Univerzálna lekárnička proti starnutiu a takmer všetkým chorobám? Stačia vám tieto dve rastliny!

Ľudia pestujú rastliny z rôznych dôvodov od nepamäti. Niektoré slúžia ako zdroj potravy, iné prinášajú potešenie a celkom špecifické sú rastliny, ktoré majú liečivý potenciál.

Päťlistý ženšen a kalísia
Päťlistý ženšen a kalísia, foto: Shutterstock

V tomto článku vám predstavíme dve liečivé rastliny, ktoré sa dajú pestovať celoročne v interiéri. Môžeme ich označiť ako „superstar” medzi liečivkami, pretože reálne účinky týchto rastlín presne zodpovedajú najvyšším superlatívom. Je až je zvláštne, že hoci sa tak ľahučko pestujú a množia, ľudia ich nepoznajú a nevyužívajú viac.

Jiaogulan – päťlistý ženšen, ktorý prinesie dlhovekosť

Päťlistý ženšen (Gynostemma pentaphyllum), v Ázii zvaný Jiaogulan, nie je v skutočnosti s pravým ženšenom ani príbuzný. Má však podobné spektrum liečivých látok, tzv. saponínov. Nielenže ich obsahuje viac druhov, ale má ich aj v bohatšej koncentrácii ako pravý ženšen a liečivý materiál poskytuje počas celého vegetačného obdobia. Pravý ženšen má svoje liečivé látky uložené v koreni, a aby sme ich dosiahli, musíme ho pestovať vo veľmi ťažko navoditeľných podmienkach aspoň 5 rokov. Následne rastlinu musíme zahubiť, aby sme mohli extrahovať jej koreň.

Päťlistý ženšen má liečivé látky obsiahnuté v celej svojej zelenej vňati, ktorá navyše veľmi bujne a dynamicky dorastá počas celého roka. A ak ho zimujeme v teple, tak aj v zimnom období. Vňať môžeme zbierať bez ohrozenia rastliny počas jej celého života. Nezanedbateľný je i fakt, že jiaogulan je aj veľmi dekoratívny.

Jeho päťpočetné lístky môžeme spracovávať priamo – pridávať ich čerstvé do jedál, vyrábať z nich tinktúry či sušiť na čajovinu. Čerstvé chutia jemne horkasto, trošku podobne ako uhorka, čo sa pri použití v jedlách zmierni.

Jiaogulan sa zvykne označovať ako najliečivejšia rastlina sveta, alebo aj bylina nesmrteľnosti. Jeho účinné látky pôsobia veľmi všestranne, nájdeme tu antioxidanty, adaptogény, harmonizátory a antistresory. Niektoré jeho liečivé saponíny sú zhodné s tými v pravom ženšeni (Panax ginseng). Pravý ženšen ich však obsahuje len 28, zatiaľ čo jiaogulan až 82!

Jiaogulan – päťlistý ženšen
Jiaogulan – päťlistý ženšen, foto: Shutterstock

Tam, kde sa využíva, vládne zdravie a dlhovekosť

Prirodzenou oblasťou výskytu tejto superliečivej rastliny je južná Čína, ale nájdeme ju aj v Thajsku a Japonsku. Vedci potvrdili, že najviac ľudí dožívajúcich sa nad 100 rokov v rámci Číny žije práve v oblastiach, kde sa táto bylina vyskytuje a tradične využíva. Jej použitie je v týchto lokalitách zavedené od nepamäti, ale skutočný vedecký výskum sa spravil až začiatkom 70. rokov minulého storočia. Ten potvrdil ohromujúcu účinnosť a prekvapujúcu všestrannosť účinných látok tohto druhu.

Priaznivo pôsobí na trávenie, cievny a imunitný systém, znižuje cholesterol, zlepšuje spánok, funkcie pečene a obličiek, harmonizuje krvný tlak smerom k optimálnym hodnotám. Podporou imunity sa uplatňuje aj ako preventívny prostriedok voči infekčným chorobám, ale aj rakoviny. Tiež znižuje hladinu cukru v krvi.

