Cesnak je superfunkčná pochutina, korenie, konzervant a najsilnejší prírodný liek chrániaci nás prakticky pred väčšinou civilizačných ochorení, a to bez vedľajších účinkov.
Ako ho pestovať
Vyžaduje si teplú polohu na plnom slnku, strednú až ľahšiu pôdu s obsahom vápna, nie čerstvo vyhnojenú. Dôležité je striedanie plodín (cibuľoviny na jedno miesto sadíme vždy až po 5 rokoch). Vysádzame jednotlivé strúčiky strednej veľkosti vždy špicom hore.
Pred výsadbou ich moríme proti háďatku zhubnému a roztočovi vlnovníkovi cesnakovému prípravkom Sulka minimálne 3 hodiny a po obschnutí ich hneď vysadíme. Zimné odrody paličiakov a širokolistých nepaličiakov vysádzame v septembri – októbri, aby do zimy zakorenili, ale lístky nevyrástli, do hĺbky 5 až 8 cm nad vrchol strúčika. Jarné odrody nepaličiaka sadíme od marca, a to trochu plytkejšie ako jesenné.
Zber
Cesnak podoberieme rýľom a vytiahneme za stonku v čase, keď u nepaličiakov vňať zožltne a položí sa na zem a u paličiakov sa vzpriami doteraz špirálovito stočená kvetná stonka.
Uskladnenie cesnaku
Vytiahnuté cibule necháme obschnúť, ručne ich zbavíme pôdy a zavesíme na vzdušné a tienisté miesto na 5-6 týždňov. Jesenný cesnak vydrží 4 – 6 mesiacov, jarný až 8 mesiacov, pri skladovaní v suchom prostredí pri teplote asi 0 °C.
Výživová hodnota
Obsahuje vitamíny C, skupiny B, minerálne látky a tiež látku alicín s antibakteriálnymi účinkami.
2 spôsoby, ako ho spracovať
Sušený
Olúpeme, nakrájame na tenké plátky a sušíme pri cca 35 ˚C. Po vysušení zmixujeme, dáme do sklenených pohárikov a uskladníme na suchom mieste.
Cesnaková pasta
Cesnak (1 kg) olúpeme, rozomelieme, pridáme soľ (300 g), dáme do sklenených pohárikov. Skladujeme v chladničke.
Viete, že…
… kvetné stvoly u paličiakov vylamujeme? Získame tak vyššiu úrodu, lebo sila rastliny nepôjde do kvetu. Z mladých vylámaných vrcholčekov si môžeme pripraviť domáce pesto. Opláchneme ich, nakrájame na menšie kusy a spolu s olejom, so soľou a s orieškami podľa chuti zmixujeme. Pridáme parmezán.
Naša voľba odrôd
Zimné odrody, paličiaky:
- Bjetin – veľmi skorý, jemnejší
- Slavin – poloskorý, veľmi ostrý
- Havran – poloneskorý, ostrý
Zimný nepaličiak:
- Anton
Jarná odroda, nepaličiak:
- Benátčan
Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, pri oddelovani strucikov na vysadbu sa mi dost velka cast ciastocne vyzl…