Černice sa vyznačujú vysokými úrodami a sladkou chuťou. Sú nenáročné na polohu i pestovanie a hodia sa do každej záhrady. Na dosiahnutie bohatej úrody je však potrebný správny rez.
Rez vykonávame koncom zimy, kedy sú už opticky poznateľné prípadné škody spôsobené mrazom.
Postup
1. PRED REZOM
Vidíme vlaňajšie výhony, ktoré prinesú úrodu v priebehu aktuálnej sezóny a dvojročné vyrodené výhony, ktoré spoznáme podľa toho, že sú uschnuté.
2. VYREZÁVANIE
V kre sa nachádzajú aj výhony poškodené, slabo vyvinuté, rastúce mimo či výhony nadbytočné. Spolu s vyrodenými výhonmi všetky tieto odstránime.
3. ODSTRAŇUJEME OD BÁZY
Výhony černíc sú hrubé, preto sú na ich odstraňovanie ideálne pákové nožnice. Výhony odstraňujeme úplne od bázy tak, aby nám tam neostali zbytočné pahýle.
4. PONECHANÉ VÝHONY
Po reze by v kre mali zostať výhony ideálne pre daný pestovateľský tvar. Mali by to byť tie najzdravšie a najpevnejšie výhony optimálne rozmiestnené v poraste.
5. VYVIAZANIE
Ďalším krokom je vyviazanie výhonov k opornej drôtenke, bez ktorej sa černice ťažko pestujú. Vynikajúco sa na tento účel dá využiť existujúci plot ohraničujúci záhradu.
6. SŤAHOVACIE PÁSKY
Výhony možno vyviazať akýmkoľvek pevným viazacím materiálom. Veľmi jednoduchým a rýchlym riešením sú plastové sťahovacie pásky.
7. SKRÁTENIE
Výhony na plot či drôtenku vyväzujeme oblúkovito, aby mali dostatočný priestor. Všetky vyviazané výhony skrátime na konečnú dĺžku približne 2 až 2,3 metra.
8. RODIVÉ VÝHONY
Mnohým ponechaným výhonom ešte v priebehu vlaňajšieho roka vyrástli z pazúch sekundárne výhony. Tie nám budú v aktuálnom roku prinášať úrodu.
9. SKRÁTENIE RODIVÝCH
Aby bola úroda zo sekundárnych výhonov kvalitná a aby plody dorástli do dostatočnej veľkosti, sekundárne výhony skrátime na dĺžku približne 25 až 30 cm.
10. KVITNUTIE
Už o pár týždňov po reze obrastú zrezané výhony krátkym plodonosným obrastom. Množstvo kvetov je neklamným znakom blížiacej sa bohatej úrody.
11. PO REZE
Každý výhon má vlastný životný priestor. Vzdušný tvar kra je najlepšou prevenciou pred moniliózou a inými hubovými chorobami, ktoré spôsobujú hnitie plodov.
Dobré rady
Pestovanie
Vysádzame osvedčené odrody, u ktorých nehrozí zimné namrznutie. Vhodné sú napríklad odrody Navaho, Lochness, Orkan či Tripple Crown. Černice sú plytko koreniace kry, preto v období letného sucha ocenia občasnú doplnkovú závlahu. Na výživu sú však černice nenáročné. V prípade, že im zožltnú listy, doprajme im listovú výživu univerzálnym hnojivom.
Pozor pri reze
Černice plodia na dvojročnom dreve, preto tento dvojročný cyklus musíme zohľadňovať aj pri reze. V opačnom prípade nám černice nielenže prerastú cez hlavu, ale namiesto bohatej úrody veľkých plodov sa dočkáme sklamania. Pri reze nezabúdame na zachovanie dostatočnej vzdušnosti porastu.
Spracovanie
Drobné jadierka v plodoch pri jedle neprekážajú. Ak si však chceme urobiť dokonalý džem, pred spracovaním odstránime jadierka z plodov prepasírovaním.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Teraz mi začínajú dozrievať černice no na ich plodoch sú hnedé časti, vyzerajú a…