U osôb užívajúcich výťažky z tejto rastliny boli zistené významne lepšie parametre fyzickej, ale aj psychickej kondície. Veľmi významný je výsledok výskumu, ktorý poukázal na výrazný efekt znižovania dosahu voľných radikálov v tele, čo voľne vyjadrené znamená podstatný účinok potlačujúci efekt starnutia organizmu. Zaujímavý je tiež vplyv na znižovanie stavov úzkosti u citlivých jedincov.

Jiaogulan – päťlistý ženšen
Jiaogulan – päťlistý ženšen, foto: Shutterstock

V interiéri i vonku

Jiaogulan je príbuzný uhorkám a melónom (čeľaď Cucurbitaceae -tekvicovité) a rastie podobne popínavo. Pestovať ho môžeme ako interiérovú rastlinu. V južnejších oblastiach Slovenska je možné aj celoročné pestovanie v exteriéri s tým, že nadzemná časť na zimu odumiera. Koreň v prípade vhodných podmienok prezimuje a na jar opäť vyraší. Ako hraničná teplota, ktorú znesie, sa uvádza -17 °C.

Je vhodné si však pred zimou zaistiť odrezky na množenie a uchovať si ich pre prípad, že by vonku neprežil. Odrezkami sa množí dobre, rovnako vo vode, ako aj v pevnom materiáli (perlit, substrát). Vyhovujú mu rovnako dobre slnečné aj tienisté expozície, substrát je vhodný humózny, dobre drenážovaný. Jiaogulan môžeme pestovať ako previslú rastlinu, ale vhodnejšie je mu poskytnúť oporu či vedenie, po ktorom sa môže popínať. Zálievka by mala byť vyrovnaná, bez extrémov.

Päťlistý ženšen ako liečivo

Ako liečivo z neho zbierame listy, ktoré využívame čerstvé do jedál alebo ich sušíme na čaj. Na prípravu čaju použijeme 6 g suchých listov na jednu šálku a lúhujeme 10 minút. Denná dávka je optimálne 2 až 4 šálky.

Len veľmi zriedkavo sa objavujú nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť a hnačky. V prípade ich výskytu je vhodné znížiť dávkovanie na minimum a postupne ho zvyšovať. Obdobie liečebnej kúry je do 4 mesiacov, potom užívanie aspoň na mesiac prerušíme. V tehotenstve, u osôb s autoimunitnými poruchami či problémoch so zrážanlivosťou krvi sa o vhodnosti použitia vopred poraďte so svojím lekárom.

Jiaogulan – päťlistý ženšen
Jiaogulan – päťlistý ženšen, foto: Shutterstock

Kalísia voňavá – univerzálna domáca lekárnička z Južnej Ameriky

Ďalšou „superstar” je legendárna, avšak možno stále nedocenená, kalísia voňavá (Callisia fragrans), inak ľudovo nazývaná aj „zlatý vlas”. Toto označenie získala vďaka tomu, že pri oddelení kúska listu sa údajne naťahujú zlatisté vlásky z cievnych zväzkov.

Pestuje sa jednoducho a rovnako ľahko sa aj množí. Kalísiu môžeme pestovať ako prenosnú rastlinu (v sezóne vonku a pred mrazmi ju prenášame do interiéru s izbovými teplotami), alebo ju pestujeme celoročne v byte. Nevyhovuje jej priame slnko, viac ocení rozptýlené svetlo, vtedy rastie veľmi dynamicky. Veľmi skoro sa z hlavnej ružice listov vytvárajú horizontálne výmladky, ktoré používame nielen na množenie, ale aj na získavanie liečivého materiálu.

Konce týchto výhonkov zakoreňujeme vo vode alebo zasúvame priamo do substrátu, kde sa ochotne ujmú. Uvádza sa, že na liečebné použitie je dobré, ak je na výhonkoch aspoň 9 kolienok, čo by malo zaručiť tú pravú silu z rastliny disponujúcej správnou kondíciou. Keď má rastlina vyhovujúce podmienky, pomerne ochotne kvitne súkvetiami drobných, veľmi voňavých kvetov, podľa ktorých má aj meno.

Kalísia voňavá
Kalísia voňavá, foto: Shutterstock

Všeliek z pralesa

Kalísia voňavá pochádza z Južnej Ameriky, kde rastie ako podrast v pralesoch. Nazýva sa tiež univerzálnou domácou lekárničkou, jej využitie je naozaj všestranné. Je to silný antioxidant, spazmolytikum a diuretikum. Vďaka tomu si vyslúžila podrobný výskum vedcami naprieč celým svetom.

Obsahuje flavonoidy, fytosteroly, kyselinu gamalinoleovú, glykozidy, alkaloidy, polysacharidy, vitamín C, vitamíny radu B, selén, železo, bór meď.

Priaznivý efekt má na:

  • alergie,
  • alkoholovú a nikotínovú závislosť,
  • Alzheimerovu chorobu,
  • astmu,
  • bakteriálne a vírusové ochorenia,
  • bolesti hlavy, migrény,
  • navodí celkový pocit pohody,
  • pomáha pri liečbe Crohnovej choroby,
  • pomáha pri liečbe Diabetes mellitus – cukrovke,
  • priaznivo pôsobí na endokrinný systém, štítnu žľazu,
  • hojí rany a popáleniny,
  • pomáha pri bolesti kĺbov, osteochondróze (zápaly a poškodenie),
  • priaznivo pôsobí na lymfatické cesty, obličky, močové cesty, močový mechúr,
  • lieči mykotické ochorenia,
  • omladzuje bunky a spomaľuje starnutie,
  • pomáha pri Parkinsonovej chorobe,
  • podporuje srdce a cievny systém,
  • zmierňuje poruchy videnia pri sivom a zelenom zákale,
  • je účinná pri profylaxii aterosklerózy,
  • využíva sa pri rakovine všetkých druhov,
  • reguluje hnačky, zápchy, zápal čriev,
  • lieči reumatologické artrídy, odstraňuje bolesti kĺbov a chrbtice,
  • má priaznivý vplyv na pankreas,
  • znižuje hladiny krvného cukru a zvyšuje účinnosti inzulínu,
  • znižuje vysoký tlak,
  • pomáha pri syndróme chronickej únavy,
  • lieči zápaly pokožky, akné, dermatózu,
  • pomáha pri zápaloch žalúdka, dvanástnika, pankreasu a sleziny.

Zoznam jej účinkov je ešte bohatší, vďaka čomu si táto rastlina vyslúžila označenie ako „zázračná”.

Najčastejšie sa v liečiteľstve používajú listy, ktoré účinkujú miernejšie, alebo kolienka z jej horizontálnych výhonkov, kde je koncentrácia účinných látok vyššia. Je zaujímavé, že uloženie týchto výhonkov do chladničky pred extrakciou na 4 – 7 dní zvyšuje liečebný potenciál obsiahnutých látok.

Kalísia voňavá
Kalísia voňavá, foto: Shutterstock

Vyrobte si tinktúru z kalísie voňavej

Kolienka z výhonkov, ktoré majú najmenej 9 článkov, narežeme – ideálne keramickým nožom na kratšie – a jemne ich roztlačíme (narušíme). Zalejeme ich vodkou alebo inou pálenkou, použijeme alkohol neutrálnej chuti a čírej farby. Množstvo kolienok záleží od použitia, spravidla od 5, 15 alebo 40 na 0,5 až 1,5 litra vodky. Lúhujeme 10 – 14 dní. Po vylúhovaní scedíme a tinktúru uložíme v chlade a tme. Nepoužívame kovové nádoby ani nástroje.

Účinky takejto tinktúry sú veľmi výrazné. To je dôvod, aby sme s nimi počítali v prípade potreby, ale zároveň aj varovanie, aby sme sa pred použitím poradili s fundovaným liečiteľom, ideálne s takým, ktorý má s touto rastlinou skúsenosť. Aj tento článok má preto len informatívny charakter a je vhodné, aby ste použitie takýchto rastlín konzultovali so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie