboli priostré, naznačíme nad líniou zaoblenie, ktoré vypílime a zabrúsime. To budú ozdobné boky vrchnej poličky.

5. SPÁJANIE

Výroba skrinky na záhradné drobnosti

Rám skompletizujeme klincami. Pri spájaní natočíme dosky tak, aby ich pohľadové strany mali menej chýb.

6. KORUNKA

Výroby skrinky na záhradkárske drobnosti

Z ďalšej dosky si pripravíme korunku, ktorá nám uzavrie vrchnú poličku. Načrtneme si na ňu jednoduchý vidiecky ornament.

7. OSADENIE I

Výroba skrinky na záhradkárske drobnosti

Vypílenú a obrúsenú korunku osadíme na vrchnú časť rámu. Policu pritom ponecháme zo zadnej strany voľnú, aby sme mohli upevniť dno.

8. VÝROBA DNA

Dosky a meter

Z napílených dosiek si začneme pomaly zostavovať skrinkové dno. To má rozmer 50 × 50 cm, počet dosiek závisí od ich šírky.

9. UZAVRETIE

Výroba skrinky na záhradné drobnosti, uzavretie.

Doskový záklop nabíjame na rám s malými, 1-2 mm medzerami. Horšia strana dosiek pritom vždy patrí na rubovú stranu, kde ju nevidno.

10. ROZMERANIE

Výroba skrinky na záhradkárske drobnosti

Podľa ľubovôle si vymeriame rysky na osadenie políc. Ideálne sú tri odkladacie priečinky so symetrickým rozstupom.

11. OSADENIE II

Skrinka na záhradkárske drobnosti

Dosky, ktoré sme si napílili na potrebnú dĺžku, osadíme podľa pripravených rysiek. Ich zaťaženie bude malé, pevnosť nerozhoduje.

12. NOSNÍKY

Skrinka na záhradkárske drobnosti

Na bočné strany si z latiek vyrobíme nosníky, na ktoré budeme upevňovať dvierka. Vďaka nim budeme môcť použiť štandardné závesy.

13. LATKY

Latky a meter

Narežeme si latky široké 3,5 cm, ktoré budú o málo tenšie ako nosníky. Vyberáme časti bez hrčí a priečneho odklonu vlákien.

14. RÁMY

Rámy z latiek

Z latiek zostavíme rámy dvierok. Tie by mali byť spoločne o 10 mm užšie, ako je medzera v korpuse skrinky pripravená na ich osadenie.

15. VYPLNENIE

Výplň dvierok z pletiva

Na výplň dvierok použijeme staré zvyšky pletiva, ktoré na rubovú stranu rámov upevníme sponkami. Na odstávajúce časti použijeme kladivo.

16. ZÁVESY

Osadenie dvierok

Dvierka osadíme na závesy, ktoré upevníme skrutkami. Vyrovnáme ich pritom do jednej línie (so starými doskami to pôjde ťažšie).

17. NAPÚŠŤANIE

Napúšťanie dreva prípravkom.

Skrinku ošetríme biocídnym napúšťadlom. To zahubí zvyšky húb, ktorými je starý masív prerastený, a zabezpečí trvanlivosť.

18. NATIERANIE

Natieranie skrinky

Na krycí náter použijeme akrylátovú farbu, ktorá má v exteriéri na drevenom podklade dlhú trvácnosť. Nanášame vo vrstvách.

19. ZAVESENIE

Očká na zavesenie skrinky

Na záver pridáme očká na zavesenie skrinky. Aby sme sa mohli na ne spoľahnúť, volíme silnejšie, so zužujúcim sa bezpečnostným otvorom.

Dobré rady

Staré dosky

Či už sú z rozobratej palety, kurína lebo prístreška na seno, zvyčajne im chýba mnoho k dokonalosti. Sú pokrútené, nájdeme v nich zalomené zvyšky klincov a neraz je ich pevnosť oslabená pôsobením húb. Neznamená to však, že by už boli súce iba na kúrenie. Ak budeme pri majstrovaní rozkladať odchýlky na plochu, na výslednom výrobku si nikto nič nevšimne. Najrovnejšie dosky však vždy patria na rámy a dvierka, kde sa prejaví každý nedostatok intenzívnejšie ako inde.

Najprv riadne vysušiť

Smrekové drevo naberá vplyvom vody na objeme viac ako iné dreviny, takže ak sa chceme vyhnúť medzerám zo zosychania, nechajme ho vopred v interiéri nejaký čas aklimatizovať a preschnúť. Dosky, ktoré boli naukladané vedľa seba v mokrom stave a merali 1 m, sa môžu po presušení scvrknúť až o 5 cm. To môže narušiť naše plány pri vypĺňaní plôch. Čo je zaujímavé – pri sušení sa scvrkávajú iba na šírku, dĺžka je takmer nemenná.

Chemická clona

Biocídne napúšťadlo nemení vzhľad dreva a popritom zabezpečuje jeho dlhovekosť. Aj keď je drevo už intenzívne napadnuté hubami, po ošetrení a uložení na suché miesto sa proces deštrukcie úplne zastaví. Je to, akoby sme prírodu stopli v jej práci a zmenou podmienok zastavili čas. Preto môžeme do svojich majstrovských projektov bez obáva zapájať aj dosky, ktoré pôsobia dekoratívne, ale rizikovo.

Šesťhranné pletivo

Aj keď ho nedokážeme na žiadnom ráme napnúť tak, akoby sme chceli, chovateľské šesťhranné pletivo s vidieckym dizajnom prichádza do módy. A to nielen vo dvore, ale aj v interiéri. Aby sme si oň po upevnení na rám nezachytávali oblečenie a nemohli sa poraniť, jeho ostré časti môžeme ukryť pod tenký podložný rám. Ten vyrobíme z preglejky alebo sololitu a nabijeme na rub hotových dvierok. Vo dvore je však takýto krok nepotrebným komfortom.

 

 

Text, realizácia a foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